SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Disney, Netflix'e rakip oluyor

Eğlence ve film sektöründe dünyadaki en büyük şirketlerden biri olan Disney, çevrimiçi film ve dizi içeriği sağlayan Netflix'e rakip olmaya hazırlanıyor.

Disney, Netflix'e rakip oluyor
09.11.2018 16:15:15

Disney+ adını alacak olan yeni platformun 2019 yılında hizmete gireceği açıklandı. Firma bu atılımıyla internet üzerinden video içeriği sağlayan ve milyarlarca Dolar gelir elde eden diğer şirketlerle yeni bir rekabet ortamı yaratacak.

Disney+ adlı platform öncelikli olarak Marvel, Star Wars, National Geographic ve Pixar gibi Disney'in bünyesindeki içerikleri abonelerle buluşturmayı amaçlıyor. Disney ayrıca yine bünyesinde bulunan ve bir milyon aboneye sahip ESPN+'ı da yine Disney+ bünyesinde hizmete sunacak.

Disney'in tepe yöneticisi (CEO) Bob Iger, Disney+'ta yapılacak yeni uygulamalarla kablolu TV ve diğer medya hizmetleri sunan Hulu adlı platformunu uluslararası piyasalara çıkararak yeni aboneler elde etmeyi amaçladığını belirtti. Disney, Hulu platformunun 21st Century Fox, AT&T ve Comcast şirketleriyle birlikte en büyük hisselerine sahip. Disney, 2017 Aralık ayında $71.3 milyar dolar ödeyerek 21st Century Fox'un çoğunluk hisselerini satın almıştı. ABD hükümetinin bu dev satın almayı birkaç ay içinde onaylamasından sonra, Disney Hulu'nun yüzde 60 hisselerine sahip olarak, bu platformun içeriğini Disney+'ta kullanabilecek.

Disney CEO'su Bob Iger "Hulu'ya yatırım yapma konusunda çok büyük bir fırsat var. Özellikle de program içeriği konusunda. Bu sayede platformun televizyon ayağı çok daha güçlü hale gelecek." diye konuştu. Iger ayrıca Disney+'ın, kablolu TV gibi geleneksel içerikleri kullanan kişilerden 20 yaş daha genç bir kesime hitap edeceğini ve bu sayede daha geniş abone kitlelerine sahip olabileceklerini belirtti.

Netflix ve Amazon, internet üzerinden çevrimiçi film, program ya da dizi gibi eğlence amaçlı içerik sağlayan platformlar arasında başı çeken isimler. Disney, Hulu ve Disney+ yatırımlarıyla bu piyasada rekabeti artıracak. Hulu, halihazırda 20 milyon ve aynı platformun kablolu televizyonu ise bir milyon aboneye sahip. Netflix ise dünya genelinde 146 milyon abonesiyle bu sektörün en güçlü şirketi.

Disney, Mart ayında yapacağı yatırım planıyla yeni platformu Disney+ hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını açıkladı.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR