DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Batı Trakya'da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Batı Trakya'da

01.06.2015 15:43:29
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ülkelerin büyüklüğünün, sahip oldukları ekonomik güçle değil, farklı kültür ve inançları birlikte yaşatabilme gücüyle değerlendirildiğini söyledi.

Berat Kandili dolayısıyla Batı Trakya'ya gelen Görmez, temaslarına Gümülcine Başkonsolosluğunu ziyaret ederek başladı.

Başkonsoloslukta Türk azınlığına ait sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Batı Trakyalı Türk parlamenterler Hüseyin Zeybek, Mustafa Mustafa ve Ayhan Karayusuf'u kabul ederek bir süre görüşen Görmez, daha sonra Gümülcine'nin seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'i makamında ziyaret etti.

Görmez burada yaptığı konuşmada, Berat Kandili'nde Batı Trakyalı Müslüman Türk kardeşleriyle olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek "Gecikmiş de olsa buradaki soydaşlarımızla Batı Trakya'daki Müslüman Türk kardeşlerimizle birlikte olmaktan bahtiyarız" dedi.

Batı Trakya'daki Müslüman Türk azınlığın dini alanda karşılaştığı sorunlara değinen Görmez, ziyareti sırasında Batı Trakyalı din adamlarıyla bu sorunları görüşme imkanı bulacağını söyledi.

Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çağımızda ülkelerin büyüklüğü, sahip olduğu ekonomik gücüyle değil, içerisinde bulunan farklı kültür ve inançları birlikte yaşatabilme gücüyle değerlendirilir. Yani herhangi bir ülkede farklı inançlar kendilerini özgürce ifade edebiliyorsa kendi kimliklerini inşa etme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsa bu o ülkenin büyük olma yolunda olduğunu gösterir. Ancak eğer bir ülke kendi içerisinde yaşayan farklı inançları ve kültürleri yok sayıyorsa kimliklerin inşası notasında engel çıkarıyorsa o ülkenin küçüldüğü ve bugünkü dünyada yeri olmadığı anlamına gelir."

- 85 bin camide toplu dua

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl Berat Kandili'nde farklı bir uygulama yapma kararı aldığını belirterek bu gece yatsı namazında Türkiye'nin bütün camilerinde topluca dua edileceğini bildirdi.

Batı Trakya'dan Türkiye'ye bu konuda mesaj göndererek çağrıda bulunmak istediğini ifade eden Görmez, "Bu gece hem bireysel olarak, hem de toplum olarak kötülüklerden nefsimizi arındırmak ve beratımız için topluca duaya durulacak. Dolayısıyla kadınıyla erkeğiyle çocuklarımızın da ellerinden tutarak, hem Berat gecesinin bu manevi iklimine dahil olmaya, hem de camilerden, mihraplardan yapılacak duaya bütün kardeşlerimizi davet ediyorum" dedi.

Başkan Görmez, İslam aleminin zor bir süreçten geçtiğinin altını çizerek tüm Müslümanların sadece kavli değil fiili dualara ihtiyacı olduğunu söyledi.

İslam'ın, duanın gücüne vurgu yapan bir inanç olduğunu belirten Görmez, şunları kaydetti:

"Yüce Rabbimiz, 'Eğer duanız olmazsa ne işe yararsınız' buyuruyor yüce kitabında. Zaman zaman birbirimizi kırıyoruz. Yüreklerimiz işgal ediliyor, öfkelerin, yanlışlıkların egemenliğine giriyor. Oysa yüreklerimizin berata ihtiyacı var. Beratın sahibi Rabbimizdir ama beratını almak aslında her insanın kendi elindedir. Bizim elimizdedir. Hep birlikte camilere giderek bu dualara duralım. Hem kendimizin, hem ailemizin ve hem de İslam aleminin beratı için dua edelim. Ben herkesi bu duaya katılmaya davet ediyorum. Ben de hocalarımızla İskeçe ve Gümülcine müftülerimizle Batı Trakyalı kardeşlerimizle birlikte inşallah Allah nasip ederse bu gece İskeçe'de bu duaya duracağız. Cenab-ı Allah dualarımızı kabul etsin."

Müftülük ziyaretinin ardından öğle namazını Başkonsolos Akıncı ve Gümülcine'nin seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe'nin seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ile Kırmahalle Camisi'nde kılan Görmez, daha sonra Gümülcine Başkonsolosluğunun onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Görmez, yemekten sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği'ne geçerek Batı Trakyalı din görevlilerinin sorunlarını dinledi.

Başkan Görmez, akşam namazından sonra İskeçe'deki Çınar Camisi'nde düzenlenecek Berat Kandili Programı'na katılacak.

İskeçe'nin seçilmiş Müftü Yardımcısı Ahmet Kral, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Batı Trakya'yı ziyaret etmesinin Türk azınlığı için büyük onur ve sevinç kaynağı olduğunu belirterek Türkiye'den, Diyanet İşleri Başkanı gibi üst düzey yetkililerin Batı Trakya'yı ziyaret etmesinin Türk azınlığını cesaretlendirdiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

adil

Allah ıslah etsin müslümanlar ne hale geldi resmen sıffın savaşına döndük müslüman müslümanı katleder oldu vuran da Allah u ekber diyor vurulan da nereye bu gidiş uyan silkelen kendine gel müslüman

Görüş Bildir Bizimle Paylaş