Diyarbakır Belediyesine ait barınakta hayvan katliamı

Diyarbakır Belediyesine ait barınaktaki vahşet hayvansever Sinem Umaş'ın Twitter paylaşımlarıyla gündeme geldi.

2019-08-21 11:53:54

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Televizyon dünyasındaki programlarla ünlenen şimdi ise hayvan hakları konusundaki paylaşımlarıyla ön plana çıkan Sinem Umaş, Avusturya'da yaşayan Diyarbakırlı Filiz Kaya'nın kendisine ulaşarak, Diyarbakır Hayvan Barınağındaki gözlemlerini paylaştığını söyledi. Bu gözlemleri Twitter hesabından takipçileriyle paylaşan Umaş, barınaktaki hayvanların aç bırakıldığını, Filiz Kaya'nın bunu gördükten sonra uzun süre etkisinden çıkamadığını ve hayvanlara yardım etmek için harekete geçtiğinde olayın arkasında bir yolsuzluk olduğunu gördüğünü aktardı.

Umaş'ın aktardığına göre Filiz Kaya, avukat tutarak barınağı takibe aldı. Bu takip sırasında barınak çalışanlarının çevrede mangal yaptığı fakat hayvanları beslemediği, sürekli olarak sistematik bir şekilde şiddet uyguladığı, zehirli iğnelerle öldürdükleri gözlemleniyor.

"BARINAK VETERİNERİ HAYVANLARA GELEN MAMALARI SATIYOR"

İddialara göre belediyeye ait barınağın veterineri Kader İçen, bağışçıların ve devletin gönderdiği yemleri, sütleri, ekmekleri ve ilaçları kendi kliniğinde satıyor.

2019-08-21_09h56_52

2019-08-21_09h57_41

2019-08-21_10h49_55

2019-08-21_11h04_03
2019-08-21_11h04_08

KISIRLAŞTIRMA ADI ALTINDA KATLEDİLİYORLAR

Temmuz ayında kısırlaştırma adı altında 65 köpeğin öldürüldüğünü belirten Filiz Kaya, Habertürk'e verdiği demeçte şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bugün belediye aracını takip ettik, içeri girdi. Maalesef bir sürü ölü köpekler vardı sapasağlam, kısırlaştırma adı altında öldürmüşler. Açlıktan bebeklerini parçalamışlardı. Polisi çağırdım, gerekli yerlere ve savcılığa şikayetimi yapacağım. Arkasını bırakmayacağım, gereken cezaları almaları için her şey yapacağım. Lütfen barınakları yalnız bırakmayın, ben 4 bin 500 kilometre öteden geliyorum, bu bir vicdan ve merhamettir. Eğer ki hayvanları seviyorsanız onları yalnız bırakmayın. Benim için orası bir barınak değil bir katliam ve idam yeridir."

Diyarbakır'da yaşayan ve hayvan barınakları ile ilgili Filiz Kaya ile iletişimde olduklarını aktaran Şeyma Kaya ise, “Kısırlaştırma adı altında kazasız, yarasız köpekler ölmüştü. Daha öncede başımıza geldi, yeni barınak şefi kısırlaştırma yapmayı bilmiyor, her gün 15 köpeği öldürüp buraya atıyor” diye konuştu.

FİLİZ KAYA O ZEHRİ BULDU

Barınakta, hayvanların öldürülmesinde kullanılan zehri ele geçiren Filiz Kaya, numune alarak Ankara'ya gönderdi. Sinem Umaş, zehrin, hayvanları 20 dakika kadar can çekiştirerek öldürdüğünü kaydetti.

1_137
Sinem Umaş'ın paylaştığı görüntüler

2_139Sinem Umaş'ın paylaştığı görüntü

2019-08-21_10h38_10
2019-08-21_10h38_43

2019-08-21_10h38_48

DİYARBAKIR BELEDİYESİ İDDİALARI YALANLADI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkilileri iddiaların asılsız olduğunu ve hayvanların hastalıklı olduğu için öldüklerini belirtti. Yetkililer, “Bahse konu olan görüntülerdeki hayvanların numuneleri alınıp, Elazığ'a gönderilecek. Tarafımızca inceleme başlatılmış fakat günde 15 hayvanın öldürüldüğü kesinlikle asılsızdır” denildi.

DİYARBAKIR BÜROSU: NUMUNE BEKLİYORUZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu, bu iddialara ilişkin 30 Temmuz tarihinde yapılan açıklamayı kamuoyuna hatırlattı.

Artı Gerçek internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili 16 Ağustos'ta açıklama yaptı.

Açıklamaya şu an Twitter'dan ulaşılamazken açıklamada şu ifadelerin yer aldığı aktarıldı:

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Vahap Saçaklıdır, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'yle ilgili çıkan iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, “Hayvanları uyuşturucuyla öldürdüğümüzle ilgili bütün iddiaları reddediyoruz, bunu kabul etmiyoruz. Buna ilişkin de biz o hayvanları Elazığ'a gönderdik. Bunların otopsi sonucunu basınla da paylaşacağız” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Vahap Saçaklıdır, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'yle ilgili çıkan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Büyükşehir Belediyesi'nin hayvanları uyuşturarak öldürdüğüne yönelik çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Saçaklıdır, iddiaların aksine Hayvan Barınağı'nı yenileme ve ‘Hayvan dostu kent' için çeşitli çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yapma zaruriyetinin doğduğunu belirten Saçaklıdır, “Bilgimiz dahilinde Hayvan Barınağı'nda 6 tane hayvan eks olmuş. Onlardan üçü hastalıklı küçük hayvan, bilgimiz dahilindeydi. Arkadaşları bir gün önceden ziyaret ettiğimde annesiz olan, anne sütü almayan küçük hayvanların kısa süre içerisinde eks olduğunu söylediler. Diğer bir hayvanın ise ileri derece uyuzluktan öldüğünü, bir hayvanın da hemen Hayvan Barınağı'nın yan tarafında ana cadde üzerinde trafik kazasından kaynaklı ölümü söz konusu. Bir diğer büyük hayvan da hayvan yemleri verilirken hayvanların kendi arasında boğuşurken ölmesinden kaynaklı bir ölüm. Tabi tüm bu iddiaların, işte hayvanları uyuşturucuyla öldürdüğümüzle ilgili bütün iddiaları reddediyoruz, bunu kabul etmiyoruz. Buna ilişkin de Tarım ve Orman Bakanlığı'na Bağlı Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile irtibata geçerek bu hayvanları Elazığ'a gönderdik. Bunların otopsi sonucunu basınla da paylaşacağız. Kesinlikle hayvanların uyutulduğu ile ilgili bir şey söz konusu değil ve bunu da ispatlayacağız” dedi.

Hayvanların barınakta aç bırakıldığına dair iddiaların da olduğuna dikkat çeken Saçaklıdır, şunları söyledi: “Hayvanların orada aç bırakıldığı ile ilgili bir söylem var. Biz bunu da reddediyoruz. Bunu ispatlayarak reddediyoruz. Çünkü biz 8. Ana Jet Üstü'nden günde üç öğün temiz yem alıyoruz. Bunun yanı sıra, 7. Kolordu ve Devegeçidi Jandarma Bölgesi'nden yem alıyoruz. Gerçekten kaliteli bir yemle hayvanlar besleniyor. Hayvanların aç bırakıldığı iddiası da kesinlikle doğru değil.”

O günden itibaren konuyla ilgili mercilerden herhangi bir açıklama ise gelmedi.

SÖZ KONUSU KLİNİKTEN AÇIKLAMA

Kader İçen'e ait olduğu belirtilen Pets Home Veteriner Kliniği ise iddiaları yalanladı.

2019-08-21_12h05_08

SİNEM UMAŞ: BUNLARI NEDEN YAYINLADIM?

Filiz Kaya'nın kendisine neden ulaştığını anlatan Sinem Umaş, konundan daha önce de haberdar olduğunu fakat girişimlerde bulunulduğu için ilk etapta duyurmadığını söyledi. Sonrasındaysa "Filiz Kaya'nın üzerine gelindiğini" öğrendiği için paylaşımlarla destek vermek ve duyurmak istediğini belirtti.

2019-08-21_10h47_04

2019-08-21_10h48_00

2019-08-21_10h48_14

2019-08-21_10h47_08

VETERİNER GÖREVİNDEN ALINDI, HAYVAN PAZARINA VERİLDİ

Umaş, ayrıca barınağın Tarım Bakanlığı tarafından denetlenmediğini iddia etti. Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama gelmezken Veteriner Kader İçen'in Kurban Bayramı öncesinde barınaktan alınarak hayvan pazarında görevlendirildiğini kaydetti. Kader İçen'in şu anda belediyedeki görevi devam ediyor mu bilinmiyor.

2019-08-21_11h00_51
2019-08-21_10h53_12

"OLAYI ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞIYORLAR, CUMHURBAŞKANLIĞI EL KOYMALI"

Sinem Umaş, paylaşımların ardından Cumhurbaşkanlığı'na seslenerek olaya el koyulması gerektiğini, CİMER'e yapılan şikayetlerin Orman Tarım Müdürlüklerine yönlendirdiğini fakat Veteriner Kader İçen'in tanıdığı olan isimlerin bu noktalarda farklı mevkilerde çalıştığı için ilerleyemediklerini söyledi.

2019-08-21_11h01_00
2019-08-21_11h01_07
2019-08-21_11h01_18

YORUMLAR (0)