SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Demokrat kadın vekillerden Trump'a sert tepki: Böyle bir başkan azledilmelidir

Demokrat kadın vekillerden Trump'a sert tepki: Böyle bir başkan azledilmelidir

ABD Başkanı Trump'ın 'geldiğiniz yere geri dönün' dediği Demokrat kadın vekiller ortak bir açıklama yaparak, Trump'ın anayasayı açıkça ihlal ettiğini dile getirdi.

Demokrat kadın vekillerden Trump'a sert tepki: Böyle bir başkan azledilmelidir
16.7.2019 10:33:53

ABD Temsilciler Meclisinin Müslüman Demokrat kadın üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib'in yanı sıra diğer iki kadın üye Alexandria Ocassia Cortez ve Ayanna Pressley, ortak bir basın açıklamasıyla ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi.

"TRUMP ANAYASAYI AÇIKÇA İHLAL EDİYOR"

ABD Başkanı'nın "ırkçı" olarak nitelendirilen eleştirisine maruz kalan kadın vekiller, Trump'ın Amerikan Anayasası'nı açıkça ihlal ettiğini ve azledilmesi gerektiğini belirtti.

Trump'ın "geldikleri ülkelere geri dönsünler" şeklindeki ifadesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Omar, "Trump açıkça beyaz ırkçıların ajandasını savunuyor ve bunlar açıkça ırkçı saldırılardır. Böyle bir başkan azledilmelidir." ifadesini kullandı.

Trump'ın bu tür açıklamalarla ABD'nin asıl sorunlarından dikkatleri başka yönlere çektiğini savunan Pressley ise bu "kışkırtmaları" kabul etmeyeceklerini vurguladı.

PELOSİ'DEN, TRUMP'A MEKTUP

Öte yandan, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Trump'a gönderdiği bir mektupla Başkan'ın kullandığı dilin kesinlikle kabul edilemeyeceğine işaret etti.

Pelosi, "Temsilciler Meclisi Başkan'ın göçmenlerle ilgili bu şekilde bir dil kullanmasına izin vermeyecektir." değerlendirmesini yaptı.

Tump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demokrat Kongre üyeleri Omar, Tlaib, Ocasio-Cortez ve Pressley'i "ilerici demokrat Kongre üyeleri" olarak nitelendirmiş ve göçmen kökenli olduklarını iddia ettiği kadın üyelerin ülkeleri için "dünyadaki tam bir felaket, en kötü, en yozlaşmış ve en saçma ülkeler." ifadesini kullanmıştı.

Bu kişilerin ABD'nin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylemesini ilginç bulduğunu kaydeden Trump, "Neden bu kadınlar ülkelerine gidip, geldikleri bozuk ve suçla kuşatılmış ülkeleri düzeltmiyor? Sonra geri gelin ve nasıl olduğunu bize gösterin. Bu yerlerin sizin yardımınıza ihtiyacı var ve yeterince hızlı ayrılamazsınız. Eminim (Temsilciler Meclisi Başkanı) Nancy Pelosi, ücretsiz seyahat ayarlamaktan mutluluk duyar." paylaşımında bulunmuştu.

Trump'ın iddia ettiğinin aksine Kongre'nin kadın Demokrat üyelerinin çoğu ABD doğumlu.

TWİTTER: TRUMP'IN TWEETLERİ KURALLARA AYKIRI DEĞİL

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım platformlarından Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın haftasonu attığı ve Amerikan medyasının 'ırkçı' olarak nitelendirdiği iletilerin kendi kurallarına aykırı olmadığını öne sürdü.

Ancak Twitter, geçen haftalarda yayımladığı bir açıklama ile 'nefret davranışı politikası'nda daha sıkı tedbirler alındığını bildirmişti.

Bu kapsamda 'Irk, etnik köken, ulusal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik durumu ya da önemli hastalığa dayanarak diğer kişilere karşı şiddetin desteklenemeyeceği, doğrudan saldırılamayacağı veya tehditlerde bulunulamayacağı' kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Twitter Sözcüsü, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, Trump'ın Kongre'nin Demokrat üyesi kadınlara yönelik kullandığı dilin Twitter'ın kurallarını ihlal etmediğini savundu.

Sosyal medya platformunun açıklamasının daha önce duyurduğu nefret politikası ile çeliştiği kaydedildi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR