DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

BURSA

20:14

04:05
20:14
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:59

03:51
19:59
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:41

03:35
19:41
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
19:25
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:10

03:18
19:10
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

ANKARA

19:59

03:51
SAHUR
19:59
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
SAHUR
19:25
İFTAR

Darbecilere maaş ve ikramiye bağlandı!

FETÖ’den yargılanan aralarında generallerin de bulunduğu 3.500 darbeciye emekli aylığı bağlandı.

02.02.2017 15:36:58

FETÖ'nün hain darbe girişiminde aktif rol oynayan ve İzmir'de ikişer kez müebbet hapisle yargılanan darbeci komutanların 5 ila 6 bin lira emekli maaşı aldığının ortaya çıkması büyük tepkilere neden oldu. Konu Meclis'e taşınıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) alınan bilgiye göre de, FETÖ kapsamında yargılanan aralarında generallerin de bulunduğu 3 bin 500 darbeci emeklilik başvurusunda bulundu. Bunlara aylık bağlandı. 2 bin 380 darbeci ikramiyesini de aldı. SGK, hizmet birleştirmesi yaptığı tespit edilen bin 120 kişiye ise emekli ikramiyesi verilmeyeceğini açıkladı.

KONU MECLİS'E TAŞINACAK

Sabah'tan Ceylan Torlak ve Fatih Şendil'in haberine göre; Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği İzmir İl Başkan Yardımcısı Hamdi Tütüncü, emekli olan generallerin OYAK'ta (Ordu Yardımlaşma Kurumu) biriken 800 bin lira ile 1 milyon lira arasında birikmiş parayı ikramiye olarak aldıklarını söyledi. Tütüncü, "Astsubayların 220 bin, albayların 400 bin, generallerin ise 800 bin ile 1 milyon lira arasında biriken paraları oluyor. Emekli olduklarında bu birikmiş paraları alıyorlar" şeklinde konuştu. AK Parti İzmir milletvekilleri Atilla Kaya ve Hamza Dağ konuyu Meclis'e taşıyacaklarını belirtti. Darbeci subaylara devletin kasasından emekli maaşı ödendiği İzmir'deki ifadelerle ortaya çıkmıştı. 270 sanığın yargılandığı davada tutuklu generallerin ve bazı üst düzey subayların cezaevindeyken emeklilik işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe yağdırdığı ortaya çıkmış, darbeci hainlerin 5-6 bin lira emekli maaşı aldıkları belirlenmişti. Eski tuğgeneraller Nihayet Ünlü ve Nadir Sayan, Mehmet Nuri Başol 6 bin TL, Albay Oksal Çelik de 5 bin TL emekli maaşı aldığını beyan etmişti.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Vatan hainliği ile suçlanan FETÖ'cü askerlerin yüksek tutarlarda emekli maaşı ve ikramiye almaları tepki ve tartışmalara neden oldu.

İşte o tepkiler:

*AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ: Böyle bir saçmalık olamaz, darbe girişiminin baş aktörleri olan bu hainlerin devletten para almaları söz konusu olmamalı, kaldı ki bu hainlerin rütbeleri sökülerek ordudan ihraç edildi. Bu konuyu Milli Savunma Bakanımızla görüşüp, Meclis'e taşıyacağız.

*Sosyal Güvenlik Uzmanı Şevket Tezel: TC vatandaşlığından çıkarılmadıkları sürece emekli aylıklarını almalarına engel durum yok. Vatandaşlıktan çıkarıldıklarında maaş alamazlar.

*15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik: Vatan hainliğindenbahsediyoruz. Bu kişiler askeriyede ne karşılığında maaş almışlar?Bunların emekli maaşları tedbiren engellenmeli ve durdurulmalı.

*AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık: Devletin hazinesinden bu parayı alanlara bu para haram zehir zıkkım olsun. Bir an önce konuya çözüm bulunup darbeci askerlerin devlettenpara almaları engellenmeli.

*AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya: FETÖ'cü generallerin aldığıemekli maaşları 'kazanılmış hak' statüsünde olduğu için dokunulamıyor. Ama bu yasanın değişmesi için sonuna kadar takipçisi olacağım.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yunus kul u vatan haınlerıne

ben bu vatan haınlerıne maaş odenmesıne karşıyım derhal maaşları kesılmelı benım hakkım varsa helal etmıyorum

Araştırmacı

İktidarın şikayete hakkı var mı?

Serkan

Ne demek kazanılmış hak ya bunlar terörist in kazanılmış hakkımı olur verdiği zararlara karşılık neyi var neyi yok alınsın ellerinden canlarıda dahil

Bulent G...ologlu

Timeturk! Hani siz tarafsizdiniz? Neden bu linc kulturunu destekliyorsunuz? Bu yaptiginiz habercilik degil, provakasyon, algi operasyonudur. Yoksa Padi$ah sizede mi ayar cekti? Daha kimin FETO'cu olup olmadigi kesin degilken, nasil magdur edersiniz insanlari !!!

alia57

Eğer, darbeci haine maaş bağlıyorsanız ya siz de onunla berabersiniz yada bu darbe gerçek değil..Bu nasıl bir saçmalık!!

mb07

Bu, sizin işinizi ne kadar savsak yaptığınızı ortaya koyan mükemmel bir örnek. Başkasına koyun çobanı bile olamazsın diyen sizler, siz gidin apartman yöneticiliği yapın; ülke yönetmek sizin kapasitenizi çoktan aşıyor.

galip

Bizzat darbe girişim de yer alan hiç bir cuntacı teröriste maaş ve diğer haklar verilemez.Hapishanede ki yemeği bulduklarına dua etsinler.Gerçi onlar bedduadan başka bir şeyde bilmez de neyse...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan