DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dışişleri Bakanlığı'ndan Özdemir açıklaması

Bilgiç, Ermeni tezlerini tanımadığı gerekçesiyle Özdemir’in partisinden ihraç edilmesinden kaygıyı duyduğunu bildirdi.

7 Yıl Önce
2015-05-31 13:16:46

AA'nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Belçika'da Frankofon Merkez Hümanist Demokrat Parti (CDH)'nin, Ermeni tezlerini tanımadığı gerekçesiyle Brüksel Başkent Parlamentosu üyesi Mahinur Özdemir'i partiden ihraç etmesinden dolayı derin kaygıyı duyduğunu bildirdi.

Bilgiç, Brüksel başkent bölgesi Milletvekili Mahinur Özdemir'in CDH partisinden ihracı hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, "Köklü bir demokrasi geleneğine sahip olan Belçika'da, bir siyasi partinin demokratik değerlerle çelişen bu kararını hayretle karşılıyoruz" ifadesini kullandı.

Seçilmiş bir milletvekilinin Avrupa'nın temel ilkelerinden olan ifade özgürlüğü yok sayılarak, partisinden ihraç edilmiş olmasının, Belçika'da yaşayan, çoğunluğu Belçika vatandaşı 220 bin Türk kökenlinin entegrasyonuna katkı sağlamayacağının açık olduğunu belirten Bilgiç, şunları kaydetti:

"‎Dışlayıcı ve toplum içine nifak tohumları serpen bu gibi tutumlar, Avrupa'da uyum sorunlarının çözümüne değil daha da derinleşmesine neden olur. Bu düşüncelerle başta bahse konu siyasi parti olmak üzere tüm Belçika kurumlarını toplumda kutuplaşma yaratacak davranışlardan kaçınmaya ve aklıselime davet ediyoruz." 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş