DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyarbakır'da tarihi kilisede ayin

Diyarbakır'da tarihi kilisede ayin

31.05.2015 15:32:05
Tarihi Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde, Türkiye Ermeni Katolikleri Başpiskoposu Levon Arkiepiskopos Zekiyan'ın katılımıyla ayin yapıldı.

Ermeniler tarafından her yıl "kiliseler adına" düzenlenen ve bu yıl Diyarbakır'da 1377 yılında inşa edilen Surp Giragos Kilisesi'nde, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan'ın da katılımıyla gerçekleştirilen ayini Başpiskopos Zekiyan yönetti.

Yurtdışı ve yurtiçinden Ermenilerin de katıldığı ayin öncesinde konuşan Zekiyan, kimsenin azınlıkları ezmemesi gerektiğini belirtti.

Zekiyan, insanların birbirlerine karşı her zaman saygı ve sevgi göstermesi gerektiğini, en önemli hususun bu olduğunu dile getirdi.

- "İnsan olabilmek çok büyük bir başarıdır"

"Bir din, mezhep, millet veya topluluğa ait olmaktan önce insan olmak gerekir. Dünyaya çıplak geldik, çıplak gideceğiz" diyen Zekiyan, şunları kaydetti:

"Bu dünyadan bir şey almadan gideceğiz. Hem bu dünyada hem de öbür dünyaya gittiğimizde başka bir etiket yoktur üstümüzde. Ömürlük bir dünyada yaşıyoruz. İnsan olabilmek çok büyük bir başarıdır. Allah'ın en büyük lütfudur."

İncil'den ayetlerin okunduğu ayine katılanlar, mum yakarak, dua ettiler.

Ayine, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen de katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

Bizde şahidiz burda yazılanlara! Ancak, gezi prkına kadar anlatılanlar ve sonrasında inkar edilenleri müridlerin ekseriyetide kabul ediyor, yapılanları yapılmadı sayıyorlar. Katalogtan evlenen, katalogtan evlenmemiş gibi davranıyor. Fetullah ne içirdiyse, çok başarılı olmuş. Benim bile bazen nutkum kesiliyor tartışmaya girince. Beraber yaşadıklarımızı dostum hatırlamıyor mesela. Bu insanlar aynı beyninide hafızasınıda kiraya vermiş gibi davranıyorlar, akıbetlerinde. Endişe ediyorum! Ve inanın fetullah hepsini canlıbomba olarak kullanacak kadar beyinlerini yıkamış!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş