DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Cumhurbaşkanı'yla görüştüm çünkü...'

Erdoğan ile görüşmesini sert şekilde eleştirenlere CHP Milletvekili Deniz Baykal'dan cevap geldi.

15.06.2015 09:30:34

Seçimlerin ardından geçen ilk haftanın en çok konuşulan ismi CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal oldu. Baykal'ı yıllar sonra bir kez daha Türkiye siyasetinin gündemine taşıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimden sadece 3 gün sonra kendisiyle yaptığı 2.5 saatlik görüşmeydi. Baykal, YSK'nın seçim sonuçlarını ilan etmesinden 5 gün sonra 'en yaşlı üye' sıfatıyla geçici başkan olarak açacak. Baykal çok merak edilen 10 Haziran randevusunun perde arkasını tarihi detaylarıyla Hürriyet gazetesine anlattı. İşte Baykal'ın görüşmeye ilişkin açıklaması:

"Ülkenin siyasi konumunun istişare edildiği bir görüşme"

"Bu görüşmede ben ne bir koalisyon müzakeresi yaptım ne bu konuda bir yetkim ya da görevim var. Ben bir milletvekili olarak, belki de Meclis açıldığında geçici başkanlık yapacak bir milletvekili olarak oradaydım. Partimin hükümet kurma konusundaki politikasının belli olmadığı bir ortamda benim bu yönde bir temas yapıyor olmam söz konusu değil. Kimsenin aracısı olarak gitmedim, kimsenin aracısı olarak da çıkmadım. Bu görüşme ben ilk gün ne söylediysem onun gerçekleştiği ve tamamen ülkenin siyasi konumunun istişare edildiği bir görüşme olmuştur.

Aslında böyle temasların daha yaygın bir biçimde yapılamıyor olmasını sorgulamak lazım. Bir ülkede elbette bir siyasi tıkanıklık ve açılım arayışının ortaya çıktığı ortamlarda yetkili kişilerin – bunlar cumhurbaşkanı da olabilir, parti genel başkanları da olabilir- kendi doğal çerçevelerini aşan temaslar yapmaları, değişik çevreleri dinlemeleri çok doğaldır. Her yerde de bu yapılır. Ama bizde ne yazık ki bu kutuplaşma ve gerginlik ortamı içinde bunlar yapılamaz haldeydi, hâlâ öyledir. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanı ülkedeki kutuplaşmanın en temel noktasında duran bir insan. Bende onun karşısındaki siyasetin bir parçası olarak böyle bir buluşma gerçekleşince birdenbire şimşekler çakmaya başlıyor."

"Cumhurbaşkanı dışında başka kimseden muhatap olmadım"

"Çok haklısınız. O nedenle bunu hayırlı bir başlangıç olarak değerlendirmek ve teşvik etmek lazım. Bence caydırıcı olmak değil, bunun yaygınlaşmasını sağlamak lazım. Ben neden böyle bir çağrıya Cumhurbaşkanı dışında başka kimseden muhatap olmadım sorusunu da kendi kendime sordum. Konuşulması gereken durumlar var, konuşmak lazım."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet Cemil Kawa

Bunu hesabını er geç bir gün vereceksin Almanya.İşlenilen hiç bir cürüm cezasız kalmaz.Bizim öz be öz köken birliğimizin olduğu kardeşlerimiz Türklerle aramıza ektiğiniz nifak tohumları meyvesini vermeden kuruyacak.Siz ve sizin aramızdan devşirdiğiniz bu cellatlarınız ya doğruyu görecek aramıza katılacak yada her hain gibi cezasını bulacak.Bize oynadığınız oyunlarla bir çoğumuzun gözünü gerçeği görme gerçekliğinden uzaklaştırdınız.Her şeyden önce yazdığınız saçma tarihle dahi bize Türklerle olan ortak tarihimizi unutturmaya kalktınız.Biz biliyoruz ki biz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş