DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:

7 Yıl Önce
2015-05-30 19:29:23
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyada, ABD ve İngiltere'den sonra en çok insani yardım yapan üçüncü ülke olduğunu belirterek, "Çok güçlü bir ülke olduk. Herkes bize bakıyor. İlk bize başvuruyorlar yardım etsin diye. Çünkü biliyorlar ki Türkiye uzanan eli geri çevirmiyor. Atalarımızdan böyle gördük, böyle inanıyoruz. Osmanlıdan böyle miras aldık" dedi.

Kuşadası'nda partililerle esnafı ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, Söke Ticaret Borsası'nda düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çiftçilerle bir araya geldi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye dış politikasının en önemli unsurlarından birisinin çatışmaları durdurmak, ara buluculuk yapmak, güven arttırıcı adımlar atmak olduğunu belirterek, ülkeler arasındaki krizleri dindirip barış ortamını sağlamak için sürekli üçlü toplantılar gerçekleştirdikleri ifade etti.

"Dünyada savaşlar olmasın, zulüm olmasın. Bir daha Srebrenitsalar olmasın, katliamlar olmasın" diyen Çavuşoğlu, "Bugünkü Türkiye olsaydı, Bosna Hersek'te o Müslümanlar katledilir miydi, izin verir miydik, müsaade eder miydik? Etmezdik. Zayıftık o zaman, hiçbir yerde sözümüz geçmiyordu. Karar masalarında yoktuk. Gündemi belirleyemiyorduk, gündemimiz belirlenirdi, biz peşinden koşardık ama şimdi dik duran bir Türkiye var, diklenmeden dik duran. Yanlışa, 'yanlış' diyen, zulme, 'zulüm' diyen, darbeye, 'darbe' diyen, 'dünya beşten büyüktür' diyen bir Türkiye var" diye konuştu.

- "Türkiye uzanan eli geri çevirmiyor"

Türkiye'nin son 5 yılda birçok noktada 50 yeni temsilcilik açtığına, 228 temsilcilikle dünyada 6. sıraya yükseldiğine işaret eden Çavuşoğlu, insani yardımlarla ilgili örnek adımlar atıldığını ifade etti.

Çavuşoğlu, önümüzdeki yıl Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilk defa düzenlenecek insani zirveye ev sahipliği yapacaklarını hatırlatarak, dünyada en çok insani yardım yapan 3 ülkeden birisi olmasının Türkiye'ye bu ayrıcılığı kazandırdığını vurguladı.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok güçlü bir ülke olduk. Herkes bize bakıyor. İlk bize başvuruyorlar yardım etsin diye. Çünkü biliyorlar ki Türkiye uzanan eli geri çevirmiyor. Atalarımızdan böyle gördük, böyle inanıyoruz. Osmanlıdan böyle miras aldık. Bize ne anlattılar, utanmamız için ne kadar kötülediler tarih kitaplarında ama biz geçmişimizle ecdadımızla gurur duyuyoruz."

- Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Muhalefet liderinin Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelileri geri göndereceğini söylediğini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bizim Suriye'deki kardeşlerimize açık kapımızdan rahatsız olanlar var Türkiye'de. 'Bu insanları geri göndereceğiz' diyenleri görüyoruz. 'Bu insanları geri göndereceğiz' diyen muhalefet liderini görüyorum. Bunu siyaset için söylemiyorum bir insan olarak utandığım için söylüyorum. Bu neye benzer? Almanya'da, 'Türkler dışarı' diyen ırkçılar var ya ona benzer. Biraz önce bir milletvekili adayımız güzel bir benzetme yaptı. Savcı Sayan. Onları da çok iyi bilen. 'Bunlar olsaydı' diyor, zamanında Bulgaristan'da Jivkov'un zulmünden kaçan Türkleri de trene bindirip geri gönderirlerdi. Mantık bu. Sen o insanları nasıl geri göndereceksin? Gerekçen ne, doğru ekonomimize yük olabilir. Evet 6 milyar dolar harcadık. Helali hoş olsun. Paramız olmasaydı harcayabilir miydik. Bir milyar doları IMF kapısında dilenen bir ülke olsaydık, yapabilir miydik bunları? Bu kadar hizmeti verebilir miydik? Sağlık hizmetlerimizi onlara da açabilir miydik? Onlara da sahip çıkmamız lazım. Sorumluluğumuz sadece bununla sınırlı değil. Buradaki gözyaşını dindirmek, savaşı bitirmek lazım. Bunun için çaba sarf ediyoruz."

Çavuşoğlu, daha sonra Söke çarşısında esnafı ziyaret etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

asımın nesli

yahu siz atınca oluyorda.başkaları el atınca neden olmuyorç el insaf

Görüş Bildir Bizimle Paylaş