Doğu'nun doğa harikaları

Doğu Anadolu bölgesinin hiç değişmeyen ve tarihi dokusuyla turistlerin ilgi olduğu bir gerçek. Gitmeniz ve gittiğinizde de ise görmeden gelmemeniz mekanlar çoğunlukta.

2020-06-15 09:17:11

Ağrı; bölgenin en önemli turizm merkezlerinden. Ağrı deyince ilk akla gelen kuşkusuz Doğu Beyazıt.  Doğu Beyazıt Kalesi, tarihin pek çok dönemine şahitlik etmiş bir kale, görülmeye değer güzellikte. 1784 yılında yapımı tamamlanan ve özel mimari yapısı ile dikkat çeken İshak Paşa Sarayı'nı görmelisiniz.

Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi'nin yeni yeni gözde olmaya başlayan şehirlerinden biri. Çünkü Elazığ Keban Barajı, Harput Kalesi ve Hazar Gölü gibi doğal güzelliklerinden tutun da sıcakkanlı insanları ve küçük çarşısı ile huzur dolu bir şehir. Hazar Gölü, muhteşem bir manzaraya sahip. Harput Kalesi ise şehrin geçmişine ışık tutuyor. Orcik şekeri, Elazığ tulum peyniri, içli köfte ve maden köftesinin tadına bakın.

Diğer bir bölge ise Van Gölü. Van Gölü'nün çevresine kurulmuş şehir, genellikle tarihi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Bölgenin en önemli mimarisi, gölün kenarındaki Van Kalesi. Oradan gölü seyretmeden dönmeyin. Kedisi, otlu peyniri ve kahvaltısı ile çok ünlü olan şehrin genel tarihini Van Müzesi'nde bir arada bulabilirsiniz.

Erzurum da en gözde şehirlerinden. Bölgenin en kalabalık şehri Erzurum. Palandöken Dağı'nın görkemini arkasına alan şehir, eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihi ve kültürel öğeler fazla. Yani gezip görmeniz gereken çok yer var. Çifte Minareli Medrese' den başlayın. Bahar aylarında karlar erimeye başlamışken ya da yazın çok keyifli oluyor şehirde gezmek, aklınızda olsun. Çoruh Nehri'nin en coşkulu zamanları bu aylar.

Kars ise 8 ay karın yerden kalkmadığı, tarihi, doğal güzellikleri ve doğasıyla çok güzel bir Doğu Anadolu şehri. Çıldır Gölü'nün bölgeye verdiği ferah ve romantik hava, şehrin dokusunu değiştiriyor. MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan Ani Harabeleri ise son yıllarda ününü tüm dünyaya duyurmuş. I. Dünya Savaşı'ndan akıllarda iz bırakan Sarıkamış ise o tarihi havasını koruyor. 

YORUMLAR (0)