Diyanet'ten 'tatil kültürü' eleştirisi

Diyanet İşleri'nin aylık yayınladığı dergide yaklaşan bayram ve tatil kültürü ile ilgili önemli tespitler yer aldı.

13.07.2015 10:14:13

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından aylık olarak yayımlanan Aile Dergisi'nde tatilkültürü ele alındı. Uzmanlar tarafından kaleme alınan yazıda, “Bir zamanlar tatil denildiğinde insanların aklına eş, dost ve akraba ziyaretleri gelirdi. Artık sadece izin zamanlarında değil tüm aile efradının bir araya geldiği bayramlarda bile akraba ziyaretleri unutuldu. Günümüzde dini bayramlar tatil mekânlarına kaçmak için fırsat olarak görülüyor” eleştirisi yer aldı.

Yazıda modern hayatın gereği olarak insanların çalışıp yorulduğu, bunun sonucu olarak bedenen ve zihnen dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyaç duydukları belirtildi. Bu ihtiyacı gidermek için ise kültürümüze dışarıdan ithal edilmiş bir tatil anlayışının tercih edildiği vurgulanan yazıda şöyle denildi:

“Üretimin durduğu dinlenme dönemini zarardan kâra dönüştürmenin formülü olarak ortaya çıkan tatil olgusu, esasında kapitalizmin bir dayatması olarak görülebilir. İnsanlar tatilde daha çok tüketmek için daha fazla çalışmanın yollarına bakmaktadırlar.” Yazıda, “İslam dininde atalet, yani bir iş yapmamak, boş durmak şeklindeki tatil anlayışına yer yoktur. Mümin faydalı işler, eylemler ortaya koyan kimsedir” değerlendirmesi de yer aldı. Ayrıca yazıda, hac, umre, yakın akraba ve dost ziyaretleri yapmak, beldeleri, kâinatı tanımak gibi tatil önerilerinde de bulunuldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

hiç sasirmadim, bazi inat çevreler körü körü hersey ve herkes ama akparti asla demekte inatlarina devam etselerde, sesleri evvelinden daha yüksek çiksada, aklin yolu birdir. ve isteselerde istemeselerde, bu vatanin 70% sivri zeka akilli insanlardir! tenbelliklerinden dinlemedi bir kismi, bir kismi nefsani zevklerinden dolayi burali olmadilar, orali demiyorum, ama oluyorlar, yavas yavas, adim adim çogaliyor. Hiç sasirmadim.