DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş'tan Lübnan Hizbullahı'na övgüler

Suriye'de binlerce sivili katleden Lübnan Hizbullahı'nın televizyon kanalına konuk olan Selahattin Demirtaş, 'Lübnan halkının soylu direnişini selamlıyoruz' dedi.

15.06.2015 01:20:54

Lübnan Hizbullahı'nın televizyon kanalı Al Manar televizyonuna konuk olan Selahattin Demirtaş, Suriye'de binlerce sivili katleden Hizbullah örgütüne seslenerek "Soylu direnişinizi selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Manar TV'nin haber bültenine canlı bağlanan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara'nın dış politikasının değişmesi gerektiğini belirterek, Ak partinin bundan sonra geçmişteki anlayışla dış siyasetini sürdüremeyeceğini söyledi.

Hizbullah'ın başını çektiği Lübnan "direnişi"nin bütün İslam ülkeleri tarafından desteklenmesi gerektiğini savunan Demirtaş, Hizbullah'ın Suriye'deki faaliyetlerine ise değinmedi.
 
Demirtaş, “İsrail işgaline karşı ve Lübnan topraklarını canıyla müdafaa eden Hizbullah hareketi direnişin adeta sembolü olmuştur. Dünya siyaseti bu gerçeği görmelidir. Ak Partinin de artık bunu sloganik söylemlerle değil, sonuç getirecek adımlar atmalıdır. Biz Lübnan halkını destekliyoruz. Arada mesafe olmasına rağmen, Lübnan halkının direnişe olan desteğini önemsiyor ve bir halkın böyle bir desteği ve inancı olduğu sürecek hiçbir işgalci güç zulüm sürdüremeyecektir. Biz her zaman bu direnişe destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Lübnan Hizbullahı'na yakın haber kaynakları Demirtaş'ın ifadelerini yukarıdaki şekilde aktarmasına karşın HDP kaynakları Demirtaş'ın bu ifadeleri kullanmadığını öne sürdü.

Selahattin Demirtaş'ın Hizbullah'ın televizyonunda Lübnan halkının direnişini selamladığını fakat "Hizbullah" ifadesini kullanmadığını belirten HDP Basın Bürosu ilgili bölümün dökümünü, Al Manar'da yapılan simultane tercümenin ve Hizbullah yanlısı haber kaynaklarının aksine şu şekilde verdi:

"... Bizler bu tarihi dönemde tıpkı Suriye'nin kuzeyinde Rojava'da olduğu gibi, Şengal'de, Mahmur'da, Erbil'de olduğu gibi nerede olursa olsun her yerde direnmeye hazırız ve asla ne İslami değerleri ne insanlık değerlerini IŞİD faşizmine, IŞİD barbarlığına teslim etmeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım. Biz bütün bölge halklarını bu ortak değerler etrafında bir arada mücadele etmeye çağırıyoruz. Siyasi düşüncelerimiz farklı olabilir, gelecek özlemlerimiz farklı olabilir, mezheplerimiz farklı olabilir, dinlerimiz farklı olabilir, ırklarımız, doğduğumuz yer farklı olabilir. Ama bu, büyük insanlık trajedisi karşısında değerlerimizi birlikte savunmamıza engel değildir.

Dolayısıyla Ortadoğu'daki bütün hareketlerin, İnsanlığı savunan bütün hareketlerin ortak değerlerde buluşması ve halklarımızı koruması lazım. Hem uluslararası müdahalelere, emperyalizme karşı koruması lazım hem de yerel diktatöryal işbirlikçilere ve halklarımızı teslim alan otoriter anlayışlara karşı halklarımızı hep birlikte korumalıyız.

Ben bütün Lübnan halkına çok selamlarımı, sevgilerimi iletiyorum.

Savaşın acısını çok yakından yaşamış, trajedisini yaşamış ve halen yaşamaya devam eden bir halktır. Ama zulme karşı teslim olmamış bir halktır Lübnan halkı, direnmiş bir halktır. Bugün de büyük tehditlerle karşı karşıya olduğunuzu görüyor ve biliyoruz. Gönlümüz ve dualarımız sizlerledir. Lübnan halkının onurlu mücadelesine çok saygı duyuyoruz. Ve inanıyorum ki bütün halklar birbirine el uzattıkça, birbirine gönlünü açtıkça bizim yüzyıllardır devam eden bu parçalanmışlık şeklindeki kaderimizi kendimiz değiştireceğiz. Bu sınırları bizler kendi elimizle çekmedik, birbirimizin arasına tel örgüleri bizler döşemedik. Ben bir Kürdüm ama bir Lübnanlı Arap kardeşimi kucaklamak isterim. Aramıza çizilen sınırlar, tel örgüler, mayınlı araziler bize engel olmamalı. Gün gelmeli o sınırları kaldırmalıyız, buluşmalıyız, kucaklaşmalıyız. Bunun için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Kendi kaderimizi çizmek için bütün kaderimizi kendi ellerimize almalıyız. Başkalarının kaderimizi çizmesine, geleceğimizi şekillendirmesine izin vermemeliyiz. Ben sizler aracılığıyla bütün Arap toplumuna, Lübnan halkına, orada direnen bütün kardeşlerime selamlarımı, partim adına saygılarımı iletiyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

zafer

Fılıstin bir sunni ulkesidir ve onlara tek yardim edende hizbullahtir.ve hizbullahin lideri oglunu filistine kurban vermistir.siz ey burada ahkam kesenler .siz ve degerli buyukleriniz filistin icin ne yaptiniz bi soyleyin?Siz neyinizi feda ettiniz?

tecessus

'bağımsızlık savaşçıları' ifadeleri yanlış olmuş . The Economist yapmaz bunu . Düzeltirler herhalde . Şahin Alpay halletsin bunu . Yoksa onu emekli ederler . Tayyip kumarbaz . Hayatı palavra ve kumar . KOBANE Pkk dolu ama, dağları taşları bombalatıyor . Economist bunu yazsın . Hergün 10'larca yalan haber . Hayali düşmanlar yaratıp, milleti yel değirmenlerine saldırtıyor . Gerçek düşman'a ise toz kondurmuyor . Güya muhalefet var . Hdp, milleti uyutma gir Kobane'ye ser leşleri yere dese, 1.parti olur .

Abdulgani demir

Ahlaksızca haber yapıyorsunuz. Hizbullah'ın Suriye de binlerce sivil öldürdüğü yalanını atıyorsunuz.

serhatlı

Kin ve nefret gözünüzü o kadar koreltmişki,selattin demirtaş bizim allahımiz bir dese onu bile inkar edeceksiniz,ne oluyor ya arkadaşlar ne bu kin ve nefret hayırdır demirtaş Lübnan hizbullahını selamladı diye neden bu kadar zorunuza gidiyor,hatırlatırım size biz hep bu topraklardaydik biz kimseden kaçıp gelmedik yada bize kimse vermedi bu toprakları biz hep burdaydik,o sebepten orta doğunun anatomisini çok iyi biliyoruz,kimin gerçek ideoloji ve gerçek inanç için mücadele ettiğini de biliriz o yüzden duygularla değil bilgilerle konuşun,herbiji selo başkan

Dimitar kadirof

IŞİD-ÖSO-NUSRA-ELKAİDE bugüne kadar israile tek kurşun dahi sıkmadılar.zira silahlarını bu rejimden alıyorlar.MÜSLÜMANLARIN medarı iftiharıdr 'Hizbullah.sevmeyenler, tarihi bimiyor, İsrail medyası etkisinde veya çıkarı vardır.vesselam.

Murat

timetürk yine kolpa bir haber, her zamanki gibi elinde patladı, hdpciler yalanlamış, her gün bir kolpahaberin var, yorumu yayınla

Serhata cevap

Serhatcim esed ve babası 50 yıldır Kürtleri inkar ettiler daha birkaç sene önce yüzlerce Kürdü öldürdü esed rejimi. Iran da 1946 da Qazî muhammedi idam etti binlerce kürt kızına el attılar Şeyh ubeydullah nehri zamanında Kürtleri zorla şiilestirdiler olmayanların kızlarını kirlettiler humeyni gelirken Kürtleri kullandıktan sonra hepsini katlettiler humeyni zamanında özellikle Şafii kürt imamları öldürdüler. Bu gün de hergün Kürtleri idam ediyorlar işte bu İran hem esed rejimini hemde silhonun selam gönderdiği hizbullahı tüm gücüyle destekliyor. İsrail karşılığını da sadece sözle yapıyor

She captain

Lübnan hizbullatı iranın piyonudur pkksı da hdpside abd ve avrupalı emperyal güçlerin ortadoğudaki piyonudur. Bu emperyalistler senaryo yazar bu piyonlar oynar.

serkan trabzon

hizbullah 95-96 yıllarında israil ile savaşırken öz oğlunu şehit vermiş bir komutanın genel sekreterliğini yapan küçük bir partizan örgüttür. davaları kutlu olsun. umarım bütün müslümanlar gereken desteği verirler.

sosyolog

inanılır gibi değil. türk hizbullahının örnek aldığı, idolümüz dediği, lübnan hizbullahı hdp ile kanka olmuşlar. ve izdivaç halindeler. muhabbete bakın. hdp-pkk burda hizbullahçıları öldürsün, katletsin diğer taraftanda gidip şii hizbullahla birbirlerine sevgiler ve muhabbetler sunsunlar. dünya tersine dönmüş..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş