SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

DNA'dan saç, göz ve cilt rengi analizi yapılabilecek

Bilim insanları sadece DNA'yı kullanarak kişinin göz, saç ve cilt rengini tahmin edebilen bir araç geliştirdi. Buna göre; alet, küçük bir DNA örneğinden göz, saç ve cilt rengini doğru bir şekilde tahmin edebiliyor. Bu araç, standart adli DNA profilleme yararlı olmadığında kullanılabilecek.

DNA'dan saç, göz ve cilt rengi analizi yapılabilecek
15.5.2018 23:19:30

Bilim insanları sadece DNA'yı kullanarak kişinin göz, saç ve cilt rengini tahmin edebilen bir araç geliştirdi.

İngiliz gazete Daily Mail'de yer alan habere göre; alet, küçük bir DNA örneğinden göz, saç ve cilt rengini doğru bir şekilde tahmin edebiliyor. Bu araç, standart adli DNA profilleme yararlı olmadığında kullanılabilecek.

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, üç pigment özelliğinin bir araya getirilmesiyle daha önce mümkün olmayan bir şekilde fiziksel bir açıklama yapabilen, HIrisPlex-S DNA test sistemini geliştirdi.

Araç, bir suç mahallinde kalan veya arkeolojik kalıntılardan elde edilen DNA'dan genetik belirteçleri belirleyebilecek. Şu an araç, kolluk kuvvetleri ve antropologlar tarafından kullanılıyor.

Daha önce göz rengi ve saç rengine ulaşabildiklerini ancak cilt rengini sağlamada zorlandıklarını söyleyen Adli Genetikçi Susan Walsh, “Bir kişinin cilt rengini belirleyen genlerden elde edilen DNA işaretleyicilerini kullanarak, gerçek ten rengini çok solgun, soluk, orta, koyu ve koyu siyah olmak üzere beş alt gruba ayırdık" dedi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR