DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

7 Yıl Önce
2015-05-31 23:11:34
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son 14 yıldır bütçeden en fazla payın eğitime ayrıldığını çünkü Türkiye'nin geleceğine yatırım yaptıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, Muğla'nın Bodrum ilçesi İskele Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti. Çavuşoğlu, 7 Haziran'da eski ile yeni Türkiye'nin ve ülkenin geleceğinin seçiminin gerçekleştirileceğini söyledi.

İktidara geldikleri 14 sene önceki Türkiye ile bugünkünün aynı olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "14 sene önceki Türkiye'ye dönmek ister misiniz? Gecelik yüzde 7 bin faizleri yaşamak ister misiniz? Bodrum'a o gün de turist geliyordu, bugün de turist geliyor. Turistin cebindeki paranın değeri her 10 dakikada bir farklılaşıyor, Türk Lirası bir günde yüzde 200 değer kaybediyordu" dedi.

Atatürk'ün cumhuriyeti kurarken, "Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmasını" hedeflediğini kaydeden Çavuşoğlu, bunun için ülkede ileri demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün bulunmasının gerektiğini bildirdi.

- En azla pay eğitime

Bakan Çavuşoğlu, gençlerin Türkiye'nin gururu ve geleceği olduğunu, bu nedenle 2023, 2053, 2071 hedefleri koyduklarını ifade etti. Çavuşoğlu, "Son 14 yılda bütçemizden en çok payı eğitime ayırıyoruz. Çünkü biz Türkiye'nin geleceğine yatırım yapıyoruz. Biz Türkiye için planlar yapıyoruz, hedefler koyuyoruz, vizyonlar ortaya koyuyoruz. Çocuklarımız için, evlatlarımız için, torunlarımız için, bu ülkenin geleceği için hedeflerimiz var" diye konuştu.

Sağlık yatırımlarına da değinen Çavuşoğlu, eskiden vatandaşların istediği hastaneye bile gidemediğini, 100 liralık ilaca 20 lira katkı payı ödendiğini, günümüzde ilacın kendisinin 20 lira olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Ah o günler, ah o SSK hastaneleri. Genel Müdürün genel müdürlük yapmaya çalıştığı günler. O pislikler, o rezaletler... Bırakın onu ilaç alabiliyor muyduk o günlerde, ilaçları bulabiliyor muyduk? Hortumları kestik, aradaki rantı kaldırdık. Bugün zengin, fakir, işçi, memur ayrımı yok. Herkes aynı hastaneye gidebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

- Türkiye'deki Suriyeliler

Muhalefet liderinin Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ülkelerine göndereceğini söylediğini anımsatan Çavuşoğu, şunları belirtti:

"Muhalefetin Genel Başkanı, 'Biz iktidara gelirsek bunları geri göndereceğiz' diyor. Nereye göndereceksiniz? Ölüme. İşbirliği yaptıkları Esat var ya, 200 bin insanı öldüren bir katil. Bunların en yakın arkadaşı. Bunlardan ne hayır gelir bu memlekete. Eğer bunlar iktidarda olsaydı, zamanında Bulgaristan'da Jivkov'un zulümden kaçan Türkler var ya trenlere bindirip geri gönderirlerdi. Bunlar zamanında yapmadılar mı? Bunlar zamanında Azeri kardeşlerimizi, 'Bizi onlara vermeyin, öldürecekseniz siz öldürün' diye yalvaran Azeri kardeşlerimizi Sovyetler'e teslim edip katlettirmediler mi bunlar? Bunların zihniyeti bu. Ama biz Osmanlı yıkılırken, her cephede savaşırken, 'Biz yıkılıyoruz ama hiç olmazsa kardeşlerimiz ayakta kalsın' deyip, Azerbaycan'a Kafkas İslam Ordusu'nu gönderenlerin torunlarıyız. Azeri kardeşlerimizi ölüme terk edenlerin torunları değiliz biz. Onları kabul etmiyoruz o zihniyeti reddediyoruz."

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı olarak dünyanın her yerine gittiğini, ülkenin itibarını, saygınlığını ve gücünü gördüğünü söyledi.

- "Kafatasçılıkla milliyetçilik olmaz"

Milliyetçiliğin, ülkeyi kalkındırarak, mazlumlara yardım ederek, milli değerlere sahip çıkarak yapılacağını ifade eden Çavuşoğlu,"Kafatasçılıkla milliyetçilik olmaz, ırkçılıkla milliyetçilik olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde mahalle muhtarları ile de görüşerek sorunları dinledi.

Çavuşoğlu, AK Parti Muğla milletvekili adaylarıyla birlikte Cumhuriyet Caddesi'nde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Çavuşoğlu'na çarşıdaki yabancı turistler de ilgi gösterdi. Kendisi ile tanışmak isteyen turistlerle sohbet eden Çavuşoğlu, turistlerin fotoğraf çektirme isteklerini geri çevirmedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş