DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet'ten satranç açıklaması: Uydurma

Dyanet'ten Cbbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün 'satranç' söylemlerine açıklama geldi.

5 Yıl Önce
2017-01-17 19:46:22

CHP eski milletvekili, avukat Ziya Yergök, Diyanet İşleri Dini Bilgilendirme Platformuna başvurarak Mahmut Ünlü'nün satranç açıklamayla ilgili bilgi istedi.

Yergök'e, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan şu açıklama geldi:

“'Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir' şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden santranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir.”

DİYANET: KUMAR VE YASAK HUSUS BARINDIRMAYAN OYUNLAR MÜBAHTIR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasının tam metni şöyle:

Fıtrat dini olan İslam insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmuş, bu arada meşru eğlenme ihtiyacını da dikkate alarak bununla ilgili ilkeler koymuştur. Eğlenmede temel ilke ise, dinin koyduğu emir ve yasaklara doğrudan ya da dolaylı şekilde aykırı olmamaktır. Dinimizde eğlenmenin ibadetleri ve asli görevleri terk ve ihmale yol açacak şekilde birinci plana alınmaması öngörülmekte ve tercih edilecek oyunun yararlı olması tavsiye edilmektedir. İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir. Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir. Ancak kumara vesile yapmaksızın, ibadetlere engel olmayacak tarzda, fazla zaman israfına da yol açmamak kaydıyla sadece eğlenmek için oynamakta dini açıdan bir sakınca bulunmamaktadır. ‘Satranç oynayan lanetlenmiştir, oyunculara bakan da domuz eti yemiş gibidir' şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır. Peygamberimizden satranç oynamayı yasaklayan hiç bir sahih hadis gelmemiştir.

MAHMUT ÜNLÜ NE DEMİŞTİ?

Ünlü, “Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir. Bu oyunları oynayacağınıza elinize tesbih alın, sübhanallah çekin” demişti.

 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (10)

alia57

Tuhaf olan, Cübbeli'nin nihayetinde şansa dayalı ve kumara dönüştürülen Okey gibi bir oyunu değil de Satranç gibi, zeka ve taktik geliştiren ve genellikle kumara bulaştırılmayan oyunu hedef olmasıdır.

Hüseyin

Uydurma, çok zayıf, zayıf hadislerle Allah'ın Rasulü'nü de, Allah'ın dinini dekendi pespaye idraklerine indirgeyen bu adamlar karşısında susmak evvelen İslam'ahakarettir.Teşekkürler Diyanet.

İsmal BAKIRHAN

Haydi cübbeli hoca şimdi ayıkla pirincin taşını. Niye bu basiretsizlik? Niye bu ferasetsizlik? niye bu dirayetsizlik? Niye bu milyonlarca İslamın incelikleri açısından bilinçsiz insanların akıl ve zihinlerini bulandıracak yol ve yöntemlerle bilgi paylaşımı? Bir yanda ilim irfan sahibi siz? Diğer yanda diyanet. Nedir bu hal.Kime nasıl itimat edeceğiz. Ahhhhhh Yazacağım yazacağım da... yazamıyorum. varın gerisini siz anlayın.

yusuf

Hz. Ali, Hz. Abdullah bin Ömer, İmam Ebu Hanife, Malik, Ahmed bin Hanbel ve Şafiilerin büyük bir kısmı satrancın haram olduğunu belirtmişlerdir.İmam Şâfiî ve Ebû Yusuf'a göre dini vecibelerinden alıkoymuyor ve oynama esnasında haram işlenmiyorsa caizdir. Haram olduğuna dair ayet ve hadisler mevcuttur araştırabilirsiniz.

Ferda Yamanoğlu

Hele şükür, sonunda açıkladı.Bir de rabıta denen hurafeyi ve bilim ayetlerinin neden sitesinde olmadığını açıklasa.(www.isikdamlalari.com)

ahsen

''şeklinde söylenen söz, hadis değil uydurmadır''mecrasındaki bir açıklama ile diyanet cübbeli gibilerin kullandıkları sözlerin içerisinde uydurma ifadesi vardır tartışması ile diyanet bir sürecin başlaması noktasında önemli bir açıklamada bulunmuş.

İslam=Barış

Şu hadislerden kurtulmadıkça cübbeliler hikayeleri bitmez

KENAN onur

ÜNLÜ ünlü oldun sende alim sen bu MİLLET te koyun

a

Cübbeli hocam doğru diyor.

alia57

Cübbeli de giderek FETÖleşme emareleri görülüyor..Rüyalarıyla memlekete hiza verme(son rüyası iç savaşla ilgiliymiş örneğin) çabaları, yersiz fetvalar vesaire...Yakında beni Paralel Başkan yapın derse, şaşmayacağım!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş