DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde devir teslim

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde devir teslim

7 Yıl Önce
2015-08-26 15:28:42
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne atanan Adnan Taşdan görevine başladı.

Aydın'a atanan Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'den görevi teslim alan Taşdan, Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, suç ve suçluyla mücadele edeceklerini söyledi.

Rütbeli rütbesiz tüm personelin katılımıyla devlet otoritesini sarsmak isteyen iç ve dış mihraklara karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz" diyen Taşdan, şöyle devam etti:

"Gücünü yasalar ve halkımızın desteğinden alan, insana hizmeti en büyük paye olarak değerlendirilen, personelin önemini ve değerini her zaman göz önünde tutan, ortak akılla, katılımcı çağdaş yönetim şekillerini uygulayan, etkili güvenlik hizmetleriyle, suçu önleyici hizmetlerde polis halk kaynaşmasını ve halkın memnuniyetini esas alan bir görev anlayışı içinde olmalıyız. Bu anlayışla sizlerle Diyarbakır'da var olan huzur ve güven ortamını çok daha üst noktalara taşımanın, vatandaşlarımızın taleplerine ve şehrimizin ihtiyaçlarına göre temel güvenlik hizmetlerini ve diğer hizmetlerimizi eksiksiz olarak yerine getirmenin gayreti içinde olacağımıza yürekten inanıyorum."

Taşdan, teslim aldığı hizmet sancağı ile nebiler ve sahabeler diyarı olarak bilinen Diyarbakır'a halka hizmet etmek için geldiğini, bunun kendisi için bir onur olacağını vurguladı.

- "Polis-halk ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağladık"

Halis Böğürcü de Diyarbakır'da görev yaptığı 20 ay içerisinde gerçekleştirdikleri hizmetlere değindi.

Personelin güzel bir ortamda görev yapmasını tesis etmek, moral, motivasyon ve performansını arttırmak amacıyla 1998 yılında inşaatına başlanan ancak çeşitli nedenlerle bitirilmeyen hizmet binasını hızla tamamlanmasını sağlayarak hizmete sunduklarını ifade eden Böğürcü, şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın kentte anısını yaşatmak için şehit düştüğü Yenişehir ilçesinde anıtının yapılmasını sağladıklarını söyledi.

Böğürcü, görevli personelin sosyal faaliyetlerini göz önünde bulundurarak yaşam alanlarının daha güvenilir hale getirilmesi amacıyla mevcut bin 712 lojmana ilave olarak 2 bin 400 daire yapılabilecek kapasitede arsa tahsisi sağladıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Diyarbakır halkıyla polis arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlamak amacıyla 'Vatandaş memnuniyeti anketi' yapıldı. Hizmet alan 10 bin 500 kişiye ulaşarak hazırlanan anket sonuçlarıyla sağlanan hizmetlerin istikameti belirlendi. 'Komşum Varsa Varım' projesi kapsamında 10 bin aileyi evlerinde ziyaret ederek polis-halk ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağladık. Anaokullarından üniversitede okuyan gençlere kadar öğrenim gören 295 bin öğrenciye gençlik ve güvenli gelecek konusunda bilgilendirme yapıldı."

Böğürcü, Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek için Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma Programı (ÇOGEP) kapsamında bin 20 öğrenciye mesleki eğitim ve kurs verildiğini, 440 öğrenciye yönelik, "Ülke Senin Keşfet" projesi ile gezi düzenlendiğini aktardı.

- "Terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele ettik"

Böğürcü, terör olayları ve toplumsal olaylara anında müdahale edilmesine yönelik 36 panzer, 31 TOMA, 19 zırhlı arazi taşıtı, 109 zırhlı personel taşıyıcı, 14 zırhlı taktik aracı ve olaylarda müzahir kitlelerce açılan hendek ve barikatların bertaraf edilmesi amacıyla 2 zırhlı iş makinesinin kente tahsis edilmesini sağladıklarına işaret etti.

Tesis edilen huzur ve güven ortamını bozmak, ülkenin birlik ve beraberliğini tehdit ederek devlet otoritesini zaafa uğratmak için her türlü hainliği sinsice planlayan terör örgütlerine karşı sorumluluk bilinciyle tüm personeliyle kararlılıkla mücadele ettiklerini anlatan Böğürcü, şöyle devam etti:

"Görev yaptığım dönemde 2 roket ve 8 mühimmatı, 37 uzun namlulu olmak üzere bin 407 tabanca, 274 av tüfeği, 128 kurusıkı tabanca, 17 bin fişek elde edilmiştir. Terör örgütü ve müzahir kitlelerce güvenlik güçlerine karşı kullanmak üzere hazırlanmış ve kullanılmaya hazır 15 el bombası, 607 el yapımı patlayıcı, 817 molotofkokteyli, bin 716 havai fişek ve 710 torpil ve fünye, bomba yapımında kullanılan 100 kilogram sodyumklorat, 230 kilogram amonyum nitrat ve molotofkokteyli yapımında kullanılan 152 litre benzin elde edilmiştir."

Döneminde ekili 40 bin Hint keneviri bulunduğunu, yaklaşık 30 ton esrar, 5 kilogram eroin ve 60 bin 322 uyuşturucu hap ele geçirildiğini anlatan Böğürcü, kentte sentetik uyuşturucu olan bonzai kullanımına rastlanmadığını vurguladı.

- "Hukuk dışı hiçbir faaliyete izin vermedik"

Kaçakçılıkla mücadele çalışmalarına da değinen Böğürcü, bu kapsamda 261 parça tarihi eser, 3 milyon 364 bin 306 paket sigara, 13 bin 415 değişik markalarda cep telefonu ve 118 bin 941 litre akaryakıt ele geçirildiğini kaydetti.

Böğürcü, şu ana kadar 2 bin 500 şüphelinin yakalandığını, bunlardan 850'sinin tutuklandığını, 120 kişiye ise adli kontrol kararı uygulandığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"155'e 200 bini aşkın ihbar yapıldı. Bize her konuda olduğu gibi bu konuda da destek veren Diyarbakır halkına görevimizi yerine getirmekte yardımcı oldukları için bir kere daha teşekkürlerimi sunarım. Görev yaptığımız süre içerisinde suç ve suçluyla mücadelemizi hukuk içerisinde yürüttük ve hukuk dışı hiçbir faaliyete izin vermedik. Her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik. Devlette devamlılık esastır. Önemli olan arkamızda kalıcı eserler bırakıp, hizmetlerimizle anılmaktır."

Böğürcü, konuşmasının sonunda Taşdan'a yeni görevinde başarı diledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş