DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu, Kral Fm ve Kral TV ortak yayınına katıldı

Davutoğlu, Kral Fm ve Kral TV ortak yayınına katıldı

03.06.2015 13:26:38
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İkinci yarıdan kastımız şu, 'Süreklilik var, kesinti yok.' Sil baştan diyecek bir şey söz konusu değil. Geleneği, başarı hikayesi olan bir parti. Bir taraftan da yeni atılım hamle dönemi başlıyor. Aslında bu hep oldu, vurgulandı. 2023'e doğru giderken hedeflerimizin tamamlanacağı, projelerin nihayete döneceği, daha çok sayıda gölün atılacağı, tabiri caizse bir maç, hedef" dedi.

Kral FM ve Kral TV ortak yayına katılan Davutoğlu, Mehmet Akbay'ın hazırlayıp sunduğu "Mehmet'in Gezegeni" programında soruları yanıtladı. Davutoğlu, Kandil ile HDP arasındaki ilişkinin ne boyutta olduğuna ilişkin soru üzerine "Son derece iç içe. Organik boyutta" ifadelerini kullandı.

"Biz HDP'ye oy verirken Kandil'e mi vermiş olacağız" sorusuna Davutoğlu, "Kesinlikle. Kandil fiilen devreye girdi. Açıklama yapıyor. Ulusalcılığıyla bilinen gazeteye demeç verdi. Kandil'den veriliyor bu demeç. En ulusalcı gibi görünen kesimler şimdi HDP için çalışıyor" yanıtını verdi.

Mehmet Akbay'ın "HDP'ye verilen oylar, Kandil'e verilen oylar, dolayısıyla PKK'ya verilen oylar diyorsunuz" sözleri üzerine Davutoğlu, "Tabi vaka bu. Daha ötesini söylüyorum. Seçim sonrası koalisyonu imkansız gördükleri için seçim öncesi bir koalisyona yöneldiler. Hepsi bir arada. 3 parti birbiri hakkında olumsuz ifade kullanmıyor. MHP'nin HDP hakkında herhangi bir olumsuz ifadesini gördünüz mü?" diye konuştu.

Akbay'ın "MHP kızıyor. HDP ile nasıl işbirliğimiz olabilir, diyor" değerlendirmesi üzerine Davutoğlu, HDP'nin yaptığı herhangi bir açıklamaya MHP'den tepki gelmediğini belirterek, MHP Genel Başkan Yardımcısının "HDP'nin barajı geçmesi bizi rahatsız etmez" yönünde açıklaması olduğunu kaydetti.

- "7 Haziran'da kaosa mı uyanacağız?"

Mehmet Akbay'ın, "HDP barajı aşarsa AK Parti'nin tek başına iktidar olamama riski var. AK Parti ile koalisyon yapmam diyen MHP, CHP var. Bu durumda 7 Haziran'da kaosa mı uyanacağız?" sorusu üzerine "Hiç merak etmeyin" dedi.

Akbay'ın, "Keşke CHP, MHP tek başına iktidar olabilse. Bu kadar birbiriyle çatışan partilerin koalisyon yapması fikri beni biraz tedirgin ediyor halk olarak" sözleri üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

"Doğru tedirgin de etmesi lazım. Özellikle muhalif liderlerinin üzerine gittim. 'İktidar iddianız var mı, birinci parti olmaya var mısınız?' dedim. CHP'nin en yüksek talep ettiği, alabileceğini söylediği oy yüzde 30. Yüzde 35 gelirse CHP tarih yazmış olur. AK Parti yüzde 40'a doğru gerilediğinde başarısız görünüyor. Ana muhalefet ile aramızda bu kadar fark var. MHP üçüncülüğe razı. Hiç birisinin ben iktidar olurum, olursam da şunu vaat ediyorum diyebileceği bir psikoloji yok. 'Oy verin gelelim' diyemiyor."

"AK Parti tek başına iktidar olamazsa koalisyon olabilir mi? Veya siz muhalefete düşüp, CHP, HDP ve MHP koalisyonu söz konusu olabilir mi?" sorusu üzerine Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Söz konusu değil. Tek başına iktidar olacağız. Hiç tereddüdümüz yok. Bir yola çıkarken zihninizdeki hedefe odaklanırsınız. Hiçbir şekilde bu dediğiniz senaryolar üzerinde bir planlama yapmadık, yapmayız. Allah'ın izniyle milletin de iradesiyle 7 Haziran'da bunu gerçekleştireceğiz. HDP milletvekili, '7 Haziran'da biz barajı geçersek Kandil'de şenlikler yapılacak' dedi. Öbürü de diyor ki 'Biz geçemezsek kan kusturacaklar.' Böyle bir ikilemin içine Türkiye'yi sokmak istiyorlar. 'AK Parti devam ederse kan kusturulur, yok biz onu iktidardan edersek şenlik yaparız.' Siyaset bu iki gerilimin arasında olmaz. Siyaset mücadeleyi verirseniz, sonunda olana da razı olursunuz. HDP tek parti olarak girmeye karar verdiğinde, bunu açıkça söyledim, 'İstedikleri tercihte bulunabilirler ama 8 Haziran ile ilgili bir daha pişmanlık duymayacakları karar alsınlar' dedim. Türkiye ile ilgili vizyonu olanlar iktidar iddiasında bulunur."

Şimdi HDP'yi makyajlama çabası içinde olunduğunu belirten Davutoğlu, bunun hiçbir netice üretmeyeceğini söyledi.

- "Süreklilik var, kesinti yok"

Akbay'ın, "Bilboardlarda ikinci yarı vurgusu var. Bu bir yeni sayfa açma ikinci yarısı mı, yoksa birinci yarının devamı mı?" sorusu üzerine Davutoğlu, bu sloganının doğru olduğunu söyledi.

Süreklilik olduğunu belirten Davutoğlu, "Birinci yarı da hiç kusur yok mu?" sorusuna, "Hepimizde hatalar olabilir. Hata olduğunda görürsün düzeltirsiniz. Olmaması için azami gayret sarf edersiniz. İkinci yarıdan kastımız şu, 'Süreklilik var, kesinti yok.' Sil baştan diyecek bir şey söz konusu değil. Geleneği, başarı hikayesi olan bir parti. Bir taraftan da yeni atılım hamle dönemi başlıyor. Aslında bu hep oldu, vurgulandı. 2023'e doğru giderken hedeflerimizin tamamlanacağı, projelerin nihayete döneceği, daha çok sayıda gölün atılacağı, tabiri caizse bir maç, hedef" yanıtını verdi.

"Seçim sonuçlarıyla ilgili bir tedirginlik var mı?" sorusu üzerine Davutoğlu, hiçbir tedirginlik olmadığını, her türlü sonuca saygı duyduklarını, sonucun istedikleri gibi olması için ellerinden geleni yaptıklarını, pazar günü güneşin yine doğudan doğacağını kaydetti.

"Bu insanlar size neden oy versinler" sorusunun ardından Davutoğlu, "Ben halkın erdemine, hikmetine inanırım, ortak aklına. Geride 12 yılık bir başarı hikayesi var. Bir de meçhul var. Nereye doğru gideceği belli olmayan, birbirine hiç benzemeyen 3 partinin bir araya gelmesi üzerine bir senaryo var" dedi.

Mehmet Akbay, 38 vericiyle Türkiye'nin en çok dinlenen radyosu olduklarını belirterek, TRT FM'in 500'ün üzerinde vericisi bulunduğunu ancak onun 2 katı dinlenildiklerini anlattı.

Davutoğlu da "O zaman ben TRT'den bir hesap sorarım" diye espri yaptı.

Radyoya gelme fikrinin Davutoğlu'na ait olduğunu ifade eden Akbay, "Bundan onur duyduk. Kral FM'e geleyim, kulaklığımı kulağıma takayım, dediniz. Biz sizi bulunduğunuz yerde ağırlayacaktık. Gelişinizle bizi son derece şaşırtınız" diyerek, Davutoğlu'na teşekkür etti.

Akbay, geçmiş seçimlerde "Laiklik, din elden gidiyor ve başörtüsü vurgusu ile darbe ve terör konusunun" gündemde olduğuna işaret ederek, bu tehditlerin bulunmadığı bir seçim ortamı hazırladıkları için teşekkür etti.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş