DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Diyanet, cemaatlerle FETÖ’yü konuşacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaatlerle bir araya gelerek FETÖ'yü masaya yatıracak...

5 Yıl Önce
2016-09-27 08:55:50

Diyanet İşleri Başkanlığı, tarihinde ilk kez 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cemaatler buluşması düzenleyecek ve ‘FETÖ' konusunu masaya yatıracak.

Karar gazetesinden Erol Metin'in haberine göre, Diyanet'te gerçekleştirilecek olan ‘Cemaatler Buluşması'nda cemaat, tarikat ve sivil toplum kuruluşlarının tasnifi yapılırken ‘Ehl-i Sünnet itikadına bağlılık' kriteri getirildi, ayrıca ‘Kur'an ve sünnete muhalif' olan yapıların muhatap alınmayacağı belirtildi.

Toplantıda da ‘FETÖ' konusunun ele alınacağı kaydedilirken, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bazı yapı ve şahısların toplantıya katılması konusunda tereddüt duyduğu bildirildi.

Bu kapsamda, ‘tartışmalı' olaylarla gündeme gelen birçok tarikat ve cemaat toplantıya davet edildi. Toplantıya katılacak yapılar şöyle: Risale-i Nur Cemati: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, ‘Okuyucular' olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Ensar Vakfı, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu; Nakşibendi Tarikatı: İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin'de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa'da Şeyh İzettin Aksan, Erzincan'da Şeyh Muhammed Nayır; Süleyman Efendi cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Ensar Vakfı, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu.

FETÖ, IŞİD VE PKK İLE MÜCADELE HUTBESİ

Öte yandan Diyanet, FETÖ, IŞİD ve PKK ile mücadeleye ilişkin de bir genelge yayınladı. Dinler arası diyalog, başörtü, takiye gibi konularda halkın aydınlatılması talep edilen genelgede FETÖ'nün bu konularda toplumu yanlış yönlendirdiği de belirtildi. Genelgede şöyle dendi: "Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında, bireyin iradesini hiçe sayan FETÖ gibi yapılanmaların din algısı ve dini referanslarını ele alan bilgilendirme toplantıları taşradaki görevlilerle bir araya gelinerek icra edilecektir." Diyanet ayrıca konuyla ilgili hutbe vaaz ve konferanslar verecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

islam

Diyanet bağımsız kendi gündemi olan bir kurum olmadığını bir kez daha ispat etti.Laik dönemde başörtüsü yasağına karşı bu kadar cüretkarca hareket etmememişti..Hep düzenin emrinde ve gündeminde.Ayrıca çağrılı gruplar içinde çok yakin tanıdığım Malatyalılar Grubu yok.Neden acaba?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş