DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan genç kız

Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan genç kız

22.06.2015 19:42:58
Muğla'nın Ortaca ilçesinde, Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın öldürülmesi protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan, Özgecan Aslan, Cansu Kaya ile öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıyan yaklaşık bin kişilik grup, "Yasta değil isyandayız ", "Hepimiz Cansu Kayayız", "Şiddete karşı diren kadın", "Kadın, yaşam, özgürlük" sloganları attı.

Grup adına konuşan psikolog Gül Hınçal, kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine kökten çözüm için sivil toplum örgütleri, ilgili birimler ile bilim çevrelerinin harekete geçmesinin önemini vurguladı.

Küçük yaşta evliliklerin sonlandırılması ve cezai yaptırımların artırılması gerektiğini belirten Hınçal, şöyle konuştu:

"Kadın düşmanı katiller, Cansuları elimizden aldı. Cansular, Özgecanlar. Bu kaçıncı kadın ölümü? Bu ülkede her gün ortalama üç kadın öldürülüyor ve bir kadına tecavüz ediliyor. Geri kalmış ve ilkel toplumlarda tecavüz sayısının çok olduğunu biliyoruz. O ülkelerin arasına girmek istemiyoruz. Ne yazık ki son yıllarda ülkemizde kadın cinayetlerinde yüzde bin 400 artış olmuştur."

Hınçal, yasaların vatandaşa verdiği hakların kadınlar tarafından sonuna kadar kullanılması, kadınların sosyal hayatta her zaman var olması gerektiğini ifade etti.

Cansu'yu öldürenlerin en ağır biçimde cezalandırılmasını isteyen Hınçal, şunları kaydetti:

"Özellikle onları besleyen çevreler yargılansın. Cansulara saldıran kafaları kim besliyor ve alkışlıyorsa onlara karşı mücadele etmeli, en ağır toplumsal cezayı vermeliyiz. İki gün Cansu'nun ailesinin acılarına ağlayıp, sonra unutmak yok. Uyumak, durmak ve dinlenmek yok. Sonuç alıncaya kadar mücadele etmeliyiz. Bu mücadele sadece kadınların değil insanlığın namus borcudur."

Ortaca Kent Konseyi Genel Sekreteri Nilgün Şahin ise her yaş, renk ve dilden kadını öldüren erkek egemen zihniyetin, bu yıl 144 kadını katlettiğini belirtti.

Şahin, "Kadın katillerine iyi hal indirimi veren zihniyet, tecavüzcüsünü öldüren kadınları en ağır cezalara mahkum etmektedir. Özgürlük ve eşitlik talebimiz, kadınların katledilmediği, kadın haklarının anayasal güvenceye alındığı, tahrik ve iyi hal indirimlerinin kadın katillerine uygulanmadığı bir gelecek kurana kadar sürecektir" dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler, meydana asılan "Cansu Kaya, Özgecan için, bir kişi daha eksilmemek için ellerimizi isyana açıyoruz" yazılı pankartı imzaladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan