DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş: Savaşın sorumlusu hükümettir

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, ‘Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler savaşın sorumlusudur’ dedi...

6 Yıl Önce
2016-03-26 03:35:17

Uzun süre sokağa çıkma yasağının uygulandığı Şırnak'ın Cizre ilçesinde incelemelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Barış dedikçe üstümüze tank ve topla gelenler bu savaşın sorumlusudur' dedi.

İMCTV.com'da yer alan bilgide; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği ve sokağa çıkma yasağının kısmi olarak devam ettiği Şırnak'ın Cizre ilçesine gitti.

Cizre ilçesinde yüzden fazla insanın hayatını kaybettiği bodrumlarında incelemelerde bulunan Demirtaş ve beraberindeki heyet, birinci bodrum önünde açıklamada bulundu.

Demirtaş'ın açıklamasının satırbaşları şöyle:

"YÜZLERCE İNSANIMIZ KATLEDİLDİ"

“Cizre halkının dik duruşunu kutlamak gerekiyor. Burada maalesef yüzlerce insanımız katledildi. Kaybettiğimiz her bir kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine ve halkımıza sabır diliyorum.

“Şuanda bile üzerinden aylar geçmesine rağmen ne kadar vahim bir tablonun olduğu hala gözler önünde. Birkaç mahalle, sivil yerleşim alanları tank ve top atışlarıyla tümünden yok edilmiş durumda. Burada bir savaş suçu işlenmiştir.

"BASIN ÜZERİNDE BİR BASKI VAR"

“Sivillere ait yerleşim alanlarına orduya ait tank, top ve ağır silahlarla operasyon yapmak bir savaş suçudur. Aylardır Cizre'de bunlar yaşanıyor. İdil'de, Silopi'de, Şırnak'ta, Gever'de, Nusaybin'de benzer durumlar yaşanıyor ve aynı suç işleniyor.

“Ve maalesef ki Türkiye'nin bir kısmının bundan haberi bile yok. Görünmesin, duyulmasın diye basın üzerinde büyük bir baskı var. Hali hazırda Cizre'nin bütün sokaklarında büyük bir baskı ve yasak devam ediyor. Gördüğünüz gibi burada bir eş genel başkan olarak ben açıklama yaparken bile 2911 sayılı yasaya aykırıdır diye müdahale etmeye çalışan tuhaf birimler var. Kim oldukları belli değil.

"HÜKÜMET OLARAK HESABINI VERECEKSİNİZ"

“Buradaki vahşetin boyutunu görmek isteyen herkes bu gün Cizre'nin dik duruşunun yanında yer almalıdır. Yapılmaya çalışılan şey Cizre'yi yıldırmak, korkutmaktır. Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir.

“Yaptığınız her türlü hukuksuzluğun hükümet olarak hesabını vereceksiniz. Kanunsuzluğun hesabını mutlaka vereceksiniz.

“Davutoğlu şunu bilmeli ki, şu emri verdiği için nasıl Bosna kasabı yargılandı, ceza aldıysa senin de bir gün ulusal veya uluslararası yargı önünde hesap vermen için elimizden geleni yapacağız. Sanmasınlar bu barbarlığı yapanların yanına kar kalacaktır. Ve sanmasınlar halkımız bu barbarlık karşısında korkacak, unutacak ve diz çökecektir.

"DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

“Tüm halkımızı yıkımın olduğu yerlerle dayanışmaya çağırıyoruz. Her bir sokağımızı, caddemizi, iş yerimizi dayanışma içinde inşa edebilecek güçteyiz. Bu barbarlık tarihine karşı kahramanlık tarihini yazmış halkımızın 7'den 70'e herkesin yanında olduğunun bilinmesi lazım.

“Cizîr a Botan defalarca barbar zihniyetler tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bu gün de bunu yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımız iradesinin etrafında dimdik, sağlam bir şekilde duracak ve bu gölgesinden bile korkan AKP zihniyetine asla pabuç bırakmayacaktır.

"SAVAŞIN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR"

“Barış dedikçe üstümüze tankla, topla halkımızın her bir yaşam birimine vahşice saldıranlar bu savaşın sorumlusudur. Hükümettir bunun sorumlusu. AKP'den başka bunun sorumlusu yoktur ve mutlaka bunun hesabını verecektir.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

ahsen

kur'andaki bir surede biz yeryüzünü islah edenleriz derler ama onlar asıl fitneyi çıkaranlar buyurulur.bu adam tam işte bu kişilerden.sen bu milletin çocukları olan askeri batının din düşmanı gençleriyle savaştırırsın adına kürt hakları dersin.münafıklığın zirvesndeler.üç beş çapulcu pkkliler satılmış kişilikleriyle yeryüzünden temizlenmesi gereken fitne yuvalarıdır.barış ancak selam yurdu anlayışında oda ancak ve ancak islamdadır.

Dost

Bu savaşı halkın arasına indirip insanların yaşam alanlarına hendek kazmak bunuda meşru göstermek hangi akla veya insanlığa sığar taş sen önce bunun hesabını ver, Yasin Börüleri vahşice katletmek barbarlık değilde devletin eğemenliğini sizin gibi ermenilerden temizlemesimi vahşilik.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş