DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş: Kürtler daha ne yapsın?

Selahattin Demirtaş, Frankfurt'ta yaptığı konuşmada 'Kürtler bu ülkeye ne kattı diyenler iyi duyun' dedi...

7 Yıl Önce
2015-10-04 22:16:54

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtlerin kendi ata, dede yurdunda "onur hakkını" istediğini ifade ederek, "Bir özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz" dedi.
 
Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Frankfurt'daki Fraport Arena'da düzenlenen "Dayanışma Gecesi'nde" konuşan Demirtaş, Türkiye'nin kutuplarda veya çölde küçük bir ülke olmadığını ve sadece tek bir etnik kimliğin malı olamayacak kadar herkesin ortak vatanı olduğunu söyledi. 

"Kürtler Türkiye'den ne istiyor" şeklinde bir sorunun sorulduğunu belirten Demirtaş, özellikle bazı milliyetçilerin ve ırkçıların, Kürtleri Türkiye'nin başına bela olmuş bir halk gibi gördüğünü iddia etti. Demirtaş, "(Kürtler bu ülkeye ne kattı) diyenler iyi duyun. Kürtler kendi vatanlarını kattılar Türkiye'ye, Kürdistan'ı kattılar. Daha ne yapsınlar?" ifadelerini kullandı.

Kürtlerin kimsenin malını veya parasını istemediğini, kendi hakkını istediğini ileri süren Demirtaş, şöyle konuştu. 

"Kürtler, kendi topraklarında, binlerce yıldır yaşadığı ata, dede yurdundaki onur hakkını istiyor. Bir özgürlükçü anayasayla Türkiye'deki bütün kimlikleri kardeşçe, eşitçe bir arada yaşatabiliriz. HDP işte bu birlik anlayışı üzerine kurulmuştur."

'DEVLET REFORMUNA İHTİYAÇ VAR'

Demirtaş, bir diğer sorunun da devletin yönetim biçimi olduğunu belirterek, "Diktatörlük bize dayatılıyor ama diktatörlüğün ya da tek adamlığın alternatifi de bugünkü parlamenter sistem değildir" diye konuştu.

Türkiye'de parlamentonun işlemediğini, başbakanın ya da cumhurbaşkanının emri doğrultusunda çalıştığını ileri süren Demirtaş, şunları söyledi: 

"Milletvekilleri özgür ve rahat değil, medya özgür değil, yargı bağımsız değil. Topyekun bir devlet reformuna ihtiyaç var, ciddi bir revizyona ihtiyaç var. Başbakanlıktan başlayarak muhtarlığa kadar, belediye meclisleri ve genel meclisler; hepsi seçilmişlerin hak ettiği yetkilerle donatılmalıdır. Bizler 'bölge meclisi, öz denetim, özerklik' derken bunu kast ediyoruz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

zinedine zidane

Kaçak elektrik, su kullanmamaya başlayabilirler.'Devlet bize bahmiiir' demeyi ve devletten çocuk, kömür, eğitim yardımı almayı bırakabilirlerkaçakçılıktan vaz geçebilirleren güzeli çalışıp, alın teri ile kazanmaya başlayabilirlerülekeye kültür, sanat, sanayi eserleri kazandırabilirler...lafım çalışkan Kürt halkına değil, Kürt olduğunu iddia edip alçakça beleş yaşamak isteyenleredir.

cümle

bir doğulu olarak demirtaşın söylediklerini kabullenmem mümkün değil, demirtaş ne istiyor anlamadım.özerklik verilmeyince insanca yaşayamıyor mu .biz insanca yaşıyoruz,demirtaş ait olduğu mağaraya girsin

Ahiret yolcusu, Bir garib

PKK komunist, marksist, ırkçı, ateist, İSLAM'a ve müslümanlara düşman, dış ve iç odakların maşası, şiddete dayalı kanla beslenen terorist bir örgüttür. HDP PKK'nın siyasi uzantısıdır yani aynıdır. PKK ve HDP komunist ideolojiye bağlı şiddete dayalı, İSLAM ve özgürlükten uzak bir devlet (DİKTATÖRLÜK) kurmak istemektedir. Şimdiye kadar en çok kürdü PKK öldürmüştür. Geçmişi ortadadır. PKK kendisine tabi olmayan yada itiraz edenlere asla hayat hakkı tanımaz. Özgürlük ve barış vs. söylemleri tamamen yalandır. Bunlara manen bile olsa destek olmak bunlar gibi olmaktır. Hayatın tercihlerindir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş