DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş, mizahçılarla buluştu

Demirtaş, mizahçılarla buluştu

7 Yıl Önce
2015-05-29 16:45:47
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MİT tırlarına ait olduğu belirtilen fotoğraflara ilişkin olarak, "İlk günden beri biz bunları söyledik, hep tekrarladık. Bunlar yaşandı Türkiye'de. Her şey seçim sonrası artık belli olacak. Bütün bu suçlar, günahlar örtülecek mi yoksa bu suçları işleyenlerle ilgili en azından bir yaptırım uygulanacak mı? HDP'nin başarısına bağlı" dedi.

Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'la Cezayir Restoran'da karikatüristler ve mizahçılarla bir araya geldi.

Masanın üzerindeki gazozların kapağını açması istenerek, kendisine "açılış imkanı" sağlandığının söylenmesi üzerine Demirtaş, "Açılıştan önce HDP propagandası yapayım da öyle boşa gitmesin. Aslında partinin ismini söylemeyeyim, tarafsızlığım bozulmasın diye, gönlümde yatıyor da... Büyük hizmetler yaptık memlekete tabii ki açmak da bizim hakkımız. Arkadaşlarla birlikte bugün bu büyük açılışı gerçekleştirelim. Memlekete hayırlı uğurlu olsun" sözleriyle gazozları açtı.

Selahattin Demirtaş, çizerlere, çalışma yöntemlerine, çalışma koşullarına, satışlara, otosansür uygulayıp uygulamadıklarına, baskı görüp görmediklerine, en rahat kimi çizdiklerine ilişkin sorular yöneltti.

Bu hafta bir gazete ile önceden planlanmış bir röportajının iptal edildiğini aktaran Demirtaş, "Gazeteci, arkadaşlarımızı arayıp röportajı yapamayacağını söylemiş. 'Çok büyük bir baskı var, bu röportajı yapmamamız konusunda'... Dün aramışlar, gazetenin sahibi 'Üzerimizde çok büyük baskı var. Bu röportaj yapılmayacak' diye. Hükümet kanadı röportajı iptal ettirecek kadar baskı uygulamış. Bu kadar alenen sansür uyguluyorlar. Özellikle son hafta çok kritik. Sesimiz ulaşmasın diye televizyon programlarımızı, gazete röportajlarımızı iptal ettirmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

- "Eleştiriyi de göze almak lazım"

Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, mizahın iyi bir iletişim dili olduğunu dile getirerek, kendiyle barışık olmayan, geldiği makam ve mevkinin kendisine verdiği kudretle özel olarak yaratıldığının, halktan üstün olduğunu düşünen siyaset anlayışını kırmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Türkiye'nin uzun süredir halktan üstünmüş gibi gösterilen çok sayıda siyasetçi tarafından yönetildiğine değinen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir çoğunun da zeka seviyesi, dünyayı, Türkiye'yi okuma perspektif genişliği ortalamanın altında. Fakat biz dışarıdan bakınca onların makam, mevkileriyle birlikte isimleri anılınca onları gerçekten yetenekli gibi düşünürüz. Halka yukarıdan, saraydan bakan ve bu dengesizliği kendi lehine kullanan siyasi anlayışı değiştirmediğimiz müddetçe siyasette de toplum ilişkilerinde de normalleşme olmuyor. Bütün HDP vekil adayı arkadaşlarımız hep birlikte bunu başarmaya çalışıyoruz. Bizahati toplumun kendisi, ayrı ayrı 'Biz' olarak tanımladığımız grupların her birinin temsilcisi doğrudan parlamentoya gidecek. Başarırsak eğer HDP parlamentoda güçlü olursa, hele hele iktidar olursa, bizi mutlaka eleştirecek bir şey bulursunuz ama bugünkü gibi olmaz, rahatlıkla basın da özgür olur, medyanın bütün alanları özgür olur, çizerler özgür olur."

Demirtaş, kendisiyle ilgili çok şey yazıp çizildiğini ancak ciddi hakaret içermeyen hiçbir şeyle ilgili girişimde bulunmadığını ifade ederek, "İnsanların buna hakkı var diye düşünüyorum. Biz konuşuyoruz, eleştiriyoruz, fikir üretiyoruz ya da toplumun geleceğine dair bir şeyler söylüyoruz. Kendimizde bu hakkı görüyorsak, eleştiriyi de göze almak lazım" ifadelerini kullandı.

"Mizahın savunma amaçlı kullanıldığına inanıyor musunuz?" sorusu üzerine Demirtaş, mizahı çoğu zaman savunma amaçlı kullandığını belirterek, "Çok haksız saldırılarla, ciddiyetsiz, temeli olmayan, yıpratma amaçlı dezenformasyonlarla karşı karşıya kalıyoruz. Onlara ciddi cevaplar vermek, içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Kendimi savunayım derken, karşınızdaki o ciddiyetsiz saldırıyı meşrulaştırmış oluyorsunuz. Mizah orada çok etkili bir silaha dönüşebiliyor, gayri ciddi saldırı bir anda anlamsız hale gelebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Eşi Başak Demirtaş'ın kendisine çok sert eleştiriler getirdiğini anlatan Demirtaş, eşinin en fazla dikkate aldığı eleştirmenlerden biri olduğunu söyledi.

- "HDP'liler zekasını kullanıyor, orantısız kullanıyor"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Sizin mizahı kullanmanızın halktaki etkisini nasıl görüyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"7 Haziran'da bakacağız ona. Sandıklar açılınca sempatileri saymıyorlar çünkü kaç sempati çıktı sandıktan diye. Zarfın içinden çıkan oyları sayıyorlar. Bir şeylerin değişmesi lazım ama bu sadece anayasayı değiştirmekle olmuyor. Sivil, özgürlükçü, demokratik bir anayasa yaptığımız gün de Türkiye demokratik bir ülke olmuyor. Toplumsal, sosyal alanların neredeyse tamamı sıkıntılı. Bu ilişkilerin büyük kısmı gerilim, kutuplaşma, kamplaşma üzerine kurulmuş durumda. Gerilim bir elektrik, enerji üretiyor, bu enerjiyi siyasetçiler oya çeviriyorlar. Biz, gerilim üreten bütün sahaları birbirine yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu yaraları iyileştirmeden hiçbir temel soruna çözüm de bulamıyorsunuz."

Siyaset dilini, siyaset yapma biçimini, amaçlarını, siyasetçi tipini değiştirmek istediklerini ifade eden Demirtaş, "Hiçbir zaman bizimle başedemeyecekleri bir 'silah'la yapıyoruz bunu, zekayla yapıyoruz. Bu konuda çok avantajlıyız çünkü parayla satın alınabilecek, elinizdeki polis, ordu, bürokrasi gücüyle engelleyeceğiniz ya da var edeceğiz bir şey değil. HDP'liler zekasını kullanıyor, orantısız kullanıyor" diye konuştu.

- "İlk defa şans yüzümüze güldü"

Selahattin Demirtaş, kurada yarın Kazlıçeşme'de HDP'nin miting yapmasının çıktığı hatırlatılması üzerine, "İlk defa şans yüzümüze güldü. Bir defa da biz kazandık ne olacak yani?" yorumunu yaptı.

Aynı saatlerde Yenikapı'da fetih kutlamalarının yapılacağına değinen Demirtaş, asıl kaygının seçmenlerin karşılaşması ve trafiğin tıkanması olduğunu ancak İstanbul halkının bunu kaldırabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Demirtaş, "Yarın milyonlarca insan, İstanbul'un dört bir tarafından Yenikapı'ya ve Kazlıçeşme'ye gelecekler. Bir kısmı AKP'li, bir kısmı HDP'li. Nerede karşılaşırsa karşılaşsınlar lütfen el ele tutuşsunlar, kol kola girsinler ve o şekilde seçim meydanlarına gelsinler. Dağılırken de aynı ruhla, aynı heyecanla yaklaşsınlar. Çünkü siyasi rekabet seçmenler arasında cereyan eden bir şey değil. Gerilim sokağa yansısın istemiyoruz. Seçmenler arasında böylesi bir sorun yaşansın istemiyoruz" diye konuştu.

"İktidar partisinin de aynı gün için başvurmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Demirtaş, "Her partinin hakkıdır. Artniyet aramayalım. Her parti başvurmakta haklıdır. Herkes miting yapmak ister. Hep onlar kazanacak değil" karşılığını verdi.

HDP'ye yönelik saldırılara ilişkin bir soru üzerine Demirtaş, saldırıları çok fazla gündemde tutmadıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Saldırıların asıl amacı zaten seçim atmosferini gerilimli bir ortama dönüştürmekti. Ama bizim kampanyamızın temel hedefi, toplumsal tramvayı en azından iyileştirmeye, toplumsal bir iyilik hali yaratmaya çalışıyoruz. Bu, siyasal programımızın bir parçası. İyilerin kazanabildiğini, kontrolsüz bir güç, aşırı güçlenmiş, kibirli bir hareketin tehlike arzettiği anda durdurulabileceğini göstermek istiyoruz. Saldırılara rağmen biz kampanyamızın ana eksenini bozmadan çalışmalarımızı bugüne kadar getirdik. 114 yerde seçim büromuz, seçim stantlarımız saldırıya uğradı. Bunların hiçbirine karşı gerilimi yükseltecek şekilde asla cevap vermedik. Hükümetin biraz teşvikiyle, yönlendirmesi, tehdidiyle, bazı yerlerde göz yummasıyla bütün bunlar gerçekleşti maalesef."

- "Demek ki bir suç işliyorsunuz"

Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet gazetesinde MİT tırlarına ait olduğu belirtilen fotoğrafların yayımlandığının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"İlk günden beri biz bunları söyledik, hep tekrarladık. Bunlar yaşandı Türkiye'de. Her şey seçim sonrası artık belli olacak. Bütün bu suçlar, günahlar örtülecek mi yoksa bu suçları işleyenlerle ilgili en azından bir yaptırım uygulanacak mı? HDP'nin başarısına bağlı. Matematik olarak da öyle. HDP başarılı olursa Türkiye'de suç işleme özgürlüğü ortadan kalkar, iyi bir anayasaya kavuşuruz ve herkes geçmişte, yakın zamanda işlediği bütün suçlardan adil bir şekilde sorumlu tutulabilir. HDP, başarılı olamazsa 8 Haziran'da daha korku ve baskı ortamının arttığı bir Türkiye'ye uyanabiliriz diye biz tedirginiz."

Türkiye, Suriye'deki gruplara silah yardımı yapmak istiyorsa bunun yasal, resmi yol ve yöntemleri olduğunu belirten Demirtaş, "İlaç kutularının altına saklayarak gönderiyorsanız, demek ki bir suç işliyorsunuz. Parlamentodan karar alır, alenen açık bir şekilde resmi bütçeden para harcayarak yaparsınız, resmi sorumluluğunu da üstlenirsiniz bunu. Fakat öyle yapılmadı. Bu silahlar karşıya gittikten sonra kime ulaştığı, nasıl dağıtıldığı konusunda kimse garanti veremez. Çok sayıda grup var ve kesinlikle oradaki bütün gruplara bu silahlar, ulaşmış, dağılmıştır, IŞİD dahil olmak üzere" diye konuştu.

- "İyi bir muhalefete hazırlanıyoruz"

Demirtaş, türkü söylemesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi popstar ilan ettiğini dile getirerek, "Kendisine nerede mikrofon uzatılsa 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' diye gece gündüz söyleyen adam, bir türkü söyledik diye bizi popstar ilan etti. Uzatın bir mikrofon anında duyarsınız, 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' diye" ifadelerini kullandı.

Bahadır Boysal, taksicinin kendisine yönelttiği "Azınlık hükümeti kurulursa dışarıdan destekleyecek misiniz?" sorusunu karikatür şeklinde Demirtaş'a yönetti. Demirtaş da soruya, "Hayır. Biz, sıkı, iyi bir muhalefete hazırlanıyoruz. Nitelikli bir muhalefeti parlamentoda göstermek ve bir sonraki dönemde tek başına HDP'yi tek başına iktidara hazırlamak istiyoruz" şeklinde yanıtladı.

- "Kesin yakalarız, suçüstü yakalarız"

Selahattin Demirtaş, sandık güvenliğine ilişkin tedbir aldıklarının altını çizerek, "İlk defa bu kadar hazırlıklı bütün sandık güvenliğini sağlamış durumdayız. 'Sandıkta oy çalmak için hazırlık yaptım' diyenler varsa, aklından çıkarsınlar bunu. Kesin yakalarız, suçüstü yakalarız. Hazırlığımız o derece kuvvetli" diye konuştu.

Başak Demirtaş kendisine yöneltilen "Siz Selahattin Demirtaş'ı nasıl tarif edersiniz?" sorusu üzerine, "Aslında farklı bir tarifim olmazdı çünkü gerçekten olduğu gibi. Evde nasılsa öyle tabii dışarıda biraz siyaset katarak davranıyor. Göründüğü gibi esprili, zeki, sabırlı, anlayışlı" dedi.

Türkiye'ye gelen 2 İtalyan karikatüristin siyasi izlenimlerine ilişkin çizimleri de Demirtaş'a verildi.

Buluşmaya, aralarında Can Barslan, Bahadır Boysal, Musa Kart, Mehmet Çağçağ, Tan Oral, Suat Özkan'ın bulunduğu karikatüristler katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş