SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Cumhuriyetçi Senato’dan, Trump’a darbe1

Cumhuriyetçi Senato’dan, Trump’a darbe1

ABD Senatosu, Başkan Trump’ın Meksika sınırına duvar inşasına kaynak bulmak amacıyla ilan ettiği ulusal acil durumu bloke eden tasarıyı 41’e karşı 59 oyla kabul etti. Ancak Senato’daki oylamada 12 Cumhuriyetçi senatörün, Demokratlar’a destek vermesi ‘Trump’a darbe olarak yorumlandı.

Cumhuriyetçi Senato’dan, Trump’a darbe1
15.3.2019 10:05:28

Senato Başkan Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar inşasına kaynak bulmak amacıyla ilan ettiği ulusal acil durumu bloke eden tasarıyı az bir oy farkıyla kabul etti. Senatodaki oylamada 12 Cumhuriyetçi senatör Demokratlar'a destek verdi.
Söz konusu tasarı daha önce Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilmişti. Trump'ın ulusal acil durum ilanını bloke eden tasarı Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Senato'da da gerekli oyu aldı. Tasarı Senato'da 41'e karşı 59 oyla kabul edildi.
Cumhuriyetçi Parti'den 12 senatörün oylamada Demokratlar'a destek vermiş olması sembolik açıdan önem taşıyor.
Başkan Donald Trump'ın Kongre'nin her iki kanadından da geçen tasarıyı veto etmesi bekleniyor. Trump Senato'daki oylamanın ardından Twitter'dan da bu yönde mesaj paylaştı.
Trump Twitter'dan paylaştığı mesajda "SINIRLARI AÇARAK ülkemizde suç, uyuşturucu ve kaçakçılığı arttıracak olan ve Demokratlardan ilham alan bu tasarıyı veto etmek için sabırsızlanıyorum. Sınır Güvenliğine ve ihtiyaç duyduğumuz DUVARA destek veren güçlü Cumhuriyetçilerin hepsine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
Senato'nun Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mitch McConnell Cumhuriyetçi Partili senatörlere Şubat ayında Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen tasarı aleyhinde oy kullanmaları çağrısında bulunmuştu.
Tasarıya destek veren Cumhuriyetçi senatörler ulusal acil durum ilanının gelecekte Demokrat olanlar da dahil olmak üzere başkanların kendi gündemlerini ilerletmek ve kendi programlarını onaylatmak amacıyla Kongre'nin gücünü baypas etmek amacıyla suistimal edilebileceği konusunda endişeli.
Başkan Donald Trump güvenlik krizi olduğunu söylediği Meksika sınırına duvar projesi için Kongre'den istediği bütçeyi alamayınca gerekli kaynağı sağlamak üzere ulusal acil durum ilan etmişti.
ABD Senatosu dün de Amerika'nın Suudi Arabistan liderliğinde Yemen'de yürütülen savaşa verdiği desteğin sonlandırılmasını öngören bir tasarıyı kabul etmişti.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR