DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde seçimlere doğru

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde seçimlere doğru

7 Yıl Önce
2015-05-30 13:06:41
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Joseph Kabila, seçim takvimini tartışmak amacıyla ülkede siyasi diyalog başlattı.

Devlet Başkanı Kabila, devlet televizyonunda yayınlanan yazılı açıklamasında, diyalog kapsamında siyasi partilerin yanı sıra dini liderlerle de görüşmek istediğini bildirdi.

Muhalefetten 100'e yakın siyasi parti ise Kabila'nın iktidarda kalmak için diyalog sürecini bahane ettiğini söyleyerek, görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı. Söz konusu partiler, 2001 yılından bu yana iktidarda olan Kabila'nın 2016'da düzenlenecek devlet başkanı seçimini erteleyerek son devlet başkanlığı görevini uzatmaya çalıştığını öne sürdü.

Öte yandan muhalefetteki Demokrasi ve Sosyal Gelişim İçin Birlik Partisi yetkililerinden Puis Madombo, Kabila'nın sorunsuz bir şekilde görevden ayrılması için başlatılan diyaloğa katılacaklarını bildirdi.

Ülkede ekim ayında yerel seçimlerin, Kasım 2016'da ise genel seçimler ile devlet başkanı seçimlerinin yapılması planlanıyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ocak ayında Kabila'nın yeniden iktidara gelmesi için anayasa değişikliğine gitme planlarına karşı çıkan muhalefet ve onlara müdahale eden güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda onlarca kişi ölmüştü.

Anayasa değişikliği için sunulan yasa tasarısına göre, devlet başkanı ve genel seçimlerinin düzenlenebilmesi için önce nüfus sayımının yapılması gerekiyor. Ancak muhalefet, nüfus sayımının yıllarca sürmesinden endişelendiği için buna karşı çıkıyor.

Muhaliflerin yasa tasarısını protesto etmesi üzerine senato, 23 Ocak'ta tasarıyı muhalefetin istediği şekilde "nüfus sayımı şartı" ifadesini kaldırarak kabul etmişti.

Senatoda kabul edilen tasarıyla, muhalefetin talep ettiği gibi nüfus sayımı ile seçmen listesinin yenilenmesi şartları olmadan Kasım 2016'da genel ve devlet başkanlığı seçimleri yapılabilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami Çiğdem

En iyisini yapmışlar. Hem halkı hem de polisleri tebrik etmek gerek..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş