DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Doğu Türkistanlı kadın çığlıklarına ses ver!'

Sarıyer'de, 'Doğu Türkistan'da Kadın Olmak' başlıklı eylem ve basın açıklaması yapıldı. Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları ve dövizler ile toplama kamplarında kaybolduğunu belirttikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, Çin aleyhine sloganlar attı.

08.03.2021 16:19:55

Sarıyer'de, "Doğu Türkistan'da Kadın Olmak" başlıklı eylem ve basın açıklaması yapıldı.

Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği ve Doğu Türkistan Nuzugum Aile ve Dayanışma Derneği üyeleri, Sarıyer'de bulunan Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu yakınında bir araya geldi.

Eylemcilere, farklı sivil toplum kuruluşları üyeleri de destek verdi.

ses1

Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları ve dövizler ile toplama kamplarında kaybolduğunu belirttikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan gruptakiler, Çin aleyhine sloganlar attı.

ses2

Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği Genel Başkanı Münevver Özuygur, Doğu Türkistanlı kadınların sistematik hak ihlalleri yaşadığını söyledi.

Son günlerde delillerle, Doğu Türkistan'da yaşananların dünyanın gözü önüne serildiğini dile getiren Özuygur, "Müslüman zulme boyun eğmez. En kutsal olan can ve namustur. Tüm İslam ülkeleri gereğini yapmalıdır.” dedi.

ses3

Eyleme katılan avukat Gülden Sönmez de Doğu Türkistan'da yaşanan olayların münferit insan hakları ihlalleri olmadığını, bölgede bir soykırım yaşandığını belirtti.

Gruptakiler, açıklamaların ardından olaysız dağıldı.

ses5

ses6

ses7

ses8

ses9

ses10

ses11

ses14

ses15

ses16

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş