SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Denizaltı sürüleri Çin sınırına dayandı

Denizaltı sürüleri Çin sınırına dayandı

ABD'nin stratejik ortağı Avusturalya son günlerde yeni bir Denizaltı filosu kurarak ABD'nin desteği ile Çin kıyılarında gezmeye başladı. Tehlikeli gerilimin artmasından endişe ediliyor.

Denizaltı sürüleri Çin sınırına dayandı
19.2.2019 14:59:00

TİMETÜRK|ÖZEL HABER

ABD son dönemde Avustralya'daki üslere rotasyon usulüyle asker göndermeye başladı.

Çin, Avustralya'nın önemli bir ticaret ortağı; Avustralya'nın ihracatının dörtte birini Çin satın alıyor. Ne var ki Avustarlya'nın askeri alanda en önemli ortağı ABD.

Avustralya'da konuşlanacak ilk ABD askerleri geçen ay Darwin kentine gitti. ABD'nin 2020 yılına kadar Avustralya'ya 2 bin 500 kadar asker göndermesi planlanıyor.

Avusturalya'nın ABD yanlısı tutumuna karşı Çin'de alarm zirleri çalıyor. Asya Pasifikte tek güç olmayı planlayan Çin'in Avusturalya üzerinden ABD'nin bölgeye hakim olması istenmiyor.

DENİZALTI SÜRÜLERİ ÇİN SINIRINDA GEZİYOR

Fakat son günlerde artan gerilim sadece asker gönderme ile sınırlı kalmadı. ABD'nin destek verdiği Avusturalya donanmasına ait Denizaltı sürüleri Çin kara suları sınırlarında gezmeye başladı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, geçtiğimiz günlerde Güney Çin Denizi'ndeki kışkırtıcı politikaların, Çin'in bölgesinde yalnızlaşmasının ötesinde, 3'üncü Dünya Savaşı'na neden olabileceğini ifade etmişti.

WhatsApp Image 2019-02-19 at 14.41.43

WhatsApp Image 2019-02-19 at 14.41.43 (1)


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR