DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dokunulmazlık kararı için son gün

Meclis'te oylanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilen dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği için süre bugün sona eriyor.

6 Yıl Önce
2016-06-07 14:43:37

Milletvekillerinin haklarındaki dosyalarda dokunulmazlıklarının geçici olarak kaldırılması için TBMM'de kabul edilen anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onayı, iadesi ya da referanduma götürülme kararı için süre bugün sona eriyor.

Düzenleme 20 Mayıs'ta TBMM'deki ikinci tur oylamada referanduma gerek bırakmayan çoğunlukla kabul edilmiş, 24 Mayıs'ta ise onaylanmak üzere Erdoğan'a gönderilmişti.

Anayasaya göre bir kanun ya da anayasa değişikliği TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından onay için cumhurbaşkanına sunuluyor. Düzenleme, cumhurbaşkanı tarafından onaylaması halinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giriyor.

ANAYASAYA GÖRE 15 GÜNLÜK SÜRE

Cumhurbaşkanının kanunu onaylaması ya da veto etmesi için anayasaya göre 15 günlük süresi bulunuyor.

Cumhurbaşkanının kanunu onaylamayarak TBMM'ye iade etmesi durumunda Meclis'in kanunu tekrar ele alması gerekiyor. Kanunun aynı şekilde tekrar kabul edilmesi durumunda ise cumhurbaşkanının onaylaması zaruri.

CUMHURBAŞKANI İSTERSE...

Cumhurbaşkanı isterse anayasa değişikliğini referanduma da sunabiliyor.

AK Parti'nin getirdiği teklif üzerine kabul edilen düzenleme çerçevesinde, anayasaya geçici bir madde eklenerek milletvekillerinin dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddenin, fezlekesi bulunan milletvekilleri için uygulanmaması hususu getiriliyor.

Bu düzenlemenin kabul edildiği tarih itibariyle çoğunluğu CHP'li ve HDP'li 152 milletvekili hakkındaki toplam 800 dosya üzerindeki dokunulmazlıklar kaldırılıyor.

Bazı CHP'li ve HDP'li milletvekilleri anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ni başvurmuş ancak AYM bu başvuruyu reddetmişti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş