SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Demokratlar, Trump'ın görevinden azli için 55 sayfalık rapor hazırladı

Demokratlar, Trump'ın görevinden azli için 55 sayfalık rapor hazırladı

ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Partili milletvekilleri, Donald Trump’ın azli için 55 sayfalık bir rapor hazırladı. Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin azil maddelerini kabul etmesi beklenmiyor

Demokratlar, Trump'ın görevinden azli için 55 sayfalık rapor hazırladı
8.12.2019 17:36:50

Başkanlık koltuğuna oturduğun günden bu yana bir türlü rahat yüzü görmeyen ABD Başkanı Trump, şimdi görevden alma girişimi ile karşı karşıya bulunuyor.

ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Partili milletvekilleri, Başkan Donald Trump'ın azline yönelik gerekçelerin hazırlanması için cumartesi günü Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinde bir araya geldi.

Basına kapalı olarak yapılan ve tüm gün süren toplantının ardından milletvekilleri gelecek perşembe mecliste oylanmak üzere önerilebilecek 'azil maddeleri'nin anayasal temellere dayandırılarak inşa edilebileceği gerekçeleri gösteren 55 sayfalık bir rapor hazırladı.


Geçen perşembe ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Adalet Komitesi'ne Başkan Trump'ın azledilmesi için gerekçe gösterilecek olan maddeleri hazırlama görevi vermişti.
Demokrat milletvekillerinin sözcülerinden Jamie Raskin, cumartesi akşamı gazetecilere verdiği demeçte, “Şimdi bir sonraki adımı düşünmeye başlamak için kanunları ve gerçekleri bir araya getirme sürecindeyiz” dedi.

Raporu açıklayan Adalet Komisyonu Başkanı Demokrat Jerrold Nadler, azil işleminin Cumhuriyetçi başkanın hesap vermesinin tek yolu olduğunu söyledi.

Nadler yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Trump gücünü kötüye kullandı, ulusal güvenliğimize ihanet etti ve seçimlerimizi tamamen kişisel çıkarları için hile karıştırdı. Anayasa, bu duruma tek bir yol gösteriyor o da azil”.

BEYAZ SARAY: SENATO SÜRECİ
DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Beyaz Saray'ın gelişmelere tepkisi ise gecikmedi. Başkan Trump kendisine karşı yürütülen azil süreciyle ilgili, "Bu durum, azil sürecinin gelecekteki başkanlara saldırmak için rutin olarak kullanılacağını işaret ediyor.

Kurucu babalarımızın aklındaki bu değildi herhalde" derken yapılan yazılı açıklamada ise demokratların yaşananlardan utanç duyması gerektiği belirtildi ve her şeye rağmen Senato'daki adil yargılama sürecinin dört gözle beklendiği ifade edildi.

SENATO'DAN GEÇMESİ BEKLENMİYOR

Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin azil maddelerini kabul etmesi beklenmiyor ancak böyle bir senaryo gerçekleşirse Donald Trump, ABD tarihinde Andrew Johnson ve Bill Clinton'dan sonra Kongre tarafından azledilmiş olan üçüncü başkan olarak tarihe geçecek.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR