DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu: Boyun eğmek zorunda kalacaklar

Başbakan Davutoğlu, 'İlgili kesimlere, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunmak istiyorum, hep beraber terörün her türlüsüne karşı çıkalım' dedi.

7 Yıl Önce
2015-08-24 16:06:50

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu yönetimi ile bir araya geldi.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Buradan bir kez daha ilgili bütün kesimlere, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunmak istiyorum, gelin hep beraber terörün her türlüsüne karşı çıkalım. DEAŞ terörüne nasıl karşı çıktıysak PKK terörüne de karşı çıkalım. Etnik ayrımcılığa nasıl karşı çıktıysak, dini ayrımcılığa da karşı çıkalım, mezhebi ayrımcılığa da karşı çıkalım" dedi.

Konunun, meşru bir platformda tartışılması gerektiğine işaret eden Davutoğlu, "Herkes meşru siyasal platforma gelsin. Orada her şeyi tartışalım. Kim birinin özgürlük alanını daraltırsa onun karşısında omuz omuza verelim. Ama kim terörü bu millete musallat olan bir bela olarak üzerimizde Demokles'in kılıcı gibi kullanmak isterse o kılıcı alır ve kırarız" diye konuştu.

"Boyun eğmek zorunda kalacaklar"

Devletin teröre karşı kararlı tutumunun süreceğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Kim kamu düzenini bozuyorsa, kim vatandaşlarımızın yaşama haklarını tehdit ediyorsa, kim vatandaşlarımızdan haraç alıyorsa, kim gençlerimizi dağlara kaldırmak üzerinden gençlerimizin geleceğini karartıyorsa bütün o odaklara karşı kesin bir talimat verildi ve harekete geçildi. İster DEAŞ şeklinde olsun, ister PKK şeklinde olsun, Anadolu'nun ve Mezopotamya'nın çocuklarını kendi kör ideolojileri adına tutsak etmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürecek. DEAŞ adı altında dinimizi istismar ederek çocuklarımızı Suriye'ye götürenler de PKK adı altında Kürt kardeşlerimizin hissiyatını istismar ederek gençlerimizi Kuzey Irak'a götürenler de aynı şekilde devletimizin kararlı tutumu karşısında boyun eğmek zorunda kalacaktır."

"Şehitlerimizin ruhuna ızdırap veriyorlar"

Şehit cenazelerini istismar etmek isteyenler bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Şehit cenazelerini istismar edenler, bu ülkenin birliği beraberliği için bir damla alın terini dahi dökmemiş olup şimdi ahkam kesenler var ya onlar da o şehitlerimizin ruhlarına büyük bir ızdırap veriyorlar. Şehitlik makamı makamların en yücesidir" dedi.

"Operasyonlar sadece terör örgütüne karşıdır"

Sürdürülen operasyonların örgütlere karşı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Operasyonlar, kesinlikle herhangi bir etnik ya da mezhebi gruba ya da vatandaşa karşı değildir. Ne Türkiye'de ne Irak'ta tek bir sivilin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınması talimatını verdik. Nasıl DEAŞ'a yönelik operasyonlar Araplara, Sünnilere karşı değilse, PKK'ya dönük operasyonlar da Kürtlere, Sünnilere ya da Alevilere karşı değildir. Hepsi sadece ve sadece terör örgütüne karşıdır."

"Bu topraklardaki kardeşlik ebediyen sürecek"

Türkiye'ye yönelik tuzakların karşılık bulamayacağını bildiren Davutoğlu, "Ne tuzak kurarsanız kurun, dışarıdaki ağababalarınız neyi söylerse söylesin bu topraklardaki Türk, Kürt, Zaza kardeşliği, Sünni, Alevi kardeşliği ebediyen sürecek. Siz kimleri arkanıza alırsanız, hangi odaklardan 'Gidin Türkiye'yi karıştırın' diye talimat alırsanız alın işte bu yiğit Anadolu ve Mezopotamya insanları var ya onlar sizin karşınızda o talimat aldığınız odaklara ders vermeye kararlıdır" şeklinde konuştu.

"Kardeşi kardeşe kırdırmak için saldırdılar"

Başbakan Davutoğlu, "Demokratikleşmenin, istikrarın hakim olduğu son 12-13 yıl içinde elde ettiğimiz bütün kazanımları göz ardı ederek, bu kazanımları yok edip, kardeşi kardeşe kırdırmak için Türkiye'ye bir terör dalgası halinde saldırıda bulunuldu" dedi.

"Bu çocuklar, bu topraklara özgür olarak doğmuş, batıda doğan çocuklardan hiçbir farkı olmayan masum çocuklardı" ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Onları bir terör örgütünün kan ve ölüm makinesi, robotları haline dönüştürenler, insanlık suçu işliyorlar. Hem vatandaşlarımızın hem de gelecek nesillerin can güvenliği terör örgütü tarafından doğrudan hedef alındı" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sizler Anadolu'nun ve Mezopotamya'nın yiğit insanlarısınız. Sizler bu emin beldenin koruyucularısınız. Tabiriniz, literatüre 'köy korucusu' olarak geçmiş olabilir, sizler bu toprakların emin olması için, gönüllerin koruyucususunuz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş