DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1920 ₺

EURO

17,4658 ₺

ALTIN

965,28 ₺

BİST

2.438,84 ₺

DEAŞ kontrolündeki Havice'den kaçışlar sürüyor

Kerkük'te Peşmerge Komutanı Binbaşı Fuad:- 'Havice'ye bağlı Zap ve Abbasi kasabalarından çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 130 kişi, 3 gün süren kara yolculuğu sonucu bölgemize gelerek bize sığındı'- Havice'den kaçan Sami:- 'Bölgemizde son 8 aydan beri açlık ve gıda krizi yaşanıyor'

6 Yıl Önce
2017-03-23 18:55:18
Irak'ın Kerkük kentine bağlı ve iki buçuk yıldan beri terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Havice ilçesinden sivillerin kaçışı sürüyor.

Kerkük'ün güneyindeki Mektap Halit'te Peşmerge Komutanlarından Binbaşı Muhammet Fuad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Havice'ye bağlı Zap ve Abbasi kasabalarından çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 130 kişi, 3 gün süren kara yolculuğu sonucu bölgemize gelerek bize sığındı." dedi.

Kerkük'e sığınmak isteyen özellikle erkeklerin sıkı güvenlik kontrolünden geçirildiklerini belirten Fuad, "Her türlü güvenlik ihlalini önlemek amacıyla özellikle erkek sığınmacıları 10 ile 15 günlük güvenlik denetimi altında tutuyoruz. Bunları daha sonra çadır kentlere gönderiyoruz." diye konuştu.

- "Çocuklarımız ölümle burun buruna geldi"

Kerkük'e sığınan Cevhere Sami de "Bölgemizde son 8 aydan beri açlık ve gıda krizi yaşanıyor. 1 kilogram toz şeker yaklaşık 35, domates salçası 20 ve 1 paket çay 90 dolara kadar yükseldi. Bunları almaya maddi gücümüz yetmiyordu. Çocuklarımız ölümle burun buruna geldi. Canımızı kurtarmak için kaçışı denedik." dedi.

Sultane Muhyiddin ise 'Elektrik kesintisinden dolayı geceleri karanlıkta geçiriyorduk. Gündüz ise yarı felç bir hayat söz konusuydu. Çocuklarımı yanıma alarak kaçtık. Çok sayıda hayvan ve tarım arazilerimiz DEAŞ militanları tarafından gasbedildi." ifadelerini kullandı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş