SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Deprem bölgesinde görev yapan gönüllü kurtarma ekibi Düzce'ye döndü

Düzce Arama ve Kurtarma Derneği gönüllüsü Volkan Aydınlı:- 'İnsanların panik havası dağılmış durumda fakat birinci öncelikleri şu anda barınacak ve ısınacak bir ortam sağlamak'- Gönüllü Serdar Özgür Ulaşır:- 'Canlı çıkan vatandaşlarımız adına kendimiz oradan kurtulmuşçasına mutlu olduk. Onları gördüğümüzde daha heyecanlı, hızlı bir şekilde çalışmaya başladık'

Deprem bölgesinde görev yapan gönüllü kurtarma ekibi Düzce'ye döndü
28.1.2020 16:37:27

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giden Düzce Arama ve Kurtarma Derneği (DAKE) ekibini kabul etti.

Arama ve kurtarma çalışmalarına destek vererek çöken 5 binanın 2'sinde yürütülen faaliyetlere katılan 12 kişilik DAKE ekibi, enkazdan 2 vatandaşın yaralı olarak kurtarılmasını sağlarken, hayatını kaybeden 7 vatandaşın ise cansız bedenlerine ulaştı.

Bölgede görev yapan gönüllülere teşekkür belgesi veren Vali Dağlı, Düzce'nin depremde acı tecrübe yaşayan bir il olduğunu anımsattı.

Bölgeye giden ekibin başarılı bir çalışma sergilediğini anlatan Dağlı, "Orada en önemlisi bir can kurtarmak, tüm gayemiz o. Buradan Elazığ yaklaşık olarak 1200 kilometre yol, onun için gidildi. Bu hevesle, istekle gayretle gidildi. Sonuca da ulaşıldı. 2 vatandaşımızı sağ kurtardınız. Sizleri de tebrik ediyoruz." dedi.

DAKE gönüllüsü ve ekibin lideri olarak görev yapan Volkan Aydınlı, kabulün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, depremi haber alır almaz kriz masası kurduklarını ve 12 kişilik ekip oluşturduklarını belirtti.

Aydınlı, sabah saatlerinde olay yerine vardıklarını ve Abdullah Paşa Mahallesi'ndeki 2 enkazdan 2 kişinin yaralı olarak, 7 vatandaşın ise enkaz altından çıkarılmasında bilfiil görev aldıklarını aktardı.

Elazığ'da çok fazla yıkık binanın bulunmayışının sevindirici ancak ağır hasarlı bina sayısının çokluğunun düşündürücü olduğunu dile getiren Aydınlı, "Çünkü insanlar evlerine giremeyecekler. Biz orada çalıştığımız sürece hava sıfır dereceyi bile görmedi. Hep eksi derecelerde çok soğuk bir hava var. İnsanların panik havası dağılmış durumda fakat birinci öncelikleri şu anda barınacak ve ısınacak bir ortam sağlamak." diye konuştu.

Gönüllü Serdar Özgür Ulaşır ise depremi haberlerde gördükten sonra harekete geçtiklerini ifade etti.

Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarmanın farklı bir duygu olduğunu vurgulayan Ulaşır, "Onca saat enkazın altında kalıp da oradan bir nefes, bir can çıktığı zaman onların adına çok mutlu olduk. Vefat edenleri gördüğümüz zaman üzüldük. Canlı çıkan vatandaşlarımız adına kendimiz oradan kurtulmuşçasına mutlu olduk. Onları gördüğümüzde daha heyecanlı, hızlı bir şekilde çalışmaya başladık." ifadesini kullandı.

Vali Dağlı, DAKE ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  / 28.1.2020 17:32:20
  AIIâh deprem'de beton bloklar altında can verenIer'e şehîd sevâbı versin,YaraIıIarımız'a gâzî sevâb'ı ihsân etsin,ÂîIeIerini,evini,iş yerini kaybedenIer'e en kısa süre'de sabır ve yardım eyIesin,AIIâh bu bende haIkı'na Merhâmeti'yIe muamele eyIesin,AİİÂH bu bende haIkını uğramış olduğu feIâket'ten doIayı H.z.Muhammed Mustafa AIeyhisseIâm'ın Sefâatine nâiI eylesin,Âmîyn.
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR