DİSK Genel Merkezi önünde eylem

DİSK Genel Merkezi önünde eylem

13.07.2015 13:18:57
Genel-İş Sendikası'ndaki işinden çıkarılan kişi ile kendisine destek veren bir grup, DİSK Genel Merkezi binası önünde eylem yaptı.

Genel-İş Sendikası Avrupa Bölge Müdürlüğü'nde çalışan Oya Baydak, 30 Haziran'da işten çıkarıldığı gerekçesiyle DİSK Genel Merkezi önünde eyleme başladı.

Bir süredir devam eden eylem çerçevesinde gündüz sendikanın önündeki çadırda, akşam ise DİSK binasında kalan Baydak'ın gece binadan çıkarıldığını öne süren Devrimci İşçi Hareketi (DİH) üyesi bir grup da sendika önüne geldi.

Gruptakiler, binanın kapısına kilidi olmayan bir zincir taktı ve kalas koydu. Daha sonra bu grupla bölgeye gelen sendika üyesi bir grup arasında tartışma ve arbede yaşandı.

Arbede sırasında bazı kişiler hafif yaralandı, sendikanın kapısı da zarar gördü. Üyeler, sendikanın kapısındaki zinciri de çıkardı.

İşten çıkarılan Baydak ve onu destekleyen grubun eylemi devam ediyor. Sendika üyeleri de bölgedeki bekleyişini sürdürüyor.

Bu arada sendika yetkililerinin konuyla ilgili toplantı halinde olduğu öğrenildi.

Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan da DİSK Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, kendilerini DİH diye ifade eden bu grubun daha önce de yaptıklarıyla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını söyledi.

Oya Baydak'ın Genel Yönetim Kurulu'nu eleştirdiği ve bu sebeple işten çıkarıldığının doğru olmadığını aktaran Çalışkan, şöyle konuştu:

"Birincisi, hiç kimse DİSK binasını işgal edemez. İkincisi bu eylem haksız bir eylemdir ama bu personelin iş akdi feshi haksız bir fesih değildir. Çünkü kendisi 4,5 yıl önce Fatih Belediyesi'nden işten çıkarıldığında emeklilik için primlerinin yeterli olmadığını belirtmiş ve emeklilik hakkını kazanana kadar sendikamızdan geçici süreli iş istemiştir. O zamanki genel yönetim kurulu da işten çıkarılan bu üyemizin emeklilik hakkını kazanana kadar geçici olarak DİSK/Genel-İş'in Avrupa Yakası Şubeleri emrinde görevlendirilmesine karar vermiştir. Ancak bir süre sonra Oya Baydak'ın emeklilik hakkını kazanmış olduğu, emekliye ayrılmış olduğu, hatta emekli maaşı aldığı ve alırken sendikamızda işe başladığı ortaya çıkmıştır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ekol türk

Fetoculuk böyle birseydir.Bütün degerlerinize sirt dönersiniz.Gül ve Arinc en bariz örnektir.ALLAH Bunlarin serrinden ümmeti ve türk milletini korusun.bunlar erbakanada feto istedigi icin ihanet ettiler.