DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş'tan Başbakan'a 'Sur' eleştirisi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 'Başbakan olarak müteahhit gibi bakıp 'Sur’da benim evim olsun' diyemezsin' dedi...

6 Yıl Önce
2016-04-02 22:41:56

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye son dönemde yaşananlarla ilgili hükümete eleştirilerde bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır'ın Sur ilçesiyle ilgili sözlerine vurgu yaptı. Demirtaş, "Davutoğlu, benden daha fazla çıkıp Erdoğan'a seni başkan yaptırmayacağız demek istiyor ama söyleyemiyor" dedi.

Ajanslarda yer alan bilgide; HDP Eş Genel Başkanı Selahatttin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyaretinde “Sur'da bir evimin olmasını istiyorum” sözleriyle ilgili,  “Başbakan olarak müteahhit gibi bakamazsın. Sur'da benim evim olsun, diyemezsin. Burada ne kadar rant çıkar, kaç kişiye dağıtırız, diyemezsiniz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında genel merkez binasında toplandı.

Demirtaş, toplantının basına açık kısmında yaptığı konuşmada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır ziyaretinde “Sur'da bir evimin olmasını istiyorum” sözleriyle ilgili,  “Başbakan olarak müteahhit gibi bakamazsın. Sur'da benim evim olsun, diyemezsin” dedi.

Demirtaş'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bir yerde insan hakları ile ilgili bir çalışma yapmak istiyorsanız öncelikle o devlette, o ülkede ifade özgürlüğünü incelemeniz yeterlidir. O ülke insan haklarını içselleştiriyor mu? İnsan haklarını pratikte saygılı mı? Görmek istiyorsanız tek tek başlıklara bakmamıza gerek yok. İfade ve düşünce özgürlüğüne bakmanız gerekiyor.

Neden bu kadar değerlidir… Yaşam hakkı kutsal bir haktır. Ama ifade özgürlüğü olmazsa geri kalan bütün insan hakları ihlali mümkündür. Türkiye de yaşandığı gibi hak ihlalleri üstü örtülen bir hale gelebilir.

Bazı üniversite rektörleri ‘polise 24 saat üniversiteye girebilirsin' izni vermiş. Dersten öğrencileri gözaltına alabilirsin izni verilmiş. Bu öğrenciler ne yapmış barış istedikleri için bunlar yapılıyor. Aynı şekilde muhalif gazeteciler baskı altına alınıyor.

Çağlayan Adliyesi'nde bir avukat darp edildi. Kaburgası kırıldı. Adliye avukatın işyeridir. Hakim. savcı ve avukatlar yargının üç ayağını oluşturuyor. Savunma ayağı olmadığı zaman yargıdan bahsedilemez. Bu darpta yargının diğer ayağı savcının verdiği izinle oldu.

"KARANLIK DİKTATÖRLER İÇİN EN GÜVENİLİR ALANDIR"

Almanya'da bir klip yayınlandı. Buradan müdahale edildi. Almanya'da yayınlanan bu klibin yasaklanmasını istediler. Çılgınlaşmanın sınırı aklını yitirmenin sınırı yoktur. ABD'de böğüren çağıran korumalar bütün bunlar diktatörlüğün fotoğrafıdır. Diktatörlükler düşüncelerden korkarlar. Işıktan korkarlar. Karanlık diktatörler için en güvenli alandır.

"DİRENEN BİR BİZ KALMIŞIZ"

Saray yaptıklarımızdan rahatsız oluyorsa demek ki doğru yoldayız. Ölçüsü şirazesi kaymış bir şahsiyetten bahsediyoruz. Klinik bir vakadan bahsediyoruz. Ülkede kendisine muhalefet eden herkesi düşman gören durumdan bahsediyoruz.

Direnen bir biz kalmışız. Saray'ı çılgınlaştıran da bu direnişimizdir. AKP'liler bile kamuoyuna açık konuşamıyorlar. Tek adam yönetimi hevesiyle buraya kadar bu çılgınlık gelmişse bundan sonra ülkenin nereye gideceğini tahmin edemeyiz” dedi.

Şimdi fısıltıyla konuşuyorlar. Çoğununuz bakan ve cumhurbaşkanı dahi oldunuz. Bu canavarı siz bu güne getirdiniz. Bu gün barıştan bahsedemiyorsak AKP'nin içinde bu durumun farkında olup da konuşmayanlar suçlu olacaktır. Tek kişilik bir devlet yarattınız. AKP içindekiler bu günahlara daha fazla sessiz kalmaması gerekiyor.

"BAŞBAKAN OLARAK MÜTEAHHİT GİBİ BAKAMAZSIN"

Davutoğlu TOKİ'nin taşeronu gibi davranıyor. Zannedersiniz TOKİ müteahhit ve ihale almaya gitmiş. Sürekli yıkmaktan bahsediyor, inşaat faaliyetinden bahsediyor. Müteahhit kötü bir şey değildir. Ama Başbakan olarak müteahhit gibi bakamazsın. Sur'da benim evim olsun, diyemezsin. Burada ne kadar rant çıkar, kaç kişiye dağıtırız, diyemezsiniz.

"MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Hükümet kimliksiz kentler yaratmak istiyor. Arap Suriyeli mültecileri vatandaş haline getirip buralara yerleştirme plan hazırlıyorlar. Daha önce baba Esat bu uygulamayı Kürtlerin yaşadığı bölgede yapmıştı. Sınır hattı boyunca Cizre, Silopi, Nusaybin, Ceylanpınar, Viranşehir ve o hattın tamamına Arap Suriyelileri vatandaş haline getirilerek yerleştirilmeye çalışılıyor.

Bugün aynısını AKP hükümeti planlıyor. Orada o kasabaların yanına yeni kasabaları yapacaklarını söylüyorlar. Ancak masada alınan kararlar sahada kolay uygulanmaz. Ve uygulanmasına da müsaade etmeyeceğiz.

CHP

AKP'yi bu kadar pervasızlaştıran durum da budur. Yeterki Kürtler hak kazanması diye CHP devletçi bir bakış açısıyla AKP'nin yanında yer almıştır. Bu parti sosyal demokrat kimliklidir.

Defalarca çağrı yaptım Kemal Bey'den ses çıkmıyor. 200 kişi yakıldı, siz Cizre ile ilgili bir eleştiri cümlesi kurmamış, Cizre ile ilgili tek bir cümle kurmuş değilsiniz. Tam tersi ‘Terörle mücadelede hükümete açık çek veriyorum' dedi. Verdiğiniz açık çek ile bakın ne yaptılar, görmeniz gerekiyor.

"HDP'NİN OLMADIĞI TÜRKİYE BİTMİŞTİR"

HDP'nin olmadığı bir Türkiye bitmiş bir Türkiye'dir. Kuyruğa dönmüş bir MHP sarayın etrafından dolanıp oradan beslenmeye çalışıyor. Ana muhalefet içler acısıdır. Geriye HDP ve dostları kaldı. Bütün bu zihniyetler açısında tek tehdit biz kaldık. Bu nedenle bizi siyasetin dışına itmeye çalışıyorlar.

YENİ ANAYASA

Bir parti anayasayı tek başına yapmaya kalkar mı? Göstermelik ağza bir parmak bal çalma vaadiyle bir maddeye ihtiyaçları vardır. O maddeye bağlı yargı ve yürütme ile ilgili değişlikler sadece bunu istiyorlar.

Buna bağlı yarı başkanlık başkanlıktır. Bu da çakma milliyetçilerin desteğiyle referanduma götürmeye çalışıyorlar. Buna ‘AKP yasası' deyin ‘orman kanunu' deyin ama anayasa diyemezsiniz. Anayasa herkesin ortaklaştığı toplumsal sözleşmedir.

"DAVUTOĞLU'NUN İRADESİ SIFIRA İNMİŞ"

Davutoğlu Bakanlar Kurulu'nu dahi kendi iradesiyle toplayamıyor. Kendi iradesi sıfıra inmiş. Anayasa teklifi yapması mümkün değildir. Başbakan önümüzdeki hafta çaresiz dönüşler yaşayacak biz de izleyeceğiz. Davutoğlu, benden daha fazla çıkıp Erdoğan'a seni başkan yaptırmayacağız demek istiyor ama söyleyemiyor.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (4)

Senin yorumlarına kandildekileri belki inanır sen bu ulkede bulunmaya hakki olmayan adi bir teroristsin.ALLAH cc topunuzun belasını versin İnşallah verecek.

vedat

Bu ulkeye kimsenn saygisi kakmamis cok yazik bir kac serif adam kalmis onlara sayginiz olsun

omer21

Devletin veya Basbakanin diyarbakira sahip cikmasi niye gucunuze gidiyor Diyarbakir size mi tapulandi...1999 dan bugune kesintisiz diyarbakiri sizin belediyeler yonetiyor yediniz bitirdiniz...sahi senin diyarbakirda otelin oldugu soyleniyor...buna ne Dersiniz???ya Osman baydemirin emlaktan zengin olan kardesi....

omer21

Devletin veya Basbakanin diyarbakira sahip cikmasi niye gucunuze gidiyor Diyarbakir size mi tapulandi...1999 dan bugune kesintisiz diyarbakiri sizin belediyeler yonetiyor yediniz bitirdiniz...sahi senin diyarbakirda otelin oldugu soyleniyor...buna ne Dersiniz???ya Osman baydemirin emlaktan zengin olan kardesi....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş