DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Demirel: Çıkın sokaklara, yıkın hükümeti...

Dün sabahın erken saatlerinde hayatını kaybeden 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın başında olduğu 54.Hükümet'in yıkılmasını istediği ilk kez birinci ağızdan yazıldı.

7 Yıl Önce
2015-06-18 04:48:25

28 Şubat sürecinde Cumhuriyet gazetesinde Ankara muhabiri olarak görev yapan gazeteci Yusuf Özkan, Süleyman Demirel'in 54.Hükümeti kastederek "Çıkın sokaklara, yıkın bu hükümeti" dediğini ve kendisinin de bizzat bunu duyduğunu BBC Türkçe için kaleme aldığı yazısında anlattı.

Hükümete karşı açık bir tavır alan ve Türk Silah Kuvvetleri içerisindeki "Erbakan karşıtları" ile birlikte hareket eden Süleyman Demirel, "28 Şubat yasaları" olarak bilinen ve Türkiye'de inanç özgürlüğüne büyük darbe vuran yasaların tümünü onaylamıştı.

İŞTE YUSUF ÖZKAN'IN O YAZISI

"Ankara'da savunma muhabiri olarak çalışıyordum. Demirel, "İrticai faaliyetler" konusundaki kaygıları nedeniyle Başbakan Necmettin Erbakan'a ve dömnemin Refah Partisi - Doğru Yol Partisi (Refahyol) hükümetine tepkiliydi.

Erbakan Ramazan nedeniyle 11 Ocak 1997'de, 51 tarikat ve cemaat liderini Başbakanlık Konutu'na iftara çağırdı. Fethullah Gülen'in de çağrıldığı ancak katılmadığı iftar yemeği yoğun tartışmalara neden oldu.

Sarıklı, cüppeli tarikat liderlerinin Başbakanlık Konutu'na girerken çekilen görüntüler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) tepkiye neden oldu. Komuta kademesi, Başbakan Erbakan ve yardımcısı Tansu Çiller'i eleştirmeye başladı.

"İrtica suçlamaları", "yeni bir askeri darbe kaygısı" içinde gerilim artıyordu.

Cumhurbaşkanı Demirel, Şubat ayı başında üyesi bulunduğum Ankara'daki Ispartalılar Vakfı (ISVAK) üyelerini iftar yemeğine çağırdı.

Isparta kökenli bürokratların ağırlıklı olduğu bir grup davetli vardı. Sonradan AKP saflarına katılan dönemin ANAP Isparta Milletvekili Erkan Mumcu da davetliler arasındaydı.

Çankaya Köşkü'ndeki büyük kabul salonuna geçtik. Demirel'in, Isparta milletvekilleriyle oturduğu masanın yanındaki masaya bir grup üst düzey bürokratla birlikte oturdum.

Cumhurbaşkanı, daha önce de ISVAK üyelerine bu tür yemekler verirdi. Basına kapalı bu yemeklerde haber değeri olan konuşmalar yapılmazdı. O nedenle iftar yemeğine giderken yanıma teyp, defter almadan gitmiştim.

Yemeğin ardından Demirel mikrofonu alıp ayağa kalktı, "Değerli hemşehrilerimle dertleşmek istiyorum" dedi.

Refahyol hükümetinin uygulamalarını eleştirmeye başladı Demirel. Özellikle, hükümetin Refah Partisi kanadının "irtica" konusundaki hassasiyetlere yönelik girişimlerine tepki gösterdi.

'ÇIKIN SOKAKLARA, YIKIN BU HÜKÜMETİ'

Cebimdeki kartvizitlerin arkasına not almaya başladım. Onlar bitince, masadaki bürokratlar yardıma koştu. Kendi kartvizitlerini verdiler. Heyecanla not alırken bir ara göz göze geldik Demirel'le. O güne kadar duymadığım sertlikte bir konuşma yapıyordu:

"Bu millet ne çektiyse 10 yılda bir gelen rap rap sesinden çekti. Yine postal sesleri duyulmaya başladı. Siz hemşehrilerimden rica ediyorum. Sesinizi yükseltin. Yoksa sesinizi çıkarmaya vakit kalmayacak. Çıkın sokaklara, yıkın bu hükümeti."

Konuşma ve yemek bitti. Demirel, salonun çıkışında merdivenlerin başında eşi Nazmiye Hanım ile birlikte tüm konukların elini sıkarak uğurlamaya başladı.

"YILIN HABERİ..."

Görünmeden çıkıp, bir an önce haberi yazmak için arkasından merdivenlere yöneldim. Elini uzatıp yakaladı, kendine çekti. "Nasıl buldun konuşmayı?" dedi.

"Yılın haberi" diye karşılık verdim. Bunun üzerine, gizlice kaçma isteğimi haklı çıkaran cümleyi sarf etti:

"Ama bunları yazmak yok. Sana daha çok manşetler çıkartırız. Bu kendi aramızda hemşehrilerimle bir dertleşmeydi."

Çalıştığım Cumhuriyet gazetesine döndüm. Ankara temsilcimiz Mustafa Balbay ile Haber Müdürü Doğan Akın'a anlattım. Ancak, haber kaynağına verdiğim söz nedeniyle yazmadım.

Birkaç hafta sonra da 28 Şubat günü "post modern darbe" diye adlandırılan MGK toplantısı yapıldı. Artık siyasetin başrolünde askerler vardı.

Demirel sözünde durmuştu. Ankara'nın en fazla manşet haber yapan gazetecilerinden birisi olmuştum.

Bir yıl sonra, 1998 yılı Ramazan ayında yine iftara çağırdı. Yine konuştu. "Batı Sevr istiyor" dedi. Bu kez daha ılımlıydı. 1997'de Türkiye'de kendisini üzen siyasi çalkantılar yaşandığını söyledi. "O çalkantıların içinden çıkılmıştır. Türkiye; hür, serbest, demokratik, laik cumhuriyeti yaşatacak. Başka çaremiz yok" dedi."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

İSLAM ASKERİ

ülkeyi karıştırıp bozup mhp chp ulusalcı devlet kuracaklar sonra ülkeyi batıracaklar ruslarada teslim edecekler yakında görürsünüz

tarik yuksel

bu adam mason değilse bende bir hayvanım.

Şakir Satır

Milletten yana görünüp, ömrü boyunca milleti yok sayanlarla iş birliği yapmayı kendine görev addetmiş, birilerinin Türkiye'deki oyuncağı olmuş baba siyasetçi. Baba siyasetçi olduğundan ömrünün sonuna kadar güzel ülkemin, güzel insanlarının anasını bellemekten vaz geçemeyen biriydi. Allah rahmet etsin diyeceğim ama. Allah rahmetinden lütfeder mi? orası meçhul...!

alsancak

28 şubat sürecinde gerçekler ortaya çıkmasın diye demirelin fişi çekildi...

orta asya

demirel yalanlarla, dolaplarla her türlü entrika ve kumpaslarla insanları kandırıp ülke yönetmekte mahir biriydi. peşinden giden sığır sürüsüde türk ırkına mensup insanlardı. söylediği cümleler onun kalibresinin ne kadarda düşük olduğunu ve yeteneksiz olduğunu gösteriyor. o yılları düşündükçe insan ülkesinden utanıyor. ama çapsız herif birilerine göre toparlayan, derleyen, birleştiren biriydi.

tarik yüksel

33.dereceye ulaşmıştır tahminim

Mustafa Erduman

En kötüler bile öldüğünde üzülürdüm.Demirelin ölümüne üzülmedim.Çünkü Demirel, bu memlekete ve insanlarına yaptığı herşeyi çok iyi bilerek planlayarak yaptı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş