Dolarda mazbata sonrası son durum

Dolar/TL'de, dün 5.75 - 5.85 bandı arasında dalgalanırken Bakan Albayrak'ın ABD'deki görüşmeleriyle başlayan iyimser hava öğleden sonra seçim belirsizliğiyle tersine döndü. Öte yandan TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin ek bir sıkılaşma yapılmamasına rağmen yüzde 24'ün üzerine çıktı. Dolar kuru akşam saatlerinde 5.75'e kadar gevşedi, dolar 17 Nisan sabahı ise 5.78 TL'yi görmesine rağmen CHP'nin İstanbul Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verileceği haberiyle 5.72'ye

17.04.2019 16:57:51

Dolar/TL, dün Berat Albayrak'ın ABD'de yaptığı temaslar ve S400 füzeleriyle ilgili makul bir çözüm bulunabileceği beklentisiyle iyimser başladığı günde, seçim belirsizliği nedeniyle 5.8250 ile son 3 haftanın zirvesine çıktı.

Dün Ak Parti, Yüksek Seçim Kurulu'na İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için başvurdu. 3 valiz doküman ile birlikte teslim edilen dilekçede, seçimlerdeki maddi hata, sanık kurul üyeleri, kısıtlı seçmen, kayıp seçmen iddiaları da yer aldı. Bu esnada, İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki yeniden sayım işlemi sona erdi.

Bakan Albayrak dün yaptığı açıklamada "İstanbul seçimleri tekrarlansa bile yatırım konusunda bir fark yaratmaz." diyerek piyasaların zaten her türlü senaryoyu fiyatladığını belirtmişti.

Öte yandan dün piyasada dikkat çeken bir diğer gelişme ise TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün yüzde 24.36 seviyesine yükselmesi oldu. Bankacılar süreci tek seferlik olarak öngörürken devam edip etmeyeceğinin yakından takip edileceğini de söylediler.

17 Nisan sabahı dolar güne 5.78 ile başladı ancak günün ilk saatlerinde yeniden 5.75'li seviyelere çekildi. YSK'nın İstanbul kararının beklendiği günde, CHP'nin İstanbul Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verileceği haberiyle dolar/TL saat 16:15'te 5.72'ye indi

YORUMLAR (0)