DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet'ten yaz Kur'an kursları açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur'an okullar açıldıktan sonra cumartesi ya da pazar günleri de devam edeceğini duyurdu.

7 Yıl Önce
2015-08-25 11:55:09

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, yaz Kur'an kurslarına ilişkin müftülüklere genelge gönderildiğini belirterek, "Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra  cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır" dedi.

AA muhabirine 2015 yılı yaz Kur'an kurslarına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Erbaş, bu yıl kurslara katılımın 3 milyonu aştığını, net rakamların hazırlayacakları rapor sonrasında ortaya çıkacağını ifade etti. 

Geçen yıl ülke genelinde yüzde 26'lık hedefe ulaştıklarını belirten Erbaş, "Bazı illerimizde yüzde 50'lere kadar ulaşırken bazılarında 15'lere kadar düşmektedir. Bunun pek çok sebebi vardır. Ancak en önemli sebebinin öğrenci-veli-öğretici arasındaki işbirliğinin olumlu ya da olumsuz olarak rakamlara yansıdığı görülmektedir. Bu yaz döneminde öğrenci-veli-öğretici işbirliğini öne çıkararak oranı daha yukarıya çekmeye çalıştık" diye konuştu. 

Sayı 3 katına çıktı

Erbaş, önceki senelerde yaz Kur'an kurslarına kayıt yaptırabilmek için aranan "beşinci sınıfı bitirmiş olma" şartının kaldırılmasından sonra sayının yaklaşık üç kat arttığına işaret ederek, 4 - 6 yaş grubu Kur'an kursları programına yoğun katılım olduğunu kaydetti. Erbaş, yaş gruplarına ilişkin şu bilgiyi verdi:

"Muhatap kitlemizin en yoğun olduğu grup 10-14 yaş aralığıdır. İkinci sırada ise 7-10 yaş grubu gelmektedir. Yaş grupları büyüdükçe katılanların sayısı azalmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre ülkemiz vatandaşlarının büyük çoğunluğunun 20 yaşına kadar en az bir yaz dönemi olmak üzere Kur'an kurslarımıza katıldığı sonucu ortaya çıkmaktadır."

Kur'an kursları hafta sonları devam edecek

Kurslarda uyguladıkları kur sistemi ile bir sonraki yıl kursa gelen öğrencilere seviye tespit sınavı ile birinci, ikinci ya da üçüncü kura kayıt yapıldığını belirten Erbaş, "Bu şekilde öğrenciye aynı şeyleri tekrarlamak yerine bir üst kurdan başlayarak yeni bilgiler öğrenme imkanı verilmektedir. Zira her kur için ayrı müfredat uygulanmaktadır" şeklinde konuştu. 

Yaz Kur'an kurslarında öğrendiklerini unutmamaları için tüm il müftülüklerine bir genelge gönderdiklerini dile getiren Erbaş,  "Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra  cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

kazım tanrıverdi

Kuranı kerimi arapça okumanın ne gibi bir yararı var.Yüce ALLAH bu kuranı okuyup anlayasanız diye arapça indirdim diyor kime diyor arapça konuşan bir topluluğa.Peki biz arapça okuduğumuzda içeriğini bilmediğimiz bu yüce kitaptan nasıl bir menfaat sağlayacağız.Mantıklı bir şekilde aydınlanma bekiliyorum

Görüş Bildir Bizimle Paylaş