GEZİDatça'da Gezilecek Yerler

2 Ay Önce Yazıldı - 801 Kelime

Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasındaki birleşimi sağlayan Datça, muhteşem doğası itibari ile turistlerin en fazla ziyarette bulunduğu yerlerden biridir.28.02.2021 09:26:36

Dünya'da oksijen açısından zengin yerler arasında sayılan Datça  yıl boyunca turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Hadi gelin Datça'da nereleri gezebilirsiniz hep beraber bakalım.

Datça Limanı

Deniz kenarı boyunca uzanan Datça Sahili, turistlerin dikkatini en çok çeken Aslan Heykeli ve Demeter Büstürü'nü bünyesinde bulundurmaktadır. Liman kenarında bulunan teknelerle denizi turlayabilir ve bol oksijeni içinize çekebilirsiniz. Sahilde bulunan Amfi Tiyatro'da yıl içerisinde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Buraya giderek sahil kenarında gün batışını ve muhteşem doğayı izleyebilirsiniz.

Uluslararası Knidos Sanat Akademisi

Uluslararası Knidos Sanat Akademisi, eski bir okul binasının ve çevresinin restore edilmesi sonucu oluşturulan Yakaköy'de bulunan bir yerdir. Çok geniş bir bahçe içerisinde bulunan bu alanda sergileme salonları, kütüphane, yemekhane, atölye ve değişik tarzlarda heykeller bulunmaktadır. Ünlü sanatçı Ara Güler'in eseri olan ''Afrodisisas'ın Çığlığı'' sergisi gibi birçok sanatçının eserleri burada sergilenmektedir. Burada sadece sergi gezmenin yanı sıra atölyelerdeki çalışmalara da katılabilirsiniz.

Can Yücel Evi

'' Mekânım Datça olsun, beni öldükten sonra buraya gömün.'' diyen Can Yücel'in mütevazı bir hayat geçirdiği evi, şairin vefatından sonra müzeye çevrilmiştir. Ünlü şair en önemli eserlerini bu evde yazmıştır. Evin içerisinde şairin kullandığı eşyalar hala durmaktadır. Ayrıca kendi el yazısı olan şiirlerini görebilirsiniz. 2011 tarihine kadar her zaman açık olan ev şairin mezarında olan saldırı sonucunda ziyarete kapatılmıştır. Artık sadece şairin ölüm yıl dönümü olan 12 Ağustos'ta ziyaretçiye açılmaktadır.

hqdefault_3

Reşadiye Mahallesi

Eskiden farklı bir isimle anılan bu mahalle, Sultan Reşad'ın tahta çıkması sonrasında Reşadiye adını almıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra da merkez olarak Datça ismini almıştır. Datça'ya girdiğinizde görebileceğiniz ilk mahalle olan Reşadiye, devasa çınar ağaçları, dut ağaçları, zeytin bahçeleri ve bademi ile ünlenen muhteşem bir yerdir. Doğası korunarak günümüze kadar gelebilen Reşadiye Mahallesindeki evler hala taşlardan oluşmaktadır. Buraya gittiğinizde muhteşem doğayı ve eski tarihi hissedebileceğiniz huzur dolu bir mekandır.

Taşlık Plajı

Temizliği temsil eden 'Mavi Bayrak'' statüsünde olan Taşlık Plajı, trafiğe kapalı olduğu için Datça Yat Limanı'nından yürüyerek ulaşabileceğiniz bir plajdır. Plajı kum ve çakıl karışımı olan bu yerde tertemiz denize girebilir ya da çevredeki restoran veya kafelerde yerli lezzetleri tadabilirsiniz.

Palamutbükü

Oksijen deposu olan Datça'nın tertemiz denizi ile ünlenmiş koyu olan Palamutbükü, tekneler ve yatları da bünyesinde bulundurmaktadır. Palamutbükü içerisinde zeytin ve badem yetiştirilen iki köy bulunmaktadır. Pazartesi veya perşembe günleri buraya giderseniz yöresel ürünlerden oluşan pazarı da ziyaret edebilirsiniz. Bu pazarda köylüler kendilerinin yaptığı peynir, süt, yumurta, bal, badem ve kek gibi birçok ürünü satmaktadır. Ayrıca sahili boyunca dizilen lokantalarda doğal ve son derece lezzetli balıklardan yiyebilirsiniz.

Kent Park

Kuruluşundan önce bataklık olan bu yer, çalışmalar sonucunda makilerin ve okaliptüs ağaçlarının bulunduğu muhteşem görünümlü bir park haline gelmiştir. Park içerisinde çocukların oynayabileceği alanlar ve yetişkinler için spor yapabilecekleri alanlar da bulunmaktadır. Ayrıca Kent Park içerisinde yemek yiyebileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Buraya gelerek deniz manzarası eşliğinde yorgunluğunuzu atabilir ve huzur bulabilirsiniz.

Teke Suyu Mağarası

Datça'nın yeşilliği arasında ilk olarak fark edilmeyen bu yerin içerisi karanlık olduğu için mağaraya bir ışık yardımı ile girebilirsiniz. Mağaranın isminin su içen tekeden geldiği düşünülmektedir. Mağaraya girdiğinizde ilk olarak sarkıtlar ve dikitler dikkat çekerken aşağıya doğru gidildikçe geniş bir alan göreceksiniz. Buraya kadar herhangi bir su görmezken biraz daha ilerlediğiniz takdirde su dolu alanı görebilirsiniz. Mağaradaki suların yansıması ile mağara içindeki şekiller rengarenk olmaktadır.

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)