DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DSÖ'den Rektör Tuncer'e 'tütünle mücadele' ödülü

DSÖ'den Rektör Tuncer'e 'tütünle mücadele' ödülü

7 Yıl Önce
2015-05-28 15:42:47
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer'e tütünle mücadelede kapsamındaki uygulamalarından ötürü, "2015 yılı Avrupa Bölgesi 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Ödülü" verdi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sıhhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Tuncer'e ödülünü, DSÖ Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu verdi. Ursu, ödülü Tuncer'e vermekten onur duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Rektör Tuncer, 2012 yılında kampüs binaları içinde ve yakınında sigara içilmesi yasağını uygulayan temel anahtar aktörlerden ve destekçilerden biri oldu. Hacettepe Üniversitesi kapalı alanlarda yüzde yüz tütünsüz hava sahası, açık alanlarda ise kısmi sigara içme yasağı uygulayan ilk üniversite olmuştur. Rektör olarak liderliğinizde, Hacettepe Üniversitesinde uluslararası düzeyde ve bölge düzeyinde çok sayıda tütün kontrolü toplantısına ev sahipliği yapan Tütün Kontrolü ve Vergilendirme Araştırma ve Eğitim Merkezi ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi, Kontrolü ve Yönetimi Merkezi kurulmuştur."

-Sigara her sekiz saniyede bir insan öldürmektedir"

Ödülü projeye destek veren tüm Hacettepeliler adına aldığını belirten Prof. Dr. Tuncer de Türkiye'nin bu konuda önemli bir mücadele verdiğini vurguladı. Tuncer, siyasi iktidarların bu kararların arkasında durması ve uygun politikaları sürdürmesinin önemine değindi. Tuncer, "Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere sağlık komisyonu başkanlarına ve sağlık bakanlarımıza bu konudaki büyük uğraşları için müteşekkiriz" diye konuştu.

Sigaradan daha iyi bir kitle imha silahı bulunamayacağına işaret eden Tuncer, "Sigara, her sekiz saniyede bir insan öldürmektedir. 2008'den bu yana kurtarılan yaşam sayısı 20 bin akciğer kanserli, 100 bin toplam kanser, 600 bin kronik obstrüktif akciğer hastalığı, 1 milyon koroner kalp hastalığı, 600 bin pasif içiciliğe bağlı hastalıklardır. Aynı politikalar başarı ile devam edilirse 2040 yılına kadar kurtarılacak yaşam sayısı 4,5 milyon kadardır' dedi.

Tuncer, üniversitenin Türkiye'deki tütün kontrol çalışmalarına katkıda bulunmak için 2012 yılında "Sigarasız Hacettepe Projesi" adıyla bir proje ürettiğini anlattı. Tuncer, projeyle üniversite kampüsünde sigara içilmemesini amaçladıklarını, bunun da Avrupa'da ilk olacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

dindar bir kürd

Kurtler zaten araplardan turk ve farisilerden dsha dindardir. Hizbullahcilarin demogojilerine ihtiyaclari yok. Sadece birlige ihtiyaci var kurtlerin. Kimlik ve dillerine ihtiyaclari var. Dilleri okullarda yasak. Ve asimile oluyorlar. Hizbullahcilar kurtler icin bisey yapmak istiyorlarsa kurt kimligi ve dili icin mucadele etmelidir. Ancak gecmiste kurtlere yasattiklari acilari boyle bir nebze hafifletirler belki.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş