Davutoğlu Sakarya’da konuştu: Güçlü bir ekiple geliyoruz

Sakarya’da katıldığı bir etkinlikte konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ”Biz yeni bir ümit rüzgarı estirmeye, yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Çok güçlü bir ekiple geliyoruz. Bu yol birilerinin zannettiği gibi küskünlerin yolu değil hiç kimseye küsmeyenlerin yoludur” dedi.

2019-08-24 09:28:46

Sakarya'da katıldığı bir etkinlikte konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, ”Biz yeni bir ümit rüzgarı estirmeye, yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Bu milletin üzerine çökmüş karamsarlık bulutlarını dağıtmaya geliyoruz. Çok güçlü bir ekiple geliyoruz. Bu yol birilerinin zannettiği gibi küskünlerin yolu değil hiç kimseye küsmeyenlerin yoludur” dedi.

Yeni parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sakarya Dostlar Platformu'nda konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:
“Manifestomuzda ‘siyaset yapılacaksa değerleri olmalıdır' dedik. Takiyyeden kaçılsın, düşünce özgürlüğü içerisinde herkes fikirlerini açıkça ifade edebilsin dedik. FETÖ taktikleriyle kimse kimseye kumpas kurmasın dedik. Akrabalar kayırılmasın dedik. Mülk bir grubun elinde birikmesin dedik. Bu inandığımız kutsal kitabın hükmüydü.”

”Siyasi kurumsallaşmada hatalar var dedik, ehliyet ve liyakat geriye atıldı dedik. Kutuplaşma arttı dedik. Kriz yoktur diyerek krizi unutturamazsınız dedik.”

"BİZE HAİN DEDİLER, MEYDAN OKUYORUZ"

“Bize bunlar olmuyor demediler. Bize hain dediler, ihanetle tanımladılar söylediklerimizi. Bu ülkenin teveccühüyle göreve gelmiş sadece bana değil, herhangi bir T.C. Başbakanına kimse hain diyemez. Bu milletin içinden bundan sonra da hain bir başbakan çıkmayacak.”
”O zaman sormak gerek. Nedir bu kutuplaştırıcı dil? Bu hareket için koşturan bizlere dahi hain denirse, bu hareketin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilir? Şimdi soruyorum: Biz ne zaman ihanet ettik söyleyin, meydan okuyoruz.”
”Trol çeteleri harekete geçtiğinde, bu ülke krize sürüklenmesin diye arkamızı bakmadan başbakanlık makamını terk ettiğimizde mi hain olduk.”

"YALILARDA OTURUP TÜRKİYE'Yİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞANLAR…"

“Ümmeti bölüyorsunuz dediler. Dini kavramların yozlaştırılmasına karşıyım. Buna son vermemiz lazım. Ümmet evrensel bir inanç topluluğuysa Türkiye'de yaşayan 81 milyon kardeşimizin hepsi ümmetin parçasıdır. Kimse ümmeti tekeline alamaz. Ümmetten kastedilen daha önce yalılarda oturup Türkiye'yi dizayn edenler gibi yalılarda oturup Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz.”
”Ümmetten kastedilen zor günlerde, biz ateş çemberinden geçerken bu harekete her türlü hakareti yapıp şimdi ikbal günlerinde bizden daha çok o hareketi sahiplenmeye çalışanlarsa biz o topluluktan da değiliz.”

KAYYIM AÇIKLAMASI: SUÇ İŞLEDİKLERİ TESPİT EDİLİRSE CEZALANDIRILMALILAR

“Kimse bize teröre destek suçlamasında bulunamaz. Eğer bir ülkede seçim yapılıyorsa sandıktan bir sonuç ortaya çıkmazsa ona saygı duyacaksınız. Saygı seçilen belediye başkanına değil oy kullananlara gösterilen saygıdır. Bu adayların terörle ilişkisi varsa YSK onları elemeliydi. Yok eğer 31 Mart'tan sonra bunlar suç işlemişse yapılması gereken onları mahkemeye götürmek sonra görevden almaktı. Çünkü şu an dahi haklarında bir dava açılmış görünmüyor. Olabilir, böyle bir suçu işledikleri tespit edildiği anda derhal cezalandırılmalılar.”

"ESKİ DEFTERLER AÇILIRSA İNSAN İÇİNE ÇIKAMAZ"

”Şimdi sorma sırası bizde. Terörle mücadele konusunda bizi bugün eleştirenler eski defterler açılırsa insan içine çıkamaz.”

"CUMHURBAŞKANI ÇÖZÜM SÜRECİNE DEVAM EDECEKSİNİZ DEMİŞTİ"

”Başbakanlık görevini aldıktan bir ay sonra 6-8 Ekim olayları oldu. Bu olaylarda Türkiye'nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanım oldu. Sayın Cumhurbaşkanı bize görevi tevdi ederken iki emaneti vardı. Çözüm sürecine devam edeceksiniz, FETÖ ile mücadele edeceksiniz dedi.”
”7 Haziran günü maalesef tek başına iktidar olma şansı olmayınca terör odakları ve onların arkasındaki parti Türkiye zaafa düştü zannıyla gemi azıya aldı. 7 Haziran-1 Kasım tarihleri arasını silmek, bütün o mücadelenin bizim talimatımızla başladığını unutturmak istiyorlar. MHP'den suçlamalar geliyor. Biz mücadele ederken 17 Ağustos'ta götürdüğümüz 4 hükümet teklifine de hayır dedi ve bizi terörle mücadelemizde tek başımıza bıraktılar.”

"KENDİ TARİHİNİ REDDETMEYE BAŞLAMIŞSA TASFİYE BAŞLAMIŞTIR"

“Her şeyi beklerdim de tarihin hafızasını silmek suretiyle insanları unutturabileceklerini zannetme çocukluğunu beklemezdim. Bu görev yapmış bütün arkadaşlarımıza karşı yapılmış en büyük haksızlıktır. Bir hareket kendi tarihini reddetmeye başlamışsa kendi kendini tasfiye etmeye başlamıştır. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama tarihi değiştiremezseniz. Diyorlar ki “Sayın Başbakan bir televizyona çıksanız”. Değil televizyona çıkmak benim adımın telaffuz edilmesi bile yasaklandı 3 yıldır. 18. yıl videosundaki yokluğumuz bazı arkadaşlarımızı üzdü ama beni üzmedi, şaşırtmadı da.”
”Bedel ödemekten korkmayız. Bize bedel ödetin ama ekonominin başına liyakatsiz insanlar getirerek millete bedel ödetmeyin.”

"GÜÇLÜ BİR EKİPLE GELİYORUZ"

”Biz yeni bir ümit rüzgarı estirmeye, yeni bir gelecek inşa etmeye geliyoruz. Bu milletin üzerine çökmüş karamsarlık bulutlarını dağıtmaya geliyoruz. Çok güçlü bir ekiple geliyoruz. Bu yol birilerinin zannettiği gibi küskünlerin yolu değil hiç kimseye küsmeyenlerin yoludur. Bu yol siyasetteyken servetine servet katanların değil cebindeki son kuruşu bir siyasete harcayanların yoludur.””

ESNAF ZİYARETİ SIRASINDA
PROTESTO EDİLDİ

Bu arada Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dostlar Platformu etkinlikleri kapsamında geldiği Sakarya'da,  ilk olarak Adapazarı ilçesinde bulunan Orman Park'ta platform üyeleriyle buluşan Davutoğlu daha sonrasında Tozlu Camii çevresindeki esnafı ziyaret etti. Esnaf ziyaretlerini devam ettiren Davutoğlu, vatandaşlar tarafından protesto edildi. Ziyaret sırasında vatandaşlardan biri bağırarak, "PKK'yı desteklemeyecek. Biz şehitler verdik. Ahmet Davutoğlu buraya gelemez. Yediği ekmeği pisleyenlerden değiliz biz. Yediğin ekmeğe ihanet etmeyeceksin. Siyaseti siyaset gibi yapacaksın" dedi.

YENİ PARTİNİN ADI VE
LOGOSU BELLİ OLDU

Öte yandan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan-Abdullah Gül'ün ikilisi tarafından kurulması beklenen yeni parti için bir somut adım daha atıldı.
Geçtiğimiz günlerde Davutoğlu'nun yeni parti için binasını tuttuğu belirtilirken, Türk Patent ve Marka Kurumu'na Yaşam ve Adalet Partisi için patent başvurusunda bulunulduğu ortaya çıktı.
Milli Gazete'de yer alan habere göre; Kısa adı YAP olan partinin logosunda “başak”, “güneş” ve “terazi” simgelerinin yer alması dikkat çekerken kurumun parti adı ve logosunu koruma ve inceleme altına aldığını belirtildi.

 

YORUMLAR (0)