DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Doğu Perinçek'ten Erdoğan'a sert eleştiri!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Esed'e yönelik sözleri nedeniyle eleştirdi...

5 Yıl Önce
2016-12-01 03:34:43

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu”nun açılışında söylediği “Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik” sözleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ajanslarda yer alan bilgide; Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanının açıklamasını sorumsuz olarak değerlendirerek, “Kişisel hedef ile devletin hedefinin birbirine karıştırılmaması gerekir” dedi.

Doğu Perinçek'in açıklaması şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün “Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu”nun açılışında, ünlü Emevi Camisinde namaz kılma iddiasını hatırlatan sözler söyledi. “Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik” dedi (Aydınlık, 30 Kasım 2016).

NİÇİN GEÇERSİZ

Bu sözün hayatta geçerliği yok. Tayyip Erdoğan 4 Eylül 2012 günü AKP Genişletilmiş Grup Toplantısı'nda “En kısa zamanda Şam'da Emevi Camiinde namaz kılacağız” demişti (Gazeteler, 5 Eylül 2012).

“En kısa zaman” bir yana, dört yıl geçti. Hani Emevi Camisinde namaz kılacaklardı? Ama Vatan Partisi heyetleri Suriye yönetiminin çağrılısı olarak Şam'a gidip, Emevi Camisini de ziyaret ediyorlar. Dört yılın tecrübesi budur. O zaman da belirttiğimiz gibi, Emevi Camisine tankla girilemiyor. 44 yıl sonra da aynı saptama yapılacaktır.

NİÇİN SORUMSUZ

Recep Tayyip Erdoğan, “Esed'in hükümdarlığına son vermek için oraya girdik” diyor. Cumhurbaşkanı sıfatıyla böyle bir konuşma yapılamaz. Devlet terbiyesi böyle bir konuşmaya izin vermez. Çünkü Türkiye yönetimi ve TSK, Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili resmî açıklamalarında, “Türkiye'nin güvenliği ve Suriye'nin toprak bütünlüğü” için bu harekâtın yapıldığını” defalarca belirttiler. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı hedef alan bir resmî açıklama yok. Olması da mümkün değil. Çünkü artık herkes saptamaktadır: Beşar Esad önderliğindeki Suriye, bu savaşı kesin zafere götürüyor ve bütün çözümler artık Beşar Esad'la birlikte hayata geçirilecektir.”

NİÇİN OLANAKSIZ

Biz de, Vatan Partisi olarak buradan şu açıklamayı yapıyoruz: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dahil, hiç kimsenin ve hiçbir devletin Beşar Esad yönetimini yıkma olanağı yok. Bu iddia çoktan bozguna uğradı. Suriye'ye terör ihracına katılan bütün yönetimler, ders çıkarmış olmalılar. Şimdi herkes, Suriye'nin toprak bütünlüğü Beşar Esad ile birlikte nasıl sağlanacak arayışına girmiştir.

Hükümetin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı Harekâtıyla Beşar Esad yönetimini yıkma gibi bir hedefi yoktur. Tayyip Erdoğan, bu işi kendi olanaklarıyla başarabilir mi, böyle bir olasılık da yoktur. Kişisel hedef ile devletin hedefinin birbirine karıştırılmaması gerekir.

KİMLERİ SEVİNDİRİYOR

Tayyip Erdoğan'ın bu konuşması iddia sınırları içinde değer taşısa, üzerinde durulmayabilir. Ancak bu konuşmanın etkileri, daha şu anda Moskova'dan Pekin'e kadar yankılanmıştır. Belki gazetelere henüz yansımadı ama Tayyip Erdoğan'a duyulan uluslararası güvensizlik yeniden canlanmış bulunuyor. Peki bu güvensizliğin zararlarını niçin Türkiye ödesin? Sayın Cumhurbaşkanı, bu soru üzerinde düşünmelidir.

Türkiye'nin gerçek dostları, bu açıklamanın düzeltilmesini bekliyor, Türkiye'nin düşmanları ise ellerini oğuşturuyorlar. Türkiye, toprak bütünlüğünü güvenceye almak ve derinleşen ekonomik krizi aşmak için, Batı Asya ve Asya ile el ele vermek durumundayken, bu süreci baltalayan açıklamalar, bir tek ABD ve İsrail yöneticilerini sevindirmektedir.

SAVAŞANLAR NE DİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yükü de ağırlaştırılmış bulunuyor. Komuta kademesi, Fırat Kalkanı Harekâtının hedefine ulaşması için Rusya, İran ve Suriye yönetimleriyle işbirliği konusunda duyarlı ve ısrarlıdır. Çünkü onlar savaşıyor ve “dostları azaltan, düşmanı çoğaltan” siyasal hataların bedelini onlar ödüyorlar. Daha önemlisi, bu harekâtın başarıyla sonuçlanması, vatan bütünlüğümüz, iç barış ve komşularla barış için belirleyici önemdedir. Nitekim 26. Genelkurmay Başkanı E. Org. İlker Başbuğ, önceki gün Washington'da yayınlanan The Hillgazetesinde yayımlanan yazısında, “Beşar Esad yönetimiyle yeniden temas kurmanın” şart olduğunu belirtti. “Suriye'de kalıcı barış için başka seçenek yok” dedi. Devlet sorumluluğu bunu gerektiriyor.

NASIL DÜZELTİLİR

Sorumsuz konuşmalar kahve sohbetlerinde yapılabilir, ancak devlet yöneticileri sorumlu davranmak zorundadırlar. Kahve sandalyesi ile yönetici koltuğunun farklı sorumluluklar hatırlattığını, herkesten önce o koltuklara oturanların bilmesi beklenir.

Cumhurbaşkanının Anayasada güvence altına alınan sorumsuzluğu, sorumsuz davranma yetkisi vermez. O sorumsuzluk yalnızca ceza hukuku kapsamındadır. Siyasete giren herkesin siyasal sorumluluğu vardır.

Sorumlu devlet yöneticileri, içlerindeki öfkeleri denetlemelidirler. Bir kez konuşmadan önce üç kez düşünmelidirler.

Şu anda yalnız Türkiye için değil, AKP yönetimi açısından da düzeltilmesi gereken bir durum ortaya çıkmıştır. Emin olun şu satırların yazıldığı sırada Hükümet yöneticileri, TSK komutanları ve Dışişleri yöneticileri de bu işin içinden nasıl çıkacaklarını düşünüyor ve konuşuyorlar. Ama bu görüşlerini söyleme cesaretine sahipler mi, bilemiyoruz, ancak umut ediyoruz. Vatan Partisi'nin farkı buradadır.

Rus uçağının düşürülmesinden sonraki sorumsuz davranışların sonuçlarını düzeltebildik, bakalım bu sorumsuzluğu nasıl düzelteceğiz?"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selim dihye

Akparti ye oy veren biri olarak söylüyorum ki bozuk saat bile günde iki kez doğru yu gosterirmis. Perinçek ile ideolojik goruslerimiz taban tabana zıt. Fakat bu analizi doğru. .abd kürt devleti peşinde. Bunu engellemenin elde kalan yolu esedle işbirliği yapmak aklın yolu bir. Dier yollar çıkmaz sokak. Zararın neresinden donsek kâr dır.

egenç

Esad'ın koruması.

Recep YIldız

BİR SONRAKİ '15 TEMMUZ' MUHTEMEL KADROSU

Recep YIldız

dik durulduğu takdirde doğu perinçek de o çok sevdiği esedle aynı akibete nail olacaktır. Allah adildir..

Mustafa

Perincek' in ordu icinde kendine bagli bir subay grubu oldugu soyleniyor. Bu paralel devlete de acilen en sert tedbirler alinmali . Universitelerde de kollektif adi altinda orgutleniyor bu teroristler

alia57

Çağın zalimi Esed'in Türkiyedeki mürit sayısı Suriyede olduğundan daha fazla..Ne zaman biri Esede laf etse hepsi birden hopluyor...

mustafa

Dost acı söylermiş,rte ve akp nin etrafında eski dost ve dava arkadaşlarından kimse kalmadı zaten şimdilerde doğu perinçek ve saz grubuyla sıkı ilişkileri var,eski ergenekoncu,ulusalcı-milliyetçi-atatürkçü kesimlerden bayağı dost edindiler,hayırlarını görsünler,bana arkadaşlarını söyle sana kim olduğunu söyliyeyim.Başka söze gerek yok..

Nurettin Turgay

Sayın Perinçek! Aranızda hiç bir fark yok. Hepiniz aynısınız!

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş