DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirtaş: İç savaşa sürükleniyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, İtalyan gazetesine verdiği röportajda AB'ye eleştirilerde bulunurken, iç savaş uyarısı yaptı...

6 Yıl Önce
2016-06-10 04:33:05

İtalyan gazetesi La Repubblica'ya bir mülakat veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin iç savaşa sürüklendiğini söyledi. “AB hükümetleri sanki Erdoğan'dan hoşlanıyor gibi görünüyor” sözleriyle AB'yi eleştiren Demirtaş, “Türkiye'deki demokrasinin durumuna ilişkin gözlerinizi açmalısınız. Çünkü bir iç savaşa sürükleniyoruz” uyarısında bulundu.

İMCTV.com'un aktardığı bilgide; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği'ni (AB) eleştirerek uyarıda bulundu, Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklendiğini söyledi. İtalyan gazetesi La Repubblica'ya konuşan Demirtaş, Kürt illerindeki ‘abluka' ve ölümlere dikkati çekerek, içine sürüklenen bu iç savaş durumundan ‘artık çıkış olmadığını' ifade etti.

Demirtaş'ın La Repubblica'ya verdiği mülakattan öne çıkan başlıklar şöyle:

"ERDOĞAN NEYİ AMAÇLIYOR?" SORUSU

“Erdoğan Kürtleri saf dışı bırakmak istiyor. Türkiye'yi zenginleştiren etnik farklılıkları yok etmek istiyor. Sanırım bu oldukça açık. Kürt hafızasına darbe indirmek istiyor. Yani sadece PKK'yı değil, sendikaları, sivil toplumu, tüm Kürt siyasi temsilcileri. Bu durdurulmalı. Ancak AB bunun yapılmasına izin veriyor.

AB'NİN TUTUMU

“Geçtiğimiz haftalarda Almanya, Norveç, İtalya gibi ülkeleri ziyaret ettim ve Kürt bölgelerindeki değişim sorunlarını ele aldım. Angela Merkel'in Almanyası, Erdoğan'ın suçlarına göz yummamalı, mülteciler konusunda kendisini zorda hissetse bile. Böylece Erdoğan'ın liberal olmayan projelerini hayata geçirmesi için serbest bir alan oluşmasına olanak tanıma riski doğuyor. Bu, Avrupa'nın yapmış olduğu çok ciddi bir hatadır.

“(AB), ordu kanalı ile aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğü ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Kürt kentlerinde her gün yaşanan katliamları görmezden gelmemeli. Sizlerin bu konuda bilgi eksikliğiniz var. O halde Türkiye'deki demokrasinin durumuna ilişkin gözlerinizi açmalısınız. Çünkü bir iç savaşa sürükleniyoruz.

"İÇ SAVAŞ" UYARISI

“Durum günden güne kötüleşiyor ve şimdi bundan hiçbir şekilde çıkış yok, hiç olumlu bir şey yok. Dinden ilham alan muhafazakar hükümet, Kürtlerle barış süreci için hiçbir çözümü kabul etmiyor.

“Barış süreci, Erdoğan için olumlu bir şeydi, çünkü o dönemde Kürtlerin oyunu istiyordu. Bizim toplumumuzun talepleri ise kesindi: sivil bir Anayasa yapılması, egemen faşizmi defetmek ve tam demokrasiye ulaşmak. Erdoğan ise İslami bir milliyetçiliği hedefliyor. Bu yüzden askerle yeniden ortaklığa girdi ve geçmiştekinden daha kanlı olan savaş tekrar başladı.

BASINA YÖNELİK BASKI

“Demokratik bir Türkiye yanlısı gazeteler acı çekiyor, bir de bunun üzerine AB hükümetleri sanki Erdoğan'dan hoşlanıyor gibi görünüyor. Siyasi liderlerimiz, kurumsal olarak yapmamaları gerekmesine rağmen doğrudan Cumhurbaşkanı ile muhatap oluyor, başbakan ile değil. Ben ise böyle yapmıyorum. Erdoğan, bugün barışın önündeki en büyük engeldir. Ancak daima o yönetmeyecek ki.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

Bir poster düsünün, siz onu konusturuyorsunuz, ve korkuyorsunuz veya korkmusluk yapiyorsunuz. O posterde kendini adam sanmasinmi? ve ona inananlarda çikmasinmi? Ayni, elma agacini kesip tahta bir put yapipta, ona dua edip elma dilenmek gi bi birsey bu ey terör babalari. isviçre, almanya fransa italya, avrupanin terör sevicileri, sizi vuracak bu insallah. Oruç agiz, hayirli cumalar

Mucahid

Kürtlerin anadilleri hala yasak.Kurdistan hala yeralti ve yerustu zenginlikleri acisindan somuruluyor.Hala Kürtler bu ulkede 3.sinif vatandaş.Hala Kürt illerine yatirim yapilmiyor. Hala en geri birakilan ve en yoksul yerler Kurt illeri. Burda salya sümuk Kürtlere nefretini kusan muslumanciklara sunu soylemek lazim. Sizin muslumanliginiz bostur.siz Allaha iman etmis degilsiniz. Allaha inanan adil olur vicdanli olur,musluman kardesine zulm etmez.

ekol türk

Dogrudur.AB VE ABD Size sösvermisti galiba burnunuz bile kanamayacak siz simariklik yapin biz sizi koruruz demislerdi simdi Türkiye ya istiklal ya ölüm vatana millete yan bakanin gözü oyulur kafasi kirilir.Düsmanin büyügüde kücügüde mesele vatansa aynidir.ikisinede ayni karsilik verilir korkunun ecele faydasi yoktur.Türkiyeye son hazirlayanlarin sonu göründü insallah artik kafirleri hepsi bir olsa ancak kendilerini yiyecekler.

adıyaman

NE YAYGARA YAPIYORSUN ORADAN YOK NEYMİŞ İÇ SAVAŞ ÇIKACAKMIŞ.SENİN DERDİN NEYDİ Kİ ZATEN İÇ SAVAŞI ÇIKARMAK İSTEYEN SİZ DEĞİLMİYDİNİZ.ÜLKENİN GÜNEY DOĞUSUNU KÖSTEBEBEK YUVASINA CEVİREN YOLLARA,EVLERE BOMBA DÖSENMESİNE YARDIM VE YATAKLIK YAPAN.ŞİMDİ ÇIKMIŞ BARIŞ GÜVERCİNİ ROLUNE Mİ BÜRÜNÜYORSUN.HADİ İŞİNİZE İKİ YÜZLÜLER.

ali şimşek

RTE KÜRTLERİ DEGİL HAİNLERİ SAF DIŞI BIRAKACAK ALLAHIN İZNİYLE

Görüş Bildir Bizimle Paylaş