DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu: PYD'yi vururuz

Başbakan Davutoğlu, ABD'yi PYD konusunda eleştirirken, bölgeyle ilgili önemli mesajlar verdi...

6 Yıl Önce
2016-02-11 04:44:55

Milliyet'in haberine göre; Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Dönem Başkanı ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Görüşmede, AB ilişkileri, mülteciler ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Davutoğlu, ABD'nin PYD'yi "terör örgütü" olarak görmemesine ilişkin bir soru üzerine, “Terör insanlık suçudur. Büyük bir suçtur ama terör kadar tehlikeli olan bir şey var ki terör örgütleri arasında ayrım yapıp, şu terör örgütü benim için zararlı değil ise bunu terör örgütü olarak saymayalım denilen bir tavır olacaktır. Bütün devletler terör örgütlerine karşı ortak tavır almazsak ve bize zarar vermeyen terör örgütlerini masum göstermeye çalışırsak, bütün terör örgütlerine yardım etmiş gibi olumsuz bir tavırla karşı karşıya kalırız. PKK, Türkiye için AB için bütün ABD için terör örgütüdür. PKK terör örgütü ise, PKK uzantısı olan ve eğitimini Kandil'de alan, Kandil'den yönetilen PYD, YPG terör örgütü mü değil mi? Olmadığını söylüyorsa yaOrtadoğu'daki gerçeklikten ya Irak'tan ya da Sincar üzerinden Suriye'ye sağlanan destekten ya Kandil'de eğitilen Suriyeli PYD'li teröristlerden habersiz demektir” dedi.

“Birisi PKK terör örgütüdür ama YPG terör örgütü değildir diyorsa; eldeki bu istihbaratlara rağmen, o zaman biz samimiyet sorgulaması yaparız” diyen Davutoğlu şöyle devam etti:

‘SURİYE'DE VURURUZ'

“11 Eylül olduğunda Türkiye ABD yanında yer aldı. Teröre karşı faaliyetlerinde teröre karşı mücadeleye katkıda bulundu. Açık ve tehdit olan PKK uzantısı YPG'nin terör örgütü olmadığı tezini savunmak, terör karşı verilecek mücadeleye en büyük darbedir. Köklü ilişkilere sahip olduğumuz ABD'nin bu konudaki tutumunun netleşmesini beklemek hakkımızdır. Washington'a da dost ülkelere de sesleniyorum, Türkiye'ye zarar vermekle birlikte başka ülkelere zarar ermediği için mazur görülen terör örgütleri bir müddet sonra en büyük zararı diğer ülkelere de verirler. PYD, Suriye'de rejim ile işbirliği yapmış, Rusya ile işbirliği halinde sivillere saldırmaktadır. Buna dair belgeler de ortadadır. Terör irtibatları ortada. Müttefikimizden açık tavır beklemek hakkımız. Kendileri ile görüşüyoruz. Bilinsin ki, teröre karşı Türkiye içinde verdiğimiz mücadeleye eğer Suriye'den de destek geliyorsa, ki geliyor, Türkiye'ye dönük bir tehdit olduğunda biz Irak'a dönük aldığımız tedbirler Kandil'e dönük aldığımız tedbirler neyse Suriye'deki terör odaklarına karşı da aynı tedbirleri alırız. Türkiye'ye saldırı düzenlediği için DEAŞ mevzileri nasıl koalisyon uçakları ile vurduysak, Türkiye sınırlarındaki DEAŞ mevzilerini top atışları ile nasıl hedef aldıysak Türkiye'ye zarar veren her terör örgütüne de aynı muameleyi gösteririz dostlarımızdan da bizim yanımızda ve terör örgütlerinin karşısında olmasını bekleriz”

'KİMSEDEN NASİHAT ALMAYA İHTİYACIMIZ YOK'

Davutoğlu, Rutte ile görüşmede Türkiye AB ilişkilerini ve mülteci krizini ele aldıkları belirterek, “Mülteciler sorunu tek başına çözülmeyeceği insanlığın mesesi olduğunu fark ettikçe işbirliği alanları genişledi” diye konuştu.

'SURİYE SINIRI AÇIK'

Türkiye'nin Halep'ten kaçanlara sınırı açığp açmayacağına dair bir soru üzerine Davutoğlu şunları söyledi:

“Suriye sınırı hiç kapanmadı. Türkiye ağır yüklerine rağmen sınırını açık tutmuş, 2.6 milyon kardeşimize sınırını açık tutmuştur. Suriye sınırı, yüreğimiz evimiz açıktır. Suriye için bugüne kadar kılını dahi kıpırdatmayan çevrelerin; BM de buna dahil, mülteci akınına yol açan Rus bombardımanına dur demeyenlerin dönüp Türkiye'ye sınırlarını aç demesi de iki yüzlülüktür. Uluslararası toplum acziyetini Türkiye'ye yıkmamalıdır. Bizim kimseden ders ve nasihat almaya ihtiyacımız yok. 2.6 milyonu alırken sormadık, 60 bini de her türlü imkanı verirken de sormuyoruz. Yaptığımız şey şudur; gelmek isteyenleri alırız ama önceliğimiz Suriye içindeki kamplarda kalmasıdır.”

'AB'NİN YARDIMI UFAK BİR MEBLAĞ'

Davutoğlu AB'nin vereceği 3 milyarın yeterli olup olmadığına dair bir soruya da, “Türkiye'ye yapılan yardım değil, Suriye'ye yapılan yardım. 1 kuruş dahi Türkiye için kullanılmayacak. Suriye krizi bağlamında bakıldığında ufak bir meblağ. Yeterli mi böyle bir yardım ile külliyen mülteci sorunu çözülecek demek yanlış olur” dedi.

10 MADDEYE DESTEK

Rutte de “Biz mülteci sorununu sadece Türk problemi sanıyorduk. Gördük ki, hep birlikte buna karşı mücadele etmeliyiz. Türkiye 2.6 milyon Suriyeli bulunuyor, Türkiye'yi övmeliyiz” dedi. Rutte, Davutoğlu ile Merkel arasındaki 10 maddelik anlaşmaya destek verdiklerini ve NATO'da girişimlerde bulunacaklarını da söyledi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

medeni

Ekol türk densizi,elhamdulillah hem müslümanım hem de kürd oğlu kürdüm,allah kabul ederse namazlarım da aksamıyor,ben gerçekleri söyledim türkçü ırkçı damarın kabardı ama gerçekler duygularla örtülemez,benim dediğim çok net tc kürtler zulm etti ve ediyor islamı kullanarak kardeşlik edebiyatı yapıyor ama anayasası ne islamiyetten ve demokrasiden fersah fersah uzakta,ha pkk kürtlere zulm etmedi mi dersen evet o da zulmetti ama pkk nın ortaya çıkmasını sağlayan şartları kim oluşturdu yine tc.Osmanlıya ihanet etmeyen tek millet kürtler ama tc nin ihanet ettiği tek millet te yine kürtler maalesef.

cemil

sallamışsın be arkadaşım.

medeni

ELİNDEN TUTAN MI VAR YOKSA,TANKIN VAR,TOPUN,UÇAĞIN VAR,ABD YE RAĞMEN YAPMA CESARETİNİZ VARSA KURU SIKI ATMAYA GEREK YOK HEME YAPIN CESARETİN VARSA,AMA ŞUNU DA UNUTMAYIN ZULÜM İLE ABAD OLUNMAZ DİYEN SİZLERSİNİZ,ORADA İŞİD,NUSRA VE DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİ BİR DEVLET KURSAYDI Kİ KURDULAR BİR ŞEY DEMEZDİNİZ AKSİNE YILLARCA YARDIM ETTİNİZ AMA SÖZ KONUSU GARİBAN KÜRTLER OLUNCA HEMEN DE BAĞIRMAYA BAŞLADINIZ AMA BU İŞİN SONU YOK,ZALİMER MAĞLUP OLMAYA MAHKUMDURLAR ER YA DA GEÇ...

Sedat

Murat tam şark kurnazısın ha.Hemen ajitasyona geçmişin.Kim çocukları,bebekleri katlediyosa Allah bin türlü belasını versin.Savunanlarında versin.Ben o halepçe görüntülerini izlerken ağladım.Bugünde suriyede vahşice bombaların altında bedenleri paramparça olan Masumlar için ağlıyorum.Şimdi Saddamın yerinde esed var.400 bin insanın katili esed.Kim ırkçı oluyor şimdi.Üstelik katledilenlerin çoğu Arap,Ben Türküm.İskilip Atıf Hocayı kim katletti ise Şeyh said'ide onlar katletti.O gün onları katleden zihniyet bugün pkklılarla,esedle,rusyayla,haçlı siyonistlerle kolkola.

Kazım

Yorumlarda sedat ve medeni arkadaşlarım... Aynı sorularınızı ve aynı yorumlarınızı size de soruyorum. Acaba Barzani ve selocan bu zamana kadar Kürtleri kullanıp katleden kim. Acımasızlıkları ve ikiyüzlülerini bilinçli düzeyinde kavratılmış kişilikler. Yalancı ışıkla gerçek ışığı ayırt edin arkadaşlar. Bu açgözlülüğünüz nereye kadar devam edecek bilmiyorum. Allah namerdin eline muhtaç etmesin...

ekol türk

Medeni sen kesinlikle kürt degilsin.ancak iyi bir koministsin o yorumu ben hic bir kürtten hatta pkk ci kürtten bile duymadim.ama ataist kominist pkk cilerden duydumda onlar kürt degildi.sende sunu iyi bil herkes davasinin adamidir.müslüman sadece ALLAHA Siginir müslümana güvenir dinsiz ataistlere degil.

ekol türk

Ya sabir: Vatan hainlogini medeni gecinen sahis nasil bir sey biliyormu acaba? Bizim derdimiz vatan millet,küfür birlik olmus ülkemi zorla savasa sokmaya calisiyorlar.bu sahis kalkmis sunu yapan kim bunu yapan kim.ben sana söylerimde si zde o feraset nerde? Vatan hainligi gözünüzü kör etmis dua ediyorsunuz türkiyeye ruslar saldirsadiye.yaziklar olsun fetoculuk bu iste.

Sedat

Kobanide,gösterilerinde biji obama diye benmi kuyruk salladım.Üretemiyorsan başkasından alırsın.Rahat ol bundan sonra kendi silahımızı kendimiz üretiyoruz.Kapıkulu arıyorsan ayda bir amerikaya,rusyaya,avrupaya gidip ağlayıp onlardan emir alan terörist başkanına bak.dersim,zilanda öldürülenler tıpkı şimdiki pkk'lılar gibi silahlı isyan çıkartan Askerlerimizi ve Halkımızı şehit eden vatan hainleri idi.Halapçede 460 bin mülteciyi kim içeri aldı.Körfez savaşında 1 milyona yakın kürde kim kucak açtı.Bu arada şu kaçak kullandığınız elektrik faturalarınıda ödeyin.

Murat

Sedat hesabi kimden soracaksiniz. Hergun cizrede surda ve silopide Kürt katlediyorsunuz.hem de bebek cocuk yasli kadin demeden. Kurtlerin alimleri olan Seyh said said nursi ve seyyid rizaya da aynisini yapmadiniz mi. Nedir bu barbarlik bu vahsetiniz.Abd nin kucaginda oturan siz Kurtlere kin ve nefret kusan yine siz. Hic mi onsanliktan nasibinizi almadiniz.

medeni

Yıllarca israille kanka olan,şimdi israile ihtiyacımız var diyen,kuyruk sallayan kim?Hamada binlerce müslümanın kanına giren esedle kolkola pozveren,ailece barbekü partileri düzenleyen kim? Amerikanın tanklarını,uçaklarını kullanan kim?Amerikaya,batıya kapıkulu olan kim? Bülent arıncın dediği gibi meydanlarda dış politika yrürtülmez,sırf milletin gazı alınsın diye yapılmaz.Dersimde,Zilan da,kasaplar deresinde bu halkı soykırımdan geçiren kim? Halepçe de yarıma mı koştunuz? Kobani de abd emir vermeseydi yardım koridorumu açacaktınız? Anca kendinizi kandırabilirsiniz ama kürtleri asla...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş