DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet İşleri Başkanlığı: Büyük şehirlerde ilçe değiştiği anda seferisiniz

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Seyahat İbadeti” kitapçığı yayınladı ve 'Büyük şehirlerde kendi aracınızla yolculuk ettiğinizde ilçe değiştiği anda seferisiniz' dedi.

4 Yıl Önce
2017-07-21 08:33:46

Dinen sefer sayılacak mesafedeki bir yere gitmek üzere yola çıkan bir kişi, yaşadığı yerleşim yerinin, şehrin veya ilçenin meskûn mahallinden çıkınca seferi olur" ifadesinin kullanıldığı kitapçıkta şöyle devam ediliyor:

"Bu kimse seferilik hüküm ve ruhsatlarından yararlanmaya başlar (Bavulların toplanması ve yolculuk niyetiyle çıkılması durumunda.)"

İLÇE DEĞİŞTİĞİ ANDA SEFERİSİNİZ"

"Günümüzde şehirler genişlemiş İstanbul örneğinde olduğu gibi iki ucu arasındaki mesafe neredeyse sefer mesafesi olacak kadar uzamıştır. Bu nedenle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan kimseler, yolculuğa kendi araçlarıyla çıktıklarında ikamet ettikleri ilçenin belediye sınırlarını geçtikleri andan itibaren seferi sayılır. Yolculuğa otobüs, tren, uçak ve gemi gibi umumi vasıtalarla çıkılması halindeyse seferiliğin başlangıç noktası olarak otogar, gar, havalimanı ve limanlar esas alınabilir."

"ALÇAK SESLE DUA"

"Özellikle yolculuklarda duanın alçak sesle, hüzünlü ve yalvararak yapılması adaptandır. Hazreti Peygamber, bir yolculuk esnasında sesli olarak tekbir ve tehlil getiren bir grup sahabiye, ‘Ey insanlar, siz ne duymayana dua ediyorsunuz ne de uzakta olan birisine' diye buyurmuştur. Yolculukta başkalarının rahatsız olabileceği şekilde yüksek sesle dua veya zikir yapmak uygun olmadığı gibi, dikkat çekici davranışlar sergilemenin gösteriş şeklinde yorumlanabileceğini de unutmamak ve töhmete sebep olmamak gerekir."

"DİK OTURARAK UYUMAK ABDEST BOZMAZ"

"Ulaşım araçlarında oturarak seyahat eden yolcuların dik oturarak uyumaları durumunda abdestleri bozulmaz. Ancak uzanarak uyumak durumunda abdestleri bozulur. Varis çorapları üzerinden de mesh edilmesinde sakınca yoktur. Seferilik mesafesinde bir yere giden ve yolcu olan kişiler bayram namazı kılmakla yükümlü değildir. Yolcu kurban kesmekle yükümlü de değildir. Ancak kesmesi veya vekâletle kestirmesi halinde sevabını kazanır.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ömer

Doğru bir açıklama olması gereken bu. Eğer hedef varilacak nokta 90 km ise ilçeler arasıda seferilikten sayılıyor. Artık eskisi gibi evler toplu değil. Bundan dolayı varsayalım Üsküdar dan çıktın Kocaeli'ne gideceksin. O zaman şehrin son noktası neresi git git bitmiyor.

ZİYA MALKARA

Allah ahmet beye semih beye okuduğunu anlama izanı versin. zaten ortalama ilmihal bilgisi olan Müslümanların bildiğini tekrar etmişler ve seferilik ile ilgili başlangıç noktasındaki büyükşehirlerde yaşayanların tereddütünü ortadan kaldıracak bir açıklama yapmışlar.

Enes berber

Ahmet bey ! Siz Bakırköyden Üsküdara gelsenize de seferi olmazsınız. Burada sozkonusu yapılan ' sehirler arası ' yolculuk... 90 km.yı geçen herhangi bir yere gittiğinizde bu hüküm geçerlidir. Yoksa ilceler arası değil

Semih

Allah akıl fikir versin, yok dik uyursan abdest bozulmaz, yok eğilirsen bozulur yok yatarsan şöyle olur, yok ilçe değiştirsen seferi olursun nedir bu ya nasıl bir din yaşıyorsunuz Allah aşkına??? Sanırım yakında evden dışarı çıktığın anda seferisin diyecekler yakında!!

VATANDAŞ

DİYANETTE BOZDU KENDİNİ İYİCE ÖMER NASUH BİLMENE DEVAMÇ

ahmet

mesela ben bahçelievlerde oturuyorum. bakırköye 10 dakika dolmuş mesafesinde varabiliyorum. 10 dakika sonra seferi oluyormuyum..?? eğer öyleyse bu işde bir gariplik var demektir. benim bildiğim islamın hükümleri ve peygamber efendimizin yorumları ile sünneti; insan yaradılışına ve fıtratına uygundur. ben hayatımda 10 dakikada acıkan yada seferi olan birini duymadım ve görmedim.. sizi bilmem ama bu ilçe işinde bir gariplik var.. hem suistimale açık hemde gerçeklere aykırı bir fetva olmuş. en azından il yapsalar daha mantıklı olurdu..Allah alimlerimize feraset versin..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş