Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta

27.05.2015 17:33:51
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "7 Haziran, bizi kıymetli Menderes'in akıbeti, Mursi'nin akıbetiyle tehdit edenlerin bir kez daha hüsrana uğrayacağı seçim olacak" dedi.

Erdoğan, Kent Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu milletin evlatları iradelerine sahip çıktığında, yönetimde hak iddia ettiğinde birilerinin, 27 Mayıs askeri darbesini ve merhum Başbakan Adnan Menderes'in akıbetini hatırlattığını söyledi.

1960'dan günümüze kadar bunun onlarca örneğinin görüldüğünü dile getiren Erdoğan, "Rahmetli Özal, rahmetli Erbakan bunu bizzat yaşadı, iliklerine kadar hissettiler. Biz de 40 yıllık siyasi hayatımız boyunca böyle tehditlere, aba altından sopa göstermelere maruz kaldık" diye konuştu.

Bugün de benzer şeyler yaşandığına işaret eden Erdoğan, "Aynı şekilde birileri çıkıp resmimi koyuyor. Altına da ne diyor? 'Yüzde 52 oyla idama mahkum oldu' diyor. Ondan sonra çeviriyor. 'Şok karar. Mursi, yüzde 52 oy almasına rağmen idama mahkum oldu' diyor. Ondan sonra ben sosyal medyadan bunu çekip alıyorum. Ondan sonra biz onu demedik, bunu demedik. Dürüst olun. Elinizdeki yazılı ve görsel medyayla siz neyi ürküteceğinizi zannediyorsunuz" dedi.

"Paralel örgütün militanı olan bir sözde savcı geçenlerde çıkmış, 'Bunların yaptıkları Menderes'i geçti. Sonları da onlar gibi olacak' diyor" ifadesini kullanan Erdoğan, 27 Mayıs sabahı "Türk ordusu vazife başında" manşeti atan gazetenin de kendisini Mursi'nin akıbetiyle tehdit ettiğini, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında da bazı CHP milletvekillerinin, marjinal grupların benzer tehditlerde bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devir, aktörler değişse de darbeci zihniyet değişmedi. Milletin kalbine giremeyenler, onu fethedemeyenler, maalesef hep kumpaslardan, darbelerden medet umdular" değerlendirmesinde bulundu.

- "Ücretli şarlatanlar, vesayetin tetikçileri"

Millet iradesine yönelik bir teşebbüs olduğunda, uluslararası medyanın bunun yanında yer aldığını belirten Erdoğan, "1960, 1980, 28 Şubat, Gezi olaylarında bu desteği görürsünüz. 27 Mayıs'tan önce Menderes'i baskıcı, İnönü'yü liberal gösteren, 1980 darbesinde cuntacıları Batı'nın dostu, teröristlerin düşmanı olarak selamlayan New York Times bugün de aynısını yapıyor" dedi.

Erdoğan, New York Times'ın kritik dönemlerde Türkiye ile ilgili haberlerinin "hep provokasyon koktuğunu" dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu gazete, rahmetli Özal'ı 'hanedanlık kuruyor, modern Osmanlı hükümdarı, kibirli' diye yaftalamıştı. Özal vefat ettiğinde de 'Türkiye'nin kavgacı Cumhurbaşkanı öldü' diyerek mutluluğunu saklamamıştı. Şimdi bu gazete işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyor. Bize karşı NATO ve Amerika'yı göreve çağırıyor. Ey New York Times, Gazze'de 16 gazeteci İsrail uçakları tarafından katledilirken ses çıkarmayan bir uluslararası basın kuruluşu olarak güya bize basın özgürlüğü dersi vereceksiniz, öyle mi?

Bunların hepsi de gözlerini milletin iradesine yani sizlere dikmiş durumdalar. Ama bunlar Türk milletinin o asil duruşunu bilmiyorlar. O kirli ittifaklara benim milletimin nasıl ders vereceğini anlayamıyorlar. Bu uğurda şarlatanlıklarına her gün yenilerini ekliyor ve üstelik bunu da köşelerinden bizzat duyuruyorlar. Bunlar, ücretli şarlatanlar, vesayetin tetikçileri. Milletin evlatlarının iktidarda olmasına, sizlerin söz sahibi olmasına tahammül edemiyorlar. Filistin'de mazlumun, Mısır'da demokrasinin yanında durmamız Suriye'de yaşanan zulme karşı çıkmamız, onları rahatsız ediyor. Onlar istemese de biz yolumuza devam edeceğiz."

- "Silahlı kuvvetlerimizi, tüm emniyet teşkilatımızı karşınızda bulursunuz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menderes'i hatırlatarak, "Bu toprakların bağrından çıkan bir yiğitten alınan demokrasi sancağı, inanıyorum ki sizlerin desteğiyle inşallah 7 Haziran'da daha yüksek bir burca dikilecek. Bu seçim, 27 Mayıs heveslilerine, yeni Yassıadalar kurmak isteyenlere verilecek en güzel cevap olacak. Projesini bizzat hazırlattığım Yassıada ve Sivriada artık demokrasi ve özgürlükler adası olarak tarihe geçecek. 7 Haziran, bizi kıymetli Menderes'in akıbeti, Mursi'nin akıbetiyle tehdit edenlerin bir kez daha hüsrana uğrayacağı seçim olacak" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 bin kilometre öteden Türkiye Cumhuriyeti'nin reisicumhuruna parmak sallayanlara hak ettikleri cevabı vermeye var mısınız? 7 Haziran'da 'Bu ülkede birinci kuvvet basındır' diyenlere, 'Hayır, millettir' demeye var mısınız? Şimdi buradan soruyorum. Öyle bir cevap verin ki 15 bin kilometre uzaklıktan, Pensilvanya'dan duyulsun, Kandil'den, Brüksel'den duyulsun. Yeni Türkiye'nin inşasına hazır mıyız? Yeni anayasa istiyor muyuz? Başkanlık sistemini destekliyor muyuz? 7 Haziran'da sandıkları patlatıyor muyuz" diye sordu.

Menderes'in mirasına sahip çıkılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, "780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında birileri operasyon düşünüyor. Boşuna heveslenmeyin, bizi karşınızda bulursunuz, silahlı kuvvetlerimizi, tüm emniyet teşkilatımızı karşınızda bulursunuz, hepsinden öte milletimizi karşınızda bulursunuz" görüşünü dile getirdi.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TÜRKİYE

Değerli arkadaşım ben tarihimi biliyorum sen rahat ol. ama sen içerisinde olduğun durumu biliyormusun ona bak. balkanlar kafkasya ve ortadoğuya bir bakın lütfen hangisinde huzur var.bu coğrafyalar osmanlıdan kopan coğrafyalar. bu kafayla devam ederseniz olacağınız filistindir. kısacası..biz bir düzen kurmaya çalışıyoruz ve de kuracaz inşallah. ve asla kürtlerin düşmanı değiliz.