DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhuriyet'ten Erdoğan'a bildiri

Cumhuriyet Gazetesi yazarları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Can Dündar'a yönelik 'hesabını verecek, öyle bırakmam onu' sözlerine toplu olarak tepki gösterdi...

7 Yıl Önce
2015-06-02 07:38:22

MİT TIR'ları ilgili haberleri gündeme getiren Can Dündar'a Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hesabını verecek" sözlerine Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve çalışanaları toplu olarak tepki gösterdi. Gazetenin manşetinde yer alan tepkide, "Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir" denilen bildiride, "Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar'ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz. “Sorumlu benim” diyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Cumhuriyet çalışanları ve yazarlarının imzasıyla yayımlanan bildiri şöyle:

Patlaması halinde bir şehiri yok edecek kadar çok sayıda silah ve mühimmat TIR'lara yüklenip komşu ülke Suriye'deki savaşın taraflarından birine gönderildi. Bu yapılırken ülkenin parlamentosu, idari yetkilileri ve halkı bundan habersizdi. Gönderen AKP hükümeti, TIR'lardaki silah ve mühimmatın varlığını ısrarla reddetti. Bu sevkıyatı ortaya çıkaran askeri yetkililer ve soruşturmayı yürüten savcılar görevden alındı, tutuklandı.

Bu ülkenin halkı karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyordu. Bu sevkıyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar değildi.

Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı tehlikeden, tehditlerden haberdar etmektir.

Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle uzun süre reddedilen gerçeğin görüntü ve fotoğraflarını yayımladı.

Biz aşağıda imzası olan çalışan ve yazarlar; Bu haberin tüm sorumluluğunu yayın yönetmenimiz Can Dündar ile birlikte üstleniyoruz.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek” cümlesinin yalnızca Can Dündar'ı değil hepimizi bağladığını ilan ediyoruz.

“Sorumlu benim” diyoruz.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

seyyari

bravo cumhuriyete bravo can dündara, bunlar değilmiydi onlar yardım tırları diyen bunlar değilmiydi o tırlarda ilaç ve yiyecek var diyen.arsızlar zaten dünya alem biliyorki suriyde irakta işidci nusracı denen insanlık düşmanı katilleri besleyen destekleyen sınırlarını sonuna kadar açan işid nusra ile petrol ticareti yapan suriyeden çalınan fabrika parçalarını antepte konyada üç kuruşa satan bu katillere her türlü desteği veren sen iken bundan utanmıyorsunda üç tane tırdanmı utanıyorsun.

Bayram Ceyhan

Devleti yargıçlar değil seçilmişler yönetir, halkda değil halkın seçtikleri yönetir

serhat

Hepiniz birden hesabını verin çünkü hepiniz aynısınız

alia57

Bunlar ucuz kahramanlar...Köksüz, tabansız, izansız ihanet odakları...Cumhuriyet'in tarihi zaten din ve devlet düşmanlığı tarihidir..Doğru, bunların hepsi suçlu...

Tural Badalov

Yorumunuzu buraya yazınız. siz hdp chp mhp rusiyada bu hainliginizi yapsaydlnlz,en iyi halde slcdlglnlzln ustunde yeyer icer sabahlardlnlz! suclu buluyorum Erdoganl ondan yanaki sizin gubiler hala hayatda,ve Turkiyeye bunca ettiklerinizden cezaslz kalmlsslnlz!

Ali Tipi

Hepiniz insanlığın yüz karasısınız,ey marjinaller.Hükümet bunu yaptıysa,zayıf tarafı desteklemek için yaptı.Hani siz solcular ezilenden,sömürülenden yanaydınız,noldu sizin bu tarafınıza?

Gurbetteki Gurbetci

Suriyede Iran-ABD-Avrupa-Rusya-Chin olmak üzere her ülke kendi cikarlari dahilinde bazi gruplara destek oluyorlarlar! Simdi Türkiyenin Türkmenlere ve bizim cikarlarimizi dikkate alan bir gruba silah gönderme hakki yokmu? Ki oralar Osmanli topragi ve Türkiye o yardimlari yapmasaydi 1 Milyondan fazla Türkmen ölecekti, esleri cocuklari tecavüze ugriyacakti.Duymuyormusunuz Almanyanin Nazi döneminden kalan bütün silahlari Suriyede suan. Suriyede birkac ülke birden savasiyor ve en güclü olan yarin Suriyeyi insaa edecek. Sizlerin kime ve basiniz olan Can Dündarin kime hizmet ettigini biliyoruz

Ömer

Küfür tek millettir. Bulunduğun tarafa bak. Müslümanlar mı var kafirler mi? Ne taraftan olduğuna kendin karar ver.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş