Demet Sabancı Çetindoğan

Demet Sabancı Çetindoğan

Türk iş insanı Demet Sabancı Çetindoğan... Demet Sabancı Çetindoğan kimdir? İşte Demet Sabancı Çetindoğan'ın biyografisi

Demet Sabancı Çetindoğan 13 Aralık 1965'de Adana'da Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Londra'da bulunan Richmond College'da işletme üzerine eğitim aldı. 1988 senesinde eğitimini tamamladı ve Türkiye'ye döndü. 1988 senesinde Teksa A.Ş.'de çalışmaya başladı. Bu kurumda çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1995 senesinde Sabancı Grubu'nun ilk sanayi atılımı olma özelliğini taşıyan Bossa T.A.Ş.'ne geçti.

2003-2008 seneleri arasında Bossa T.A.Ş. ve Yünsa A.Ş.'nin yönetim kuruluğu üyeliğini yaptı. 2006 senesinde Mediasa Media Group'u kurdu. Şirketi medya, perakende, turizm, sağlık, denizcilik, inşaat ve sanat alanlarında faaliyet göstermektedir.

2009 senesinde Sabancı Holding'ten ayrılan abisi Ömer Sabancı ile birlikte Densa Holding'i kurdu. Uluslararası deniz taşımacılığı yapan şirketin 1.5 milyon ton taşıma kapasiteli filosunda, toplam 20 yük gemisi bulunmaktadır. Demet Sabancı Çetindoğan'ın Cengiz Çetindoğan ile evliliğinden 3 çocuğu vardır.