DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu: Parmak kaldırma makinesi değilsiniz

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuşma yaptı.

7 Yıl Önce
2015-06-30 13:09:23

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Bugün ilk resmi grup toplantısını yapıyorsak, adını bilmediğimiz milyonlarca AK Parti davalısının sayesinde buradayız. Her birine teşekkür ediyorum ve alınlarından öpüyorum.

AK Parti kendini muhasebe eder ve ondan sonra yola koyulur. Biz hep bu muhasebelerden ve sınamalardan geçerek bugünlere geldik. AK Parti görünüştü 14 yıllık bir siyasi partidir. Ama daha da derine dayanır. Kökü asırlara giden hareket 2001'de adım atıldığında bu hareketi erdemli parti diye adlandırılmıştı.

"HİÇBİR VEKİLİMİZ PARMAK KALDIRMA MAKİNASI DEĞİLDİR, OLMAYACAKTIR"

Hep milletimizle yürüdük, adalet davasının sürücüsü olduk. 21. dönemin milletvekilleri 17 Ağustos 2001'de biraraya geldiklerinde kurucu genel başkanımız şunu söyledi; Artık sizler milletin temsilcileri olarak parmak kaldırma makinesi değilsiniz, milletin özgür temsilcilerisiniz. Ben yine o gün kullandığı ifadeyi aynı şekilde kullanıyorum. Hiçbir vekililmiz parmak kaldırma makinesi değildir, olmayacaktır.

Bugün burada biraraya gelen 258 milletvekilimiz bilsinler ki kendileriyle birlikte 78 milyon yürüyor. Temsil edilen davayı yürütürken düşüneceğiz ki yaptığımız herşey hem manevi anlamda, hem de tarihin siciline kaydoluyor. AK Parti'nin sicili hep temiz olmuştur, temiz olacaktır.

2001'de Meclis'e siyasetçiye itibar edilmezdi. AK Parti'nin ilk davası, siyasete itibar kazandırmaktı. Nitekim 21. dönemde AK Parti kadroları siyasete itibar kazandırma davasında çok önemli bir gelişme kazandılar. 
 
"3 KASIM 2002 SEÇİMLERİ TÜRKİYE TARİHİNİN DÖNÜM NOKTASI OLMUŞTUR"
 
3 Kasım 2002 seçimleri Türkiye tarihinin dönüm noktası olmuştur. Önümüzde çok kritik süreçler vardı. Zihninde erdemi gönlünde milleti olan AK Parti bu sorunları aştı. Muhtar bile olamaz denilen Sayın Erdoğan'ı burada Başbakan olarak kürsüye çıkardı. Dünya Türkiye ne yapacak diye merak ederken bütün krizleri başarıyla yönettik. Ülkemizin itibarını onurlu bir şekilde ayağa kaldırdık. Avrupa Birliği sürecini doğru bir istikamete gitmektedir. 

"BİZ PRANGALARI KIRA KIRA GELDİK"

27 Nisan e-muhtırasına karşı dimdik duran 22 ve 23. dönem milletvekillerimizi saygıyla anıyorum. Bizler prangaları kıra kıra geldik. Bundan sonra da hiçbir prangaya izin vermeyeceğiz.

"MEMLEKETİN HİÇBİR MESELESİNİ ERTELEMEDİK"
 
2008'de partimize kapatılma davası açıldığında memleketin hiçbir meselesini ertelemedik. Bugün de memleketimiz için gereken kararı bir saniye bile beklemeden alırız.
 
"AK PARTİ'NİN HİÇBİR ZAMAN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLİŞKİSİ OLMAMIŞTIR"
 
Etrafımızda bir ateş çemberi var. Biz ülkemizi bu çemberin içinde bir gül bahçesi gibi tutmaya kararlıyız. 2001'den bu yana attığımız her adımda erdem ve hikmet vardı. Bundan sonra da öyle olmaya devam edecek. Türkiye'yi terör örgütleriyle irtibatlandrmaya çalışıp bu çatı atlında konuşanlar bilsinler ki AK Parti'nin hiçbir zaman terör örgütleriyle ilişkisi olmamıştır.
 
"KOALİSYON YAPARIZ AMA..."
 
Siyaset zor dönemde zor kararlar almayı becerenlerin işidir. AK Parti çevremizde hiçbir olayı izlemedi gerekeni yaptı. Biz tabloyu masaya koyar istişare ekiplerimizle değerlendirme yapıp muhasebemizi gerçekleştiririz. AK Parti'nin değerleri sabittir ama siyaseti dinamiktir. Hiçbir partilimizin dava arkadaşımızın millet iradesini eleştirmesine izin vermedik. Türkiye'yi bir gün dahi hükümetsiz bırakacak değiliz. Koalisyon görüşmelerinde gerekeni yaparız ama ilkelerimizden taviz vermeyiz.

"SİYASET RET ETME SANATI DEĞİLDİR"

CHP günlerdir kendinin %25 oy aldığına bakmadan %41 oy almış bie AK Parti'siz nasıl hükümet kurulur onun arayışında. Bugün koalisyon çalışmasını yürütürken gel diyerek yola çıktık. MHP daha ilk geceden tam bir öfkeyle diğer partilere yönelik bir dil ve o günden bugüne retçi bir tavır. Siyaset ret etme sanatı değildir. Ret dediğiniz her an oyunun dışında kalırsınız. Biz hiçbir zaman ret demedik, millete rest çekmedik.

'SON SANİYEYE KADAR ADAYIMIZI DESTEKLEYCEĞİZ'

Meclis Başkanlığı seçimine değinen Davutoğlu, "Bizim bir Meclis Başkanı adayımız var, son turun son saniyesine kadar sadece onu destekleyeceğiz. Erdemli davranış herhangi dava arkadaşını pazarlık meselesi yapmayı ahlaksızlık olarak görür. Biz Sayın İsmet Yılmaz'ı herhangi bir aşamada pazarlık yapmak için aday göstermedik" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Nasıl Meclis Başkanlığı koalisyon ile irtibatlı değilse, Cumhurbaşkanlığı makamı da Cumhurbaşkanımız da koalisyon müzakerelerinin parçası değildir, olmayacaktır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Bizler yasakları, prangaları kıra kıra geldik. Bundan sonra da hiçbir yasağa, hiçbir vesayete, hiçbir prangaya izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yunanistan için gerekeni yapmaya hazırız

Başbakan Davutoğlu Yunanistan'daki kriz ile ilgili de şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın ekonomik krizi aşabilmesi için elimizden ne gelirse, turizm, enerji, ticaret işbirliği alanlarında ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yunanistan'ın ekonomik sorunları karşısında birlikte atabileceğimiz adımları karşılıklı konuşmak üzere, hükümet kurma çalışmaları sonrasında ilk fırsatta yüksek düzeyli işbirliği konseyini yapmak üzere temasa geçeceğiz."

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş