DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Davutoğlu: Başkanlığı halk istemedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'de katıldığı programda pek çok konuya temas etti ve alınan yüzde 41'lik oyun başarı olduğunu söyledi ve ekledi: Başkanlık sistemine geçmek istedik fakat halk izin vermedi.

7 Yıl Önce
2015-06-11 04:09:33

İŞTE DAVUTOĞLU'NUN İLGİLİ AÇIKLAMALARI

"Parlamenter sisteme karşı değilim hiçbir zaman da olmadım. Türkiye'de 12 Eylül yönetimi çarpık bir sistem kurdular. Yetkiler öylesine paylaşılmıştır ki parlamentonun dışındadır bütün yetkiler. Başkanlık sistemine geçmek istedik ama buna halk yetki vermedi. Şu anda yeni bir tablo var, herkes bu tabloyu var olan sistem içinde yönetmekle zorunludur.

SİSTEM DEĞİŞMEDİĞİNE GÖRE TAŞLAR YERİNE OTURMALI

Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma konusu yapılmaması lazım. Cumhurbaşkanının herkesi sorumluluğa davet ettiği tutumunun karşılık bulması lazım. Cumhurbaşkanını yok saymak, mekan tartışması yapmak belirsizliği artırır. Cumhurbaşkanımızın pazartesi günkü yapmış olduğu açıklamayı bütün partilerin iyice okumasını dilerim. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tutumuyla krizi çözen bir makamdır. Rolleri dağıtacak ve yönetecek kişi Cumhurbaşkanıdır. Kişi nerede ise makamı orasıdır. Sistem değişmediğine göre artık taşların yerine oturtulması lazım. Herkes kendi görevini yetki ve sorumlulukları dahilinde üzerine düşeni yaparsa bir uzlaşı doğar.

CUMHURBAŞKANINI KOALİSYONUN PARÇASI YAPMAK DOĞRU DEĞİL

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal ile, ilk meclisi açacak olan kişiyle görüşmesi, olumludur. Ha koalisyon partiler arası olur. Sayın Cumhurbaşkanımız krizi çözmek için gerektiği anda devreye girer. Koalisyon müzakereleri AK Parti ile CHP, MHP arasındadır. HDP ile diğerleri arasındadır vs. Koalisyon müzakeresi olmaz bu. Koalisyon müzakerelerinin doğası partiler arasındadır. Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinin parçası değildir. Müzakereleri yapacak kişi de değildir. Parçası haline getirmek de doğru değildir. Bu, işin doğasına aykırı olur. Cumhurbaşkanımız koalisyon müzakerelerinde olabilecek bir tıkanmayı aşabilecek bir makamdır. Şöyle böyle kanalları açabilir, yardımcı olabilir ama koalisyon müzakereleri partiler arasındadır ve partiler arasında olması parlamenter demokrasinin bir gereğidir. Onun için herkesle biz görüşürüz, herkes de bizle görüşür. Ama Cumhurbaşkanımızın Baykal ile görüşmesi, koalisyon müzakeresi değildir. Herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu işin doğasına da aykırı olur. Yeni meclisin en yaşlı üyesi vasfıyla yürütülen bir toplantıdır.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet yılmaz

halka fakirliği istemedi, halk asgari ücretin azlığını istemedi. halk faizlerin yüksekliğini istemedi. siz ak parti hala da seçimleri mantıklı yorumlamaktan uzaksınız.

enes

Başkanlığı halk bilmiyordu ki istesin.Bülent Arınç ve Abdullah Gül kişisel hırslarından dolayı bu aşamaya geldi.

Serkan

Pkk nın kazdığı hendeklere ses çıkarmaz terörist hdp

haydar

Ben özellikle mitingleri dinledim. Sayın Başbakan mitinglerde sadece hdp chp ve palel polemiği yaptı. Yeni Anayasa ve başkanlık sistemini anlatmadı. Diğer partiler ekonomiden vuruken onlar ağızlarında onlar konuşur Ak parti yapar söylemini tutturdu.Abdullah Gülde partiye hiç destek vermedi. Sadece cumhurbaşkanımız başkanlık sistemini anlattı. Şimdi düştüğün durumda halk istemedi diyorsun. Parlementer sisteme karşı değilmiş. Parlementer sistemin sonucu ortadadır. Türkiye başkanlık sistemine acilen geçmelidir.

farkımm11

bu kafa iyi kafa değil..halkın %41 i başkanlığı istedi..kalanınada siz anlatmadınız..RT.Erdoğandan başkası da anlatmadı.hepiniz yattınız bu konuda. şimdide başkanlığı halk istemedi diye analiz yapıp suçu halka atıyosunuz .

Görüş Bildir Bizimle Paylaş