DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş: Türkiye PYD'yi yanında oturtmalı

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 'Türkiye Cenevre'de tam da kendi yanına oturtmalı PYD'yi, uzağa değil, karşısına değil tam da kendi yanına oturtmalı' dedi...

6 Yıl Önce
2016-01-27 05:06:46

Ajanslarda yer alan habere göre; HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Türkiye'nin PYD'yi büyük bir tehdit, Suriye'deki örgütlü Kürt yapısını terörist olarak görmesi ve Cenevre'de görüşmelere katılmaya karşı duruşla engellemeye çalışması, akıl tutulmasının bir sonucudur" dedi. Ankara'nın radikal bir değişikliğe gitmesi gerektiğini savunan HDP lideri "Türkiye Cenevre'de tam da kendi yanına oturtmalı PYD'yi, uzağa değil, karşısına değil tam da kendi yanına oturtmalı" dedi.
 
Demirtaş, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen ‘12. AB, Türkiye ve Kürtler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, bu konferansta 12 yıldır çözümü tartıştıklarını belirterek dünya ve bölge değişirken Türkiye'nin değişmediğini ve bu değişiklikler karşısında hazırlık yapamadığı için de krizin Türkiye'nin krizi haline geldiğini savundu.

‘BÖLGE DENGELERİ ÇÖZÜMÜ DAYATIYOR' 

Türkiye'deki mevcut durumda politika değişikliğine ihtiyaç olduğunu ancak bu konuda ışık görmediği dile getiren Demirtaş, bölge dengelerinin çözümü dayattığını ifade etti.

‘TÜRKİYE KÜRTLERİ BÜYÜK TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR'

Türkiye'nin Kürtleri büyük tehdit olarak gördüğünü söyleyen Demirtaş, "Fakat sabırlı, kararlı ve inatçı olmak zorundayız. Bu değişim er ya da geç yaşanacak. Ne kadar çok insan ve kurum barış konusunda, özellikle de Öcalan'ın inisiyatif alarak başlattığı müzakerelere dönüş konusunda ısrarcı olursa, ne kadar çok uluslararası ve ulusal kurum buna dahil olursa, barış sürecine dönmek o kadar mümkün ve hızlı olur" diye konuştu.

‘TÜRKİYE CENEVRE'DE TAM DA KENDİ YANINA OTURTMALI' 

Çözüm sürecinin yeninden başlamasının Suriye'deki gelişmeleri de olumlu etkileyebileceğine işaret eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, Avrupa'daki mülteci krizine kadar bir anda domino etkisiyle pozitif olumlu etki yapar. Türkiye'de Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın, Dışişleri Bakanı'nın şimdi PYD'yi büyük bir tehdit, Suriye'deki örgütlü Kürt yapısını terörist olarak görmesi ve Cenevre'de görüşmelere katılmaya karşı duruşla engellemeye çalışması, akıl tutulmasının bir sonucudur. Aklı başında bir devlet bütün bölgedeki gelişmeleri doğru okuyup, tersine PYD'nin ve Suriye'deki örgütlü yapıların Cenevre'de olması için çaba sarf etmeli ve Türkiye Cenevre'de tam da kendi yanına oturtmalı PYD'yi, uzağa değil, karşısına değil tam da kendi yanına oturtmalı. En çok da Türkiye'nin ihtiyacı var buna. Bu cesaret gösterilebilirse, bu sağlıklı bir şekilde bir hızlı radikal politika değişikliğine dönüşebilirse Türkiye'yle birlikte Kürtler de kazanır. Kürtler ve Türkiye birlikte kazanırsa Ortadoğu barışının önü açılır ve bütün Avrupa'yı pozitif etkileyebilecek, hepimizin hayal ettiği o Ortadoğu barışına doğru gidiş çok daha mümkün olur."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Mustafa

Sen Rusya'nın yanındayken mi?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş