DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Cumhurbaşkanlığında muhtarlar toplantısı

Cumhurbaşkanlığında muhtarlar toplantısı

7 Yıl Önce
2015-08-26 15:29:36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Seçimlerin yenilenmesinin faturasını şahsıma çıkartanlar, kendi kabahatlerini gizlemenin peşindedirler. Meclis'te güvenoyu alacak çoğunluğa sahip bir hükümet kurulmuş da ben mi buna engel oldum? Zaten böyle bir yetkim, böyle bir imkanım da yok. Ama milletin desteğini alarak kavuşamadıkları imkanları, şark kurnazlığıyla elde etmeye çalışanlara da kusura bakmasınlar geçit vermedim, vermem" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki "10. Muhtarlar Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, AK Parti'nin tek başına iktidarda olduğu 13 yıllık dönemde, Türkiye'de istikrar döneminin yaşandığını söyledi.

Eğitim, sağlık, ulaşım, tarım gibi birçok alanda büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin güçlenmesini bu dönemde hazmedemeyenler çıktı. İçeride de çıktı, dışarıda da çıktı. Hala var mı bunlar? Var. Türkiye'ye bu ayrımcılığı sokmanın gayreti içerisinde olanlar var. Bunun için de çok ciddi çalışıyorlar. İşte buna fırsat vermemek için tekrar inanıyorum ki önümüzdeki 1 Kasım, istikrar mı, istikrarsızlık mı? Bunun seçimi olacaktır" diye konuştu.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde "siyaset"in, "Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış" şekilde tanımlandığını, bir başka tanımın da "insanları yönetme sanatı" olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ben Cumhurbaşkanı olarak böyle davranıyorum. Sizler mahallenizin, köyünüzün muhtarı olarak bu şekilde hareket ediyorsunuz. Devletin ve milletin meseleleri konusunda en küçük bir fikri, emeği, hazırlığı olmayanlar parti içi mücadeleyi siyaset yapmak sanıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

-"Milletin iradesine saygı konusunda kardeşinizden daha ileride kimse yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasette sözün ve söylemin büyük önem taşıdığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama burada asıl önemli olan, ne söylediğiniz, nasıl söylediğiniz, kime söylediğinizdir. Bunlar çok önemli. Ülkenin ve milletin hayrına hiçbir söz söylemiyorsanız, ağzınızdan hakaretten, küfürden başka bir şey çıkmıyorsa ve millete değil sizi yönlendiren odaklara konuşuyorsanız, o sözün bir kıymeti yoktur. Görüyorsunuz, bir kısmı bir yerden aldıkları emri hemen ortaya koyuyorlar.

Ben seçimlerden sonra yaptığım ilk konuşmada, egoların bir kenara bırakılarak süratle bir hükümet kurulması gereğini açıkça ifade etmiştim. Ama o zaman birileri de, 'Hodri meydan, erken seçim' demişti. O gün erken seçim diyenler, şimdi ne diyor, 'Erken seçim olmaz' diyor. Hem her türlü koalisyon hükümeti kuruluşunun önünü kapatacaksınız hem de Cumhurbaşkanı'nı hükümet kurulmasını engellemekle suçlamak... Bu, akıl karı bir iş değildir. Bu ülkede milletin iradesine saygı konusunda kardeşinizden daha ileride kimse yoktur, bunu biliniz. Aksini iddia edenler dönüp kendilerine, kendi geçmişlerine, kendi partilerine, oralara nasıl geldiklerine baksınlar.

Seçimlerin yenilenmesinin faturasını şahsıma çıkartanlar, kendi kabahatlerini gizlemenin peşindedirler. Bir kez daha söylüyorum, Meclis'te güvenoyu alacak çoğunluğa sahip bir hükümet kurulmuş da ben mi buna engel oldum? Zaten böyle bir yetkim, böyle bir imkanım da yok. Ama milletin desteğini alarak kavuşamadıkları imkanları, şark kurnazlığıyla elde etmeye çalışanlara da kusura bakmasınlar geçit vermedim, vermem. Bu benim milletime karşı sorumluluğumun gereğidir."

-"Seçim hükümetinde yer almaktan niçin kaçıyorsunuz"

Muhalefetin, milletin iradesine değil Anayasa'ya da saygı göstermediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hadi koalisyon şartlarında anlaşamadınız, hükümet kuramadınız, seçim hükümetinde yer almaktan niçin kaçıyorsunuz? Sayın Başbakan, 'Hadi gelin, beraber seçim hükümetini kuralım' dedi. Ondan neden kaçıyorsunuz? Yapmaya çalıştığınız kurnazlığın milletimiz farkında değil mi sanıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanlığınca geçici Bakanlar Kurulunda hangi partiye kaç bakanlık düştüğünün belirlendiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Her birinizin sayısı belli, bu sayıda burada görev alacaksınız. Buyrun, niye katılmıyorsunuz? İki ay, 1 Kasım'a kadar, gelin bunu beraber yürütün. Niye yürütmüyorsunuz? Dert başka. Bunların derdi bu ülkeye hizmet değil, terörle mücadele değil. Bunların derdi 'Acaba biz 1 Kasım'da ne yaparız da hangi tuzakla buradan biraz daha karlı çıkarız'. Derdi bu. Hiçbir zaman bunlar, kalkıp da 'Biz bir yük alalım, bir risk alalım, bu riski aldıktan sonra da bu ülkeye hizmet edelim'. Asla bunların böyle bir şeyi yok. Zaten geçmişine de baktığınız zaman, bunların bu ülkede dikili ağacı yok."

-"Milletim 1 Kasım'da bunun hesabını soracaktır"

İktidara geldikleri 2002'den önce yönetimde olanların neden 5 yıl görev yapmadığını ve erken seçime gittiğini soran Erdoğan, "Neden? Yönetemediler. Şimdi bakıyorsunuz, yine aynı havada dolaşıyorlar. Samimi olalım. Bu millete hizmetin bir bedeli var. Ne diyoruz, halka hizmet Hakk'a hizmettir. Bu çok önemli. Ama bunların böyle bir derdi yok. Ben dün dinliyorum, yatıyor kalkıyor, Erdoğan da Erdoğan, Erdoğan da Erdoğan, Erdoğan da Erdoğan. Başka bir şey duydunuz mu konuşmada? Niye acaba bu kadar sevdalı bana anlayamadım. Çok garip. Yetmediği zaman bakıyorsunuz hakaret. Yetmediği zaman bakıyorsunuz çok çirkin yollara düşüş. Anlamak mümkün değil" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'yi Cumhurbaşkanlığının değil TBMM'nin seçime götürmesini sağlayacak tüm yolların kapatıldığını milletin anladığını kaydeden Erdoğan, "Onun için milletim 1 Kasım'da, inanıyorum ki bunun hesabını soracaktır. Anayasa gereği kurulması zorunlu olan ve nasıl kurulacağı da yine Anayasa'da belirtilen seçim hükümetinde yer almayarak ortaya çıkardığınız tablonun milletimiz idrakinde değil mi sanıyorsunuz? Öyleyse siz bu milleti hiç tanımamışsınız demektir. Ben milletimin ferasetine inanıyorum, tüm muhtarlarımın şahsında" diye konuştu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş